Odżywki białkowe stanowią bardzo dobrą alternatywę dla naturalnych źródeł białka. Wysoka cena jednego opakowania może jednak sprawiać wrażenie, że jest to bardzo drogi produkt. Czy jest tak naprawdę? Aby to sprawdzić, należy porównać ceny większości źródeł białka.

Mięso, ryby, jaja, nabiał, odżywki białkowe – są to główne źródła białka w diecie każdego kulturysty. Każde źródło zawiera odmienny profil aminokwasowy, dlatego różnorodność jest bardzo ważna. Można jednak zadać pytanie – jaka jest opłacalność poszczególnych produktów spożywczych na tle odżywek białkowych?

Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że jestem zwolennikiem spożywania odżywek białkowych jako uzupełnienia diety. Bardzo często słyszę tekstu typu „nie stać mnie na białko serwatkowe”, bądź „nie opłaca się kupować białka w proszku”. Aby sprawdzić czy takie opinie mają uzasadnienie, postanowiłem przyjrzeć się opłacalności poszczególnych produktów spożywczych oraz odżywek białkowych biorąc pod uwagę koszt jednej porcji – 20gram czystego białka.

Oczywistym jest, że białko to jedna sprawa, zaś pozostałe makroskładniki to druga. Jednak, aby sprawdzić opłacalność poszczególnych form białka, pominąłem ilość węglowodanów oraz tłuszczy w poszczególnych produktach. Aminogramy również pozostawiłem do własnej interpretacji.

W tabeli znajduje się 20 najpopularniejszych odżywek białkowych (uporządkowanych od najczęściej kupowanych do najrzadziej). Ceny podane w tabeli są z dnia 24-09-2014r. Nie ma podziału na koncentraty, izolaty, itp..

Firma – nazwa

Opakowanie

Cena

Białko / 100g

Koszt 20g białka

1

SFD – WPC Protein Plus V3

750g

40zł

80g

1,33zł

2

SFD – WPC Protein Econo V3

750g

34zł

70g

1,30 zł

3

Trec – Whey 100

2275g

180zł

72,2g

2,19 zł

4

Optimum – Whey Gold Standard 100%

2270g

210zł

82g

2,26 zł

5

SFD – 6 Protein Complex

2000g

109zł

75g

1,45 zł

6

Scitec Nutrition – 100% Whey Protein

2350g

169zł

73,3

1,96 zł

7

Ostrovit – WPC 80

900g

45zł

78g

1,28 zł

8

Olimp – Whey Protein Complex 100%

700g

60zł

75g

2,29 zł

9

BSN –Syntha 6

2290g

145zł

50g

2,53 zł

10

Łowickie –WPC 80

1800g

92zł

80g

1,28 zł

11

Fitness Authority – Whey Protein

2270g

159zł

62g

2,26 zł

12

Syntrax – Matrix 5.0

2270g

160zł

76,7g

1,84 zł

13

Scitec Nutrition – 100% Whey Isolate

2000g

199zł

80g

2,49 zł

14

Hi – Tec Nutrition – Whey C – 6

2250g

169zł

84g

1,79

15

UNS – WPC Econo

2000g

109zł

77g

1,42 zł

16

MusclePharm – Combat

1814g

155zł

71,6g

2,39 zł

17

SFD – Complete Protein Plus

750g

40zł

70g

1,52 zł

18

SFD – WPI Isowhey Instant

700g

59zł

85,2g

1,98 zł

19

Dymatize – Eliter Whey Protein

2270g

190zł

77,4g

2,16 zł

20

Olimp – Pure Whey Isolate 95

600g

65zł

86g

2,52 zł

* oznacza koszt 20gram białka (nie mylić z 20 gram proszku)

Produkty spożywcze.

Wszystkie ceny produktów zawartych w tabelach, są średnimi cenami występującymi na rynku (25-09-2014). Nabywając poszczególne produkty w promocjach, można sporo zaoszczędzić, jednak podane poniżej ceny są standardowymi.

Mięso.

Produkt

Cena za kilogram

Białko / 100gram

Koszt 20gram białka

Filet z piersi kurczaka

15 zł

21

1,43 zł

Filet z piersi indyka

20 zł

22,2

1,82 zł

Schab wieprzowy bez kości

14,50zł

19

1,53 zł

Udziec wołowy

30zł

21

2,86 zł

Ligawa wołowa

36zł

22

3,27 zł

Ryby (nie mrożone).

Produkt

Cena za kilogram

Białko / 100gram

Koszt 20gram białka

Dorsz – filet bez skóry

40zł

20

4zł

Łosoś – filet

38zł

20

3,8 zł

Panga – filet

20zł

18

2,22 zł

Tilapia – filet

38zł

17

4,47 zł

Makrela wędzona

15zł

20,7

1,45 zł

Nabiał.

Produkt

Cena

Opakowanie

Białko/100gram

Koszt 20gram białka

Serek wiejski Piątnica Naturalny

4,95 zł

500g

11

1,8 zł

Serek wiejski Piątnica Light

6,19 zł

500g

11

2,25 zł

Serek wiejski Łowicz

2,29 zł

150g

11

2,78 zł

Twaróg chudy – Mlekpol

3,59 zł

250g

17

1,69 zł

Twaróg chudy – Piątnica

3,99 zł

250g

18,5

1,73 zł

Twaróg chudy – Zott

2,99 zł

200g

22

1,36 zł

Jajka.

Produkt

Cena/ szt

Ilość białka/ jajko

Koszt 20gram białka

Jajko klasy L – 60gram

0,55zł

6

1,83 zł

Jak widać powyżej, różnica cenowa pomiędzy poszczególnymi źródłami białka jest niewielka. Oczywiście występują produkty, których cena znacznie odbiega od pozostałych, jednak nie są to produkty niezbędne w diecie kulturysty. Odżywki białkowe na tle produktów spożywczych wypadają bardzo dobrze, w wielu przypadkach nawet lepiej! Ponadto należy dodać, że większość z produktów spożywczych wymaga jeszcze obrobienia, a co się z tym wiąże – dodatkowe koszty (przyprawy, oleje, prąd) . Jeśli natomiast chodzi o białko serwatkowe – wystarczy dodać wodę i pełnowartościowe źródło białka gotowe.

Stwierdzenie, iż białko w formie proszku jest drogie, wiąże się z jednorazowym wydatkiem kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. Jeśli jednak przeanalizować poszczególne ceny widać, że to nieprawda.

Jakie dodatkowe zalety ma białko serwatkowe, poza ceną?

  • Praktycznie każda odżywka białkowa jest bardzo smaczna.
  • Przyrządzenie szejka białkowego zajmuje „chwilkę”, a spożycie jeszcze krócej.
  • Możliwość wykorzystania jako dodatek do posiłku, jak również między posiłkami.
  • Długi termin przydatności do spożycia.
  • Pełna gama aminokwasów – czynią odżywkę pełnowartościowym źródłem białka.
  • Szybszy czas wchłaniania od pozostałych produktów (w zależności od formy – koncentrat, izolat)

Czy białko w formie proszku jest niezbędne?

Oczywiście, że nie! Odżywki białkowe zostały stworzone po to, aby ułatwić  konsumowanie dużych ilości białka w ciągu dnia. Jeśli jednak spożywasz całą wymaganą ilość białka ze standardowych posiłków, wspomaganie się białkiem w formie proszku nie jest niezbędne. Osobiście uważam, że taka forma jest znacznym ułatwieniem zarówno podczas budowania masy mięśniowej jak i redukcji tkanki tłuszczowej.

Podsumowanie.

Jeśli kiedykolwiek usłyszysz opinię „fachowców”, że nie opłaca się kupować odzywek białkowych – odeślij go do tego tekstu. Jeśli natomiast ktoś stwierdzi, że nie ma pieniędzy na białko – oznacza to również, że nie ma pieniędzy na pozostałe produkty spożywcze, będące głównymi źródłami białka. Można śmiało stwierdzić, że nie występuje praktycznie żadna różnica cenowa pomiędzy produktami białkowymi, a odżywkami będącymi uzupełnieniem diety.

Brak głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj