Aby móc budować masę mięśniową organizm potrzebuje bodźca w postaci treningu. Dobry trening na masę zakłada pracę z mniejszą objętością, ale za to z większymi ciężarami. Trening 3 razy w tygodniu wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, ale mogą z niego korzystać również osoby bardziej zaawansowane.

Trening na masę mięśniową – główne założenia

Trening na masę, jak sama nazwa wskazuję, ukierunkowany jest na zwiększenie masy ciała. Nie chodzi jednak o ślepe nabijanie dodatkowych kilogramów (w większości z tkanki tłuszczowej). To raczej świadome budowanie masy mięśniowej poszczególnych partii mięśniowych, tak aby nasza sylwetka była proporcjonalna i estetyczna. Jest dużo metod treningowych, mniej lub bardziej skutecznych, które mogą nam w tym pomóc. Jednak wszystkie łączy kilka wspólnych elementów:
– trening z wykorzystaniem wolnych ciężarów (sztanga, hantle),
– mniejsza objętość treningowa,
– wysoka intensywność,
– dodatni bilans kaloryczny naszej diety (jako niezbędny budulec do wzrostu mięśni)

Dobry trening na masę mięśniową – czym powinien się charakteryzować?

Plan treningowy na masę mięśniową powinien charakteryzować się małą objętością treningową. Powinniśmy trenować rzadziej, z mniejszą liczbą serii i powtórzeń, za to z wykorzystaniem dużych obciążeń. Im dana partia mięśniowa jest większa tym ćwiczenia powinny być bardziej złożone, a obciążenie większe. Jedną z lepszych metod budowania masy mięśniowej jest właśnie rozwój mięśni poprzez wzrost siły.
Dobierając ćwiczenia na masę mięśniową musimy bazować na ruchach wielostawowych, z wykorzystaniem wolnych ciężarów takich jak:
– przysiady
– wyciskania
– martwe ciągi
– wiosłowania
– podciąganie na drążku
Ćwiczenia takie angażują o wiele więcej mięśni, niż ma to miejsce podczas wykonywania ćwiczeń izolowanych.

Trening na masę mięśniową dla początkujących

Osoby z mniejszym stażem powinny przede wszystkim zadbać o prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń. Trening na masę dla początkujacych powinien opierać się głównie o ćwiczenia podstawowe i wielostawowe. Pozwoli to szybko nauczyć się tzw. „czucia mięśniowego” oraz nabrać potrzebnego doświadczenia, które umożliwi w najszybszy sposób zbudować solidną masę mięśniową i siłę. 3-dniowy trening na zwiększenie masy mięśniowej wydaje się być idealny dla osób początkujących, ponieważ nie spowoduje przeciążenia treningiem, pozwoli na odpowiednią regenerację, ale i oczywiście na zbudowanie suchej masy mięśniowej.

Przykładowy plan treningowy na masę 3 dniowy

Poniedziałek – trening nr 1:
Przysiady ze sztangą na barkach 3 serie x 5 powtórzeń
Wyciskanie sztangi na ławce poziomej 3 serie x 5 powtórzeń
Martwy ciąg 3 serie x 5 powtórzeń
Pompki na poręczach 2 serie x 8 powtórzeń

Środa – trening nr 2:
Przysiady ze sztangą 3 serie x 5 powtórzeń
Wyciskanie ze sztangą z klatki piersiowej stojąc 3 serie x 5 powtórzeń
Wiosłowanie ze sztangą w opadzie tułowia 3 serie x 5 powtórzeń
Podciąganie na drążku podchwytem 2 serie x 8 powtórzeń

Piątek – trening nr 1
itd.

Trening wykonujemy trzy razy w tygodniu np. poniedziałek, środa, piątek . Przed każdym treningiem pamiętaj o wykonaniu ogólnej rozgrzewki, a przed każdym ćwiczeniem zrób 1-2 serie rozgrzewkowe z mniejszym obciążeniem. Pozwoli to uniknąć kontuzji, a co za tym idzie przerw w cyklu treningowym. Rozpisane serie są seriami roboczymi.
Z tygodnia na tydzień staraj się zwiększyć obciążenie o ok. 2,5% (nawet jeśli możemy więcej nie robimy tego). Chodzi o powolny progres i adaptację mięśniową do większych obciążeń.
Trening ten świetnie sprawdza przy budowaniu masy zarówno u osób początkujących jak i zaawansowanych.
Mimo tego, że powyższy plan treningowy bazuje tylko na podstawowych ćwiczeniach wielostawowych świetnie rozwija całe ciało wpływając pośrednio na mięśnie współdziałające jak i peryferyjne.

Brak głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj