Kreatyna to jedna z najczęściej stosowanych odżywek na świecie. Swoje zastosowanie znajduje w wielu dyscyplinach sportowych np. bieganie, kolarstwo, czy sporty siłowe i sylwetkowe. Głównym zadaniem kreatyny jest magazynowanie energii w mięśniach. Dodatkowo jej działanie pozytywnie wpływa na rozbudowę tkanki mięśniowej i siły. Poniżej dowiecie się jakie są rodzaje kreatyn oraz jak i kiedy stosować ten suplement.

Kreatyna – czym tak naprawdę jest?

Kreatyna to przede wszystkim najmocniejszy legalny anabolik (czyli środek, który pozytywnie wpływa na rozbudowę tkanki mięśniowej). Wspomaga ona różnorodnie pojmowany wysiłek fizyczny sportowców i amatorów różnych dyscyplin. Wszystko dzięki funkcji jaką pełni. Ma ona za zadanie gromadzenie energii w komórkach mięśniowych. Kreatyna zbudowana jest z aminokwasów i w głównej mierze znajduje się w mięśniach w postaci fosfokreatyny i wolnej kreatyny. Naturalna kreatyna w organizmie człowieka pochodzi z wątroby, lecz to nie wystarcza do pokrycia zapotrzebowania mięśni, a proces jej powstawania jest stosunkowo długi. Dlatego często i chętnie sportowcy zaopatrują się w ten suplement.

Kreatyna przyczynia się również do wytwarzania hormonów anabolicznych. Sprawą priorytetową, a bardzo rzadko poruszaną, jest fakt, że kreatyna najlepiej działa w towarzystwie takich suplementów jak np. arginina i magnez. Szczególnie ważny jest ten drugi, który aktywuje kreatynę.

Rodzaje kreatyny

Najbardziej popularnymi i stosunkowo tanimi rodzajami kreatyny jest monohydrat kreatyny oraz jabłczan kreatyny. Te 2 formy są często ze sobą zestawiane, aby wyłonić, która z nich jest lepsza – monohydrat czy jabłczan.

Istnieją również suplementy zawierające mix różnych form kreatyn takich jak:

– cytrynian kreatyny

– pirogronian kreatyny

– chelat magnezowy kreatyny

– ester etylowy kreatyny

– glukonian kreatyny

– orotan kreatyny

– azotan kreatyny 

I to nie są wszystkie odmiany!

Pierwsze wymienione formy kreatyny (monohydrat i jabłczan) są najczęściej kupowane i polecane. Pozostałe natomiast najczęściej wchodzą w skład sprzedawanych suplementów ogólnie nazywanych kreatyną.

Przeprowadzone badania wykazały, że kreatyna, niezależnie od rodzaju, ma podobne działanie. Przyczynia się do rozbudowy tkanki mięśniowej, przystosowanie ich do dłuższej i mocniejszej pracy oraz szybszą regenerację. Ciężko zatem wyłonić najlepszy rodzaj kreatyny. Należy zwrócić uwagę na skład kupowanej odżywki, aby nie zawierała substancji słodzących, które swoją obecnością będą zmniejszały zawartość kreatyny w opakowaniu.

Kreatyna – dawkowanie

Popularnymi tematami dotyczących kreatyny są długość cyklu keratynowego oraz w jakiej ilości ją zażywać. Na szczęście większość z tych wątpliwości została już wyjaśniona i poparta badaniami.

W przeszłości cykl kreatynowy uzależniony był od wpływu kreatyny na organy wewnętrzne organizmu (przede wszystkim na nerki). Mowa była o 4-8 tygodniowych cyklach, których długość była optymalna i miała nie wywoływać żadnych negatywnych skutków. Badania w Brazylii dokładnie udowodniły, że stosowanie kreatyny nie wpływa negatywnie na nerki, jeżeli osoba ją przyjmująca nie miała z nimi wcześniej problemów. Wyłania się fakt pierwszy – kreatynę można brać przez cały rok, bez koniecznych przerw w jej suplementacji.

Kolejną sprawą jest ilość przyjmowanej kreatyny. Sugerowana gramatura jednej porcji to od 0.03 g kreatyny na 1 kg masy ciała do 1g na 10 kg masy ciała. Dawka uzależniona jest od ilości i intensywności wysiłku fizycznego danej osoby.

Kreatyna wspomaga pracę komórek mięśniowych oraz ich rozbudowę. Stąd zwykło się mówić o wzroście siły i masy mięśniowej podczas okresu suplementacji kreatyną.

Kiedy najlepiej brać kreatynę?

Decyzję tą należy podjąć kierując się tymi samymi kryteriami, co w przypadku innych suplementów. Trzeba ocenić, czy naprawdę potrzebujemy tego suplementu. Należy zdecydować, czy chcemy zmaksymalizować efekty wynikające z pracy podczas treningów.

Kreatyna to wszechstronny suplement znajdujący zastosowanie w sportach wytrzymałościowych oraz siłowych. Zażywanie jej będzie bardzo dobrym bodźcem w momencie tzw. zastoju, okresu kiedy ciężko nam o dalszy progres.

Najlepszą porą suplementacji kreatyną w dzień treningowy jest czas okołotreningowy (przed lub po treningu) oraz na czczo.

W dzień bez treningu natomiast, należy przyjmować ją rano po przebudzeniu, a drugą porcję przed kolejnym wybranym posiłkiem w ciągu dnia.

Ocena: 5.0. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

Maciej Pietkiewicz

Maciej Pietkiewicz - instruktor kulturystyki, czynny zawodnik IFBB (medalista Mistrzostw Polski Juniorów), trener personalny, perfekcjonista, który zaangażował się całym sobą w swoją pracę. Dzięki wcześniejszym doświadczeniom w sztukach walki, treningu Crossfit, lekkoatletyce, sam oraz wraz ze swoimi podopiecznymi tworzy inny wymiar rozwoju fizycznego. Mimo umiłowania do kulturystyki ogólną sprawność fizyczną stawia na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj