Szukasz skutecznego treningu, który przyczyni się do zwiększenia siły oraz pomoże zbudować masę mięśniową, a masz na to niewiele czasu ? Ten 3 dniowy plan treningowy będzie idealny dla Ciebie!

Cel treningu:            Budowanie masy mięśniowej / Progres siłowy

Metoda:                  Trening dzielony (split)

Poziom:                   Średnio- zaawansowany / Zaawansowany

Dni w tygodniu:        3

Opis treningu: Ten 3 dniowy plan treningowy jest przeznaczony do budowania masy mięśniowej oraz zwiększenia siły. Każda partia mięśni ćwiczona jest raz w tygodniu. Zaletą takiego treningu jest cotygodniowe zwiększanie obciążeń bądź powtórzeń w danej serii ćwiczeń. Jeśli chcesz na tym 3 dniowym planie treningowym zbudować masę mięśniową i zwiększyć siłę zastosuj się do poniższych porad.

Dwa najważniejsze elementy efektywnego treningu 3 dniowego:

 • Zwiększanie kaloryczności. Jeśli chcesz zbudować masę mięśniową, dodatni bilans kaloryczny jest podstawą. Oznacza to, że musisz spożywać większą liczbę kalorii, niż Twój organizm potrzebuje. Jeśli chcesz zwiększać masę (przykładowo 0,8kg/ tydzień), musisz również zwiększać kaloryczność (przykładowo co tydzień). Podczas dodawania kalorii nie przesadź z ilością, aby nie nabierać zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Jeśli już poznasz swój organizm i będziesz wiedział jaka pula kaloryczna na budowanie masy mięśniowej jest odpowiednia dla Twojego trybu życia, zwiększanie kaloryczności co 7 dni będzie gwarantowało cotygodniowy, regularny wzrost masy mięśniowej! Aby ułożyć własny plan żywieniowy zapoznaj się z tymi dwoma artykułami: Układanie diety kulturystycznej oraz Jak ułożyć własny plan żywieniowy.
 • Progresja siłowa. W tym 3 dniowym planie treningowym wszystkie serie danego ćwiczenia wykonywane są z tym samym obciążeniem. Pozwoli to na stałą ocenę postępów. Głównym założeniem tego treningu jest cotygodniowe zwiększanie obciążenia bądź ilości powtórzeń w danej serii ćwiczeń. Jeśli wykonasz maksymalną liczbę powtórzeń (danego ćwiczenia) podaną w tabeli, w kolejnym tygodniu koniecznie zwiększ obciążenie. Jeśli przy pierwszej serii nie uda Ci się wykonać maksymalnej ilości powtórzeń z tabeli – nie zwiększaj obciążenia podczas kolejnego treningu. Podsumowując – ćwicz danym obciążeniem do czasu, aż wykonasz taką ilość, jaką przedstawia tabela. Staraj się tak dobierać obciążenie, aby nie wykonywać zarówno większej, jak i mniejszej ilości powtórzeń niż przedstawiono w tabeli. Przykładowo:Rozpoczynasz wyciskanie sztangi leżąc z obciążeniem 100kg. Wyciśniesz 6 razy (maksymalna ilość w tabeli wynosi 8) więc podczas kolejnego treningu klatki piersiowej(czyt. za tydzień) ponownie wykonujesz serię z obciążeniem 100kg, aż do czasu gdy uda Ci się wykonać 8 powtórzeń. W momencie gdy osiągniesz wymaganą liczbę (w tym przypadku 8 powtórzeń) – zwiększ obciążenie w następnym tygodniu.

Ważne uwagi:

 • Dieta – podstawowym elementem podczas budowania siły masy mięśniowej jest dobrze zbilansowana dieta. Trening ma za zadanie jedynie pobudzić mięśnie do wzrostu, natomiast spożywany pokarm odpowiada za ich rozrost. Aby skutecznie nabrać masy mięśniowej nie zapomnij o podwyższonym bilansie kalorycznym.
 • Przerwy między seriami / ćwiczeniami – między seriami głównych ćwiczeń siłowych (wyciskanie, martwy ciąg, przysiady) pozwól sobie na dłuższy odpoczynek (około 180 sekund), aby w pełni sił wykonywać każdą kolejną serię. Między pozostałymi ćwiczeniami oraz ćwiczeniami na mniejsze partie mięśniowe przerwy powinny być krótsze (90 – 120 sekund). Jeśli nie czujesz potrzeby odpoczywać między seriami/ ćwiczeniami tak długo, odpoczywaj krócej, jednak pamiętaj, że przy używaniu dużych ciężarów organizm wymaga „chwilę” na regenerację.
 • Mięśnie brzucha. Wykonuj dowolne 2 ćwiczenia na mięśnie brzucha 1 – 2 razy w tygodniu, bezpośrednio po treningu.

Harmonogram 3 dniowego planu treningowego:

 1. Poniedziałek- Klatka i Triceps
 2. Wtorek- Dzień odpoczynku
 3. Środa- Plecy i Biceps
 4. Czwartek- Dzień odpoczynku
 5. Piątek- Barki i Nogi
 6. Sobota – Dzień odpoczynku
 7. Niedziela – Dzień odpoczynku

Poniedziałek – Klatka i Triceps

Klatka

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Wyciskanie sztangi leżąc (ławka pozioma)

4

4 – 8

Wyciskanie sztangielek głową w górę (ławka skos 30°)

4

6 – 10

Rozpiętki na maszynie

4

8 – 10

Wyciskanie sztangi leżąc (ławka skos 30° w dół)

3

8-10

Triceps

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Wyciskanie „francuskie” sztangi, leżąc

4

6 – 8

Pompki na poręczach

3

6 – 10

Ściąganie linek wyciągu górnego

4

8 – 10

Środa – Plecy i Biceps

Plecy

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Martwy ciąg

4

4 – 8

Podciąganie sztangi w opadzie tułowia (wiosłowanie) nachwytem

4

6 – 10

Podciąganie na drążku (szeroki nachwyt)

4

6 – 10

Przyciąganie linki wyciągu dolnego, siedząc (neutralny chwyt)

3

6 – 8  

Podciąganie na drążku (wąski, neutralny chwyt)

3

6 – 8

Biceps

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Uginanie ramion ze sztangą prostą, stojąc

4

6 – 8

Uginanie ramion ze sztangielkami, naprzemiennie, siedząc

3

8 – 10

Uginanie ramienia ze sztangielką, w podporze o kolano

3

8 – 10

  

Piątek – Barki i Nogi

Barki, Szrugsy

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Wyciskanie sztangi sprzed głowy, siedząc

4

6 – 10

Unoszenie hantli bokiem w górę

4

8 – 10

Unoszenie hantli w opadzie tułowia

4

8 – 12

Unoszenie sztangi (łamanej) wzdłuż tułowia

3

6 – 10

Wznosy barków ze sztangą „Szrugsy”

3 – 4

10 – 15

Nogi

Czterogłowy uda

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Przysiady ze sztangą na karku

4

4 – 8

Prostowanie nóg na maszynie, siedząc 

4

8 –10

Dwugłowy uda, Łydki

Ćwiczenie

Serie

Powtórzenia

Zginanie nóg, leżąc na brzuchu (maszyna)

3 – 4

8 – 10

Wspięcia na palcach, stojąc (maszyna Smitha)

3 – 4

8 – 12

Ocena: 4.4. Wg 5 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

 1. Dopóki nie zrobię 8 powtórzeń w wyciskaniu na klatę w każdej serii to nie zwiększam obciążenia? Na przykład robię 60kg 8-8-8-7 to nie zwiększam?

  1. Będzie Ci bardzo ciężko. Jak widzisz, w planie treningowym uwzględnione są ćwiczenia na maszynach, podciąganie na drążku itd. Poza tym 2 hantle to trochę za mało, ponieważ potrzebujesz innego ciężaru na ćwiczenia na barki, innego przy ćwiczeniach na biceps, a jeszcze innego na rozpiętki czy ćwiczenia na triceps. Polecam wybrać jakiś prostszy plan treningowy, który będziesz mógł wykonać z tym sprzętem.

 2. Ten sam ciężar i ta sama metoda wykonywania dotyczy tylko przysiadu, klatki i martwego (np. ćwiczenia na biceps itp. progresowac co serie) czy dotyczy to wszystkich cwiczen bez wyjątków?

 3. Witam,ćwiczyłem przez tydzień treningiem 3 dniowym praktycznie takim samym tylko w nazwie było dla początkujących trochę mniej ćwiczeń i serii wydaje mi się że było trochę za mało chyba bez problemu mogę zmienić od jutra na ten ?dodam że od 2 tyś stosuje kreatyne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj