Postaci Arnolda Schwarzenegger’a nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Siedmiokrotny Mister Olympia, człowiek który jest inspiracją dla setek tysięcy miłośników sportów siłowych. Osiągnął sukces w kulturystyce oraz życiu prywatnym. Skąd czerpał inspiracje? Co motywowało go do osiągnięcia jasno określonego celu? Sprawdź 12 głównych zasad, jakimi kierował się Arnold w czasach swojej świetności.

 

Zasada #1 – Zaufaj sobie.

„Byłem zdeterminowany, aby zostać niepowtarzalnym”. Nie ma znaczenia co inni myślą na temat Twojej pasji – kulturystyki. Najważniejsze jest, abyś wyznaczył cel i wierzył, że dzięki ciężkiej pracy możesz sprawić, że marzenia staną się rzeczywistością. Zaufaj sobie i nigdy nie trać nadziei!

Zasada #2 – Trenuj z zaufanym partnerem.

Każdy wie, że silny (nie tylko fizycznie, ale również umysłowo), a zarazem kompetentny partner treningowy jest na wagę złota. Potrafi pomóc w momencie braku sił oraz stale motywować do przekraczania własnych barier. Arnold współpracował z  dwukrotnym Mr Olympia – Franco Columbu. Nie tylko  z nim trenował, ale również zawdzięcza mu swoje sukcesy zawodowe związane z aktorstwem. Byli prawdziwymi, wieloletnimi przyjaciółmi.  

Zasada #3 – Ucz się na błędach.

W 1968r. podczas zawodów Mister Universe – potężny, 115 kilogramowy Schwarzenegger przegrał zawody na rzecz znacznie mniejszego Franka Zane’a.  Arnold przyjął tą lekcję z pokorą i sam stwierdził, że człowiek uczy się na błędach. W tym przypadku jakość masy mięśniowej wzięła górę nad ich wielkością. Od tego czasu Arnold zwracał uwagę na wszystkie szczegóły.

Zasada #4 – Czerp wiedzę od mentorów.   

Arnold miał szczęście żyć w czasach legendy – Joe Weidera. Doświadczony Weider był jego mentorem,  nauczycielem, trenerem, a później nawet partnerem biznesowym. Młody Schwarzenegger całą wiedzę czerpał z jego rad. Arnold w wywiadach wspominał, że to głównie jemu zawdzięcza osiągnięcie sukcesu.

Zasada #5 – Wybierz odpowiednie miejsce na trening.

„Z żyznej gleby wyrośnie potężny dąb”. Idąc tropem tego powiedzenia, młody Schwarzenegger od początku preferował trening na jednej z najbardziej profesjonalnych siłowni – „Gold’s Gym Venice”. Nie chodziło tutaj tylko o profesjonalny sprzęt do ćwiczeń. Najważniejszym elementem treningu w takim miejscu było przyjmowanie konstruktywnej krytyki oraz zdobywanie praktycznej wiedzy od najlepszych kulturystów tamtej epoki, którzy również tam trenowali.

Zasada #6 – Łam zasady.

„Trenuj łydki maksymalnie 2 razy w ciągu tygodnia” – to twierdzenie nie tyczyło się Arnolda. Łydki były jego najbardziej odstającą partią mięśniową. Aby temu zaradzić, po konsultacji z Reg Park’iem, zaczął trenować je 6 razy w ciągu tygodnia! Dzięki znakomitej regeneracji oraz odpowiednim treningom – obrócił słabość w potęgę. Arnold mawiał „musisz wychodzić poza schematy”.

Zasada #7 – Rywalizuj.

Aby być najlepszym na świecie, terminator musiał mierzyć się z najlepszymi. To właśnie dlatego tak bardzo cieszył się z rywalizacji z Sergio Oliva. Swego czasu był to jedyny człowiek na świecie, który mógł rzeczywiście rywalizować z Arnoldem, kiedy obaj byli w szczycie formy.
Jednak rywalizowanie niekoniecznie oznacza starty w zawodach. Od początku zmagań z ciężarami powinieneś rywalizować ze znajomymi. Każdy krok do przodu, który sprawi, że będziesz lepszy od innych będzie czynił Cię jeszcze silniejszym!

Zasada #8 – Pozostań nienasycony.

Kiedy Arnold osiągnął już wszystko o czym marzył w kulturystyce, zaczął działać w innych dziedzinach. Najpierw aktorstwo, później polityka. Stale powtarzał, że nigdy mu nie wierzyli. Zawsze chciał udowodnić sobie oraz innym, że w życiu można robić wszystko na co ma się tylko ochotę. Jedynym ograniczeniem jest strach przed tym.

Zasada #9 – Nie obawiaj się porażki.

Arnold zawsze mawiał – nie pozwól, aby strach wziął górę w osiągnięciu celu. Poświęcał ogromną reputację przed  każdymi zawodami, w których było wielu wspaniałych. Jednak zawsze potrafił wyjść z twarzą, nigdy nie obawiając się o przegraną. To właśnie ta cecha sprawiła, że został on uwielbiany.

Zasada #10 – Zignoruj niedowiarków.

Nie wierzyli, że osiągnie najlepszą sylwetkę na świecie. Nie wierzyli, że może osiągnąć sukces w aktorstwie, a głównie ze względu na trudne do wypowiedzenia nazwisko – Schwarzenegger. Nie dowierzali, że dostanie poparcie wyborców kiedy ubiegał się o fotel gubernatora stanu. W każdej z tych kwestii pokazał, że można osiągnąć wszystko co tylko zechcesz, jeśli w to prawdziwie wierzysz.

Zasada #11 – Daj coś w zamian.

Jeśli dostałeś cenną lekcję od innej, bardziej doświadczonej osoby – podziel się tym z innymi. Pomaganie bardzo pomaga. Badania dowodzą, że obdarowywanie sprawia większą radość niż otrzymywanie. Jeśli chcesz być w czymś najlepszym – musisz zachowywać się jak najlepsi!

Zasada #12 – „NO PAIN, NO GAIN” – Bez bólu nie ma przyrostów.

Jest to najbardziej znane powiedzenie Arnolda. Można je interpretować na wiele sposobów. W tym przypadku ból nie jest tylko cierpieniem fizycznym. Jest to potężne powiedzenie i ma zastosowanie w każdej dziedzinie zmagań z ciężarami. Ból oznacza ciężkie treningi, odżywianie dopięte na ostatni guzik, częste wyrzeczenia na rzecz wymarzonej sylwetki, a także mnóstwo poświęceń, jakie trzeba wdrożyć w życie. 

Ocena: 5.0. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj