Kreatyna jest jednym z najbardziej popularnych suplementów stosowanych przez osoby ćwiczące nie tylko sporty siłowe. Jednak nie występuje jedynie w postaci dodatku do diety. Jest związkiem organicznym naturalnie gromadzonym w mięśniach i ścięgnach, gdzie zapobiega procesom katabolicznym, wspomagając anaboliczne i przyczynia się do rozrostu masy mięśniowej. Kreatyna korzystnie wpływa na poprawę wytrzymałości i siły mięśni szkieletowych. Poniżej przedstawiamy 6 powodów, dla których stosowanie kreatyny może mieć korzystny wpływ na każdego. 

1. Kreatyna wspomaga wydolność i regenerację

Wspomagając się regularną suplementacją kreatyny możemy liczyć na znaczną poprawę procesów regeneracyjnych mięśni i ich wydolności. Wiele zawdzięczamy procesowi odnowy ATP, który fosfokreatyna, będąca połączeniem kreatyny i reszty fosforanowej.

Podczas wysiłku, do którego potrzebna jest energia, następuje rozpad ATP (adenozynotrifosforanu) do ADP. Kolejne skurcze mięśni będą warunkowały pozyskiwanie energii z kolejnych cząsteczek, których rozpad jej dostarczy. Fosfokreatyna dysponuje resztami fosforanowymi, które dołączane do ADP pozwalają na fosforylację, czyli odnowienie ATP i dalszy wysiłek.

Dostarczanie kreatyny z zewnątrz, a co za tym idzie większa jej ilość w organizmie, pozwala na skuteczniejsze i szybsze odnawianie cząsteczek energetycznych. Dzięki temu możemy mówić o zwiększonej wydolności, niż w przypadku braku suplementacji.

Kreatyna nie pozostaje bez znaczenia także w procesach regeneracyjnych. Powoduje zdecydowanie lepsze nawodnienie włókien mięśniowych, które będą nie tylko budować tkankę, ale także regenerować mikrouszkodzenia. Uzyskane w ten sposób wodne środowisko jest świetnym polem do zachodzenia szeroko pojętych procesów metabolicznych. Kreatyna z pewnością pomoże nam poprawić nawodnienie mięśni, z którym po ciężkich treningach bywają problemy.

2. Kreatyna wspomaga metabolizm glukozy

Przeprowadzone badania wskazują na to, że kreatyna wspomaga magazynowanie glukozy w postaci glikogenu. Może mieć to ogromne znaczenie w procesie odbudowy zużytych podczas treningu zapasów.

Wykazano także, że po zastosowaniu kreatyny, zwiększa się poziom białka transportującego glukozę do mięśni, co ma bezpośredni związek z jej magazynowaniem.

3. Kreatyna redukuje stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny jest zupełnie standardowym zjawiskiem podczas wysiłku fizycznego. Wolne rodniki, jakie w tym czasie powstają, wyłapują potrzebne organizmowi związki, toteż są bardzo niekorzystne nie tylko dla regeneracji, ale ogólnego funkcjonowania ciała. Kreatyna jako związek przeciwutleniający zapobiega tym procesom i sprawia, że dostarczone witaminy i minerały nie zostaną zmarnowane.

4.Kreatyna zwiększa gęstość mineralną kości

Nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny jest jednym ze sposobów na poprawienie gęstości kości. Ta z kolei, w obecnych czasach jest zmorą nie tylko osób starszych. Osteoporoza związana z utratą wapnia, a także siedzący tryb życia nie sprzyjają mocnym kościom. Badania z zastosowaniem kreatyny, także u osób starszych, wskazują, że trening w połączeniu z suplementacją daje naprawdę dobre efekty. Kości stają się gęstsze, nie są tak łamliwe, a my możemy cieszyć się bezproblemowym wykonywaniem czynności i ćwiczeń.

5. Kreatyna wspomaga funkcjonowanie mózgu

Kreatyna, oprócz mięśni, występuje także w mózgu. Nie są to duże ilości, lecz jej regularne przyjmowanie może przyczynić się do zwiększenia sprawności i szybkości myślenia. Także analitycznego, gdzie – tak jak w mięśniach – zużywana jest energia. Kreatyna może wpływać na obniżenie zmęczenia podczas intensywnego wysiłku umysłowego i pozwoli pracować z taką samą skutecznością przez dłuższy czas.

6. Kreatyna może uchronić przed urazami mózgu

Tutaj sprawa jest nieco kontrowersyjna, bowiem badania były prowadzone na szczurach. Te, które dostawały w karmie kreatynę, wykazywały znacznie mniejsze uszkodzenia mózgu po urazie głowy, niż te z próby kontrolnej (szczury bez dodatku kreatyny w karmie).

Mówi się, że obecny stan rzeczy może być spowodowany znacznie mniejszymi wtórnymi uszkodzeniami występującymi po krótkim czasie od przebytego wypadku, a także zwiększonym poziomem wapnia, za który odpowiada kreatyna. Całość może działać podobnie u ludzi, nie są to jednak potwierdzone informacje.

Ocena: 4.0. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj