W artykule opisano przykładową dietę na przyrost masy mięśniowej dla osoby ważącej 80kg. Przedstawione zostały wyliczenia makroskładników wraz z podziałem na poszczególne posiłki oraz ich przykłady.

Dieta przedstawiona w tym temacie została wyliczona na podstawie artykułu Układanie diety kulturystycznej. Dieta jest dla mężczyzny ważącego 80kg, z dokładnymi cechami: wzrost około 180cm, wiek około 22 lata, trening 3 – 4 razy w tygodniu. Podczas wyliczania kalorii, przyjęto współczynnik 1,6 dla pracy wykonywanej w ciągu dnia. Dieta została ułożona dla osób, których organizm dobrze reaguje na duże ilości węglowodanów, natomiast gorzej na większe ilości tłuszczy (dieta wysoko – węglowodanowa). Uwaga! Dieta ta może być również wyznacznikiem dla osób o innych proporcjach przy wadze 80kg.

Należy jednak pamiętać podstawową informację. Organizmy ludzkie różnią się od siebie, dwie osoby o tej samej wadze mogą mieć inną wymaganą kaloryczność, aby nabierać masę mięśniową.  Przykładowo (dwie osoby o bardzo podobnych parametrach) –  Jedna osoba jeździ autem na siłownię, druga pokonuje ten sam dystans na piechotę (marsz 30minut). Oznacza to że druga osoba spala więcej kalorii w ciągu dnia, dlatego też druga osoba o takich samych parametrach może wolniej nabierać na masie.

Przedstawiona dieta stanowi przykład. Nie jest powiedziane, że na każdego będzie to idealna ilość kalorii jaką powinien spożyć. Dieta stanowi tylko wzorzec, którym można się posłużyć, aby sprawdzić swój organizm.

Do sprawdzania przyrostów posługujemy się wagą (poprzez sprawdzanie przyrostu masy) oraz lustrem (sprawdzamy czy idziemy w dobrym kierunku – czy nabieramy masy mięśniowej).

Każdy organizm jest inny! Dla jednej osoby dieta podana w przykładzie będzie perfekcyjną na nabieranie masy mięśniowej, zaś dla innej może być nieodpowiednia.

Zamiana produktów. Rozpiska posiłków zawiera przykładowe produkty do spożycia. Produkty można zamieniać na podobne, tylko należy pamiętać o utrzymaniu tej samej kaloryczności i proporcji makroskładników.

Podstawowe informacje:

Ustalenia

Kaloryczność wymagana na utrzymanie masy dla 80kg

3142 kcal

Ustalona kaloryczność aby nabierać masy mięśniowej

3440 kcal

Ilość posiłków dziennie

5

Podział makroskładników

Ilość ustalona

Razem

Białko

2,5 g / kg masy ciała

200 g

Węglowodany

6 g / kg masy ciała

480 g

Tłuszcz

Pozostała ilość z kalorii = 1g / kg masy ciała

80 g

     Rozpiska przykładowych posiłków:

Ilość makroskładników w posiłku I :

Białko

32,5g

Węglowodany

75g

Tłuszcz

23,5g

Posiłek  I
Płatki owsiane – 120 gram
3 całe jajka

Ilość makroskładników w posiłku II :

Białko

36g

Węglowodany

82g

Tłuszcz

14 g

Posiłek  II
Ryż paraboliczny – 100 gram (1worek)
Filet z piersi kurczaka – 140 gram
Oliwa z oliwek– 10 gram
Sałatka warzywna – 100 gram

Ilość makroskładników w posiłku III :

Białko

27g

Węglowodany

70g

Tłuszcz

17g

Posiłek  III
Ziemniaki (gotowane / pieczone)– 350 gram
Schab wieprzowy – 120 gram
Oliwa z oliwek– 5 gram
Sałatka warzywna  – 100 gram

Ilość makroskładników w posiłku IV:

Białko

52g

Węglowodany

81,5g

Tłuszcz

6g

Posiłek  IV
Makaron pełnoziarnisty – 120 gram
Grillowany filet z piersi z kurczaka– 160 gram
Sałatka warzywna  – 150 gram

Ilość makroskładników w posiłku V :

Białko

43g

Węglowodany

86g

Tłuszcz

18,5g

Posiłek  V
Wafle ryżowe – 100 gram (10 wafli SONKO)
Białko serwatkowe(koncentrat) – 40 gram
Orzechy włoskie – 20 gram

Ponadto!! Pomiędzy posiłkami należy spożyć 2 razy po 45gram gainera, aby dopełnić pulę kaloryczną.

Produkty zamienne. Produkty podane w diecie są tylko przykładowymi jakie można spożywać w danym posiłku. Każdy produkt można zamienić innym o bardzo podobnych proporcjach makroskładników, przykładowo (w przybliżeniu):

Białko: 100gram fileta z piersi kurczaka = 100gram fileta z piersi indyka = 125gram dorsza (bez skóry) = 5 białek jaj = 110gram twarogu = 28g białka serwatkowego

Węglowodany: 100gram ryżu = 100 gram kaszy = 400gram ziemniaków = 130gram płatków owsianych = 120gram makaronu = 180gram pieczywa pełnoziarnistego = 100gram gainera

Tłuszcz: 10gram oliwy = 50gram awokado = 20gram orzechów

Pamiętaj!! Przykładowe produkty zawierają tyle samo makroskładników w danej kategorii, przykładowo 100gram fileta z piersi kurczaka jest równe 100 gram łososia pod względem białka. Natomiast tłuszcze w tych produktach różnią się bardzo. Filet – około 3gramy, łosoś – około 13gram. Zamieniając produkty w jednej kategorii (przykładowo białko), pamiętaj aby nie przekroczyć ilości innych makroskładników (węglowodany; tłuszcz).

Podsumowanie

Nabieranie masy. Jeśli nabierasz na masie mięśniowej stosując się do tej diety, oznacza to, iż pula kaloryczna wyliczona jest odpowiednia dla Twojego organizmu. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś przybierać szybciej niż 0,8kg tygodniowo. Jeśli przybierasz szybciej, oznaczać to może, że nabierasz tkankę tłuszczową w zbyt dużych ilościach. Jeśli nie nabierasz masy mięśniowej przy tej diecie, oznacza to, iż pula kaloryczna wynikająca z wyliczeń jest za mała na Twój organizm. Nie przejmuj się, dodaj 50 – 200kcal (w zależności od wymaganego efektu) i sprawdzaj postępy. Rób tak, aż do skutku.

Sprawdzanie wagi. Pamiętaj, aby ważyć się tuż po przebudzeniu oraz po skorzystaniu z toalety. Jest to jedyny wiarygodny wynik, jaki możesz uzyskać w ciągu dnia. Pozostałe pomiary na wadze mogą być niewiarygodne. Wpływ na to może mieć między innymi: aktywność fizyczna w ciągu dnia, pełny lub pusty żołądek, ilość płynów wypita w ostatnim czasie.

Wagę kontroluj co tydzień! Po tym okresie oceń postępy i podejmij odpowiednie kroki opisane powyżej.

Dni treningowe/ nie treningowe. Treningi wykonuj pomiędzy posiłkami, najlepiej między posiłkiem numer 3 a posiłkiem numer 4. Posiłek czwarty zawiera małe ilości tłuszczy (zalecane po treningu).

Każdy organizm jest inny i potrzebuje różnych odstępów czasowych po spożyciu posiłku, aby komfortowo ćwiczyć. NIE MA określonej zasady dla każdego organizmu ile czasu po posiłku powinien ćwiczyć oraz ile czasu po treningu powinien spożyć posiłek. Zależy to od indywidualnego zapotrzebowania. Najważniejsze jest, aby utrzymać wymaganą pulę kaloryczną.

Podziel się z innymi!Share on Facebook

Ocena: 4.3. Wg 8 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

    1. Skoro nie potrafisz zjeść takiej ilości jedzenia to nie powinieneś myśleć o masie. Jak wstaje rano ipierwszy posiłek jem o 6 to wieczora daje rade.

  1. A czy w tym układzie pan z przykładu nie ma już lekkiej nadwagi? Ja sam dzisiaj mierzyłem, mam 79,85 kg i 87 cm w pasie (przy 177 cm wzrostu i 25 latach wieku). Trening siłowy zacząłem jakieś dwa tygodnie temu i sadło trochę niestety przykrywa rezultaty (które poza tym są jak najbardziej widoczne). Więc teraz nie wiem: redukować do tych 76 (ponoć wtedy BMI zejdzie mi do dopuszczalnych 15%, na razie to jest 20%), czy po prostu zabrać się za opisaną powyżej dietę?

  2. Mężczyzna opisany w artykule nie ma nadwagi. Jest to tylko przykład, odpowiadający określonym parametrom. Twoje zapotrzebowanie kaloryczne już na wstępie będzie się różnić, ponieważ masz inny wzrost, wagę początkową itd.

  3. Gainer? Po cholere takie rzeczy to tylko zaleje jak robić mase to nie tluszczowa nie taka by sie zalać a na wadze mieć wiecej.dlaczego ryż paraboloczy skoro sie dużo szybciej spala niz brązowy czy basmanti

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj