Czy dopuszcza się, aby całkowicie odpuścić jeden z posiłków w diecie? Czy można spożyć dany posiłek w innej godzinie niż zaplanowano? Co zrobić w przypadku spotkania rodzinnego, kiedy jedzenie zapełnia cały stół? Przeczytaj ten artykuł, a poznasz odpowiedzi na te pytania. 

Jedynym, w pełni skutecznym sposobem, zarówno na budowanie masy mięśniowej jak i redukcję tkanki tłuszczowej jest spożywanie wyliczonej ilości kalorii w ciągu dnia. Aby wyliczyć bilans kaloryczny dla własnego organizmu należy zapoznać się z tematem Układanie diety kultrystycznej. Regularne spożywanie ustalonej ilości kalorii jest niezbędne, aby efekty były widoczne z tygodnia na tydzień. Jednak co zrobić, kiedy odgórnie wiemy, że nie będziemy mogli zjeść posiłku o danej godzinie? Czy można go odpuścić, czy może lepiej przesunąć na inną godzinę? Poniżej przedstawiono sposoby, co robić w takich sytuacjach.

Całkowite pominięcie posiłku.

Całkowite pominięcie posiłku zarówno podczas redukcji jak i budowania masy jest najgorszym z możliwych rozwiązań. W przypadku budowania masy mięśniowej to całkowicie zrozumiałe, ale i przy redukcji też nie jest dobrym rozwiązaniem. 

Podczas budowania masy mięśniowej należy spożywać nadwyżkę kaloryczną. Oznacza to, że aby nabierać masy należy spożywać więcej kalorii, niż organizm potrzebuje. W tym przypadku pominięcie jakiegokolwiek posiłku będzie powodowało niedopełnienie wymaganej puli kalorycznej. Częste pomijanie posiłków, może powodować efekt odwrotny od zamierzonego. 

Wydawałoby się, że podczas redukcji tkanki tłuszczowej, pominięcie posiłku powinno być czymś całkiem normalnym, pozwalającym szybciej zgubić zbędne kilogramy. Jednak tak nie jest! Chcąc zachować wypracowaną muskulaturę, organizm musi otrzymywać wymaganą pulę kaloryczną, aby nie doprowadzić do utraty tkanki mięśniowej. Ponadto chcąc spalić tkankę tłuszczową, organizm powinien dostawać pulę kaloryczną na stałym poziomie. Spożywając stałą pulę kalorii (w tym przypadku ujemny bilans), nastrajasz organizm na palenie tkanki tłuszczowej. Przykładowo, jeśli jednego dnia spożywasz 2600kcal, następnego 2000kcal (wydawałoby się że mniej = lepiej), a kolejnego z powrotem 2600kcal, może prowadzić do tzw. „rozstrojenia organizmu”. W tym momencie Twój własny organizm nie wie czy powinien palić tkankę tłuszczową. W momencie otrzymania pierwotnej, wyższej puli kalorycznej, organizm nie wie czy jest to tylko powrót do diety czy też moment kiedy kończy się dieta, a zaczyna okres budowania masy mięśniowej. 

Co w przypadku kiedy nie mogę zjeść posiłku o danej godzinie ? 

Restrykcyjna dieta w postaci wielu posiłków spożywanych o stałych porach w ciągu dnia jest od zawsze uważana za najlepsze rozwiązanie, zarówno podczas budowania masy jak i redukcji. Takie jedzenie pozwala na stałe zaopatrzanie komórek mięśniowych w niezbędne makroelementy.  Jednak czy przesunięcie posiłku lub rozbicie go na inne posiłki jest dobrym rozwiązaniem? Jeśli utrzymasz pulę kaloryczną w ciągu dnia, małe odstępstwa nie powinny zaważyć na rezultacie jaki chcesz osiągnąć.

Jeśli odgórnie wiesz, że o danej godzinie nie będziesz miał czasu zjeść posiłku, jest kilka sposobów aby nie doprowadzić do przestojów / spadków. Dobrym rozwiązaniem w tym momencie będzie spożycie posiłku w postaci szejka węglowodanowo – białkowego np. gainera (przygotowanie i spożycie = 2 minuty).  

Skuteczne gainerySprawdź ceny

Jednak występują sytuacje, w których nie ma w ogóle czasu na jedzenie. W takim przypadku należy zmienić plan posiłków w ciągu dnia. Aby dostarczyć do organizmu wymaganą dzienną pulę kaloryczną, należy spożyć ten posiłek w innym okresie (tego samego dnia) lub rozłożyć kalorie z tego posiłku na inne posiłki. Innymi słowy jeść większe pozostałe posiłki. 

„Szykuje się duża impreza, będzie mnóstwo jedzenia!”

Spotkanie rodzinne, impreza ze znajomymi, bankiet w pracy – każde z tych spotkań daje możliwość spożycia większej ilości kalorii niż zwykle. Co będzie najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku? Nie jeść wcale? Jeść ile popadnie? A może jeść standardowo, jak byłby to zwykły posiłek? Wszystko zależy od efektu jaki chcesz osiągnąć.

Jeśli jest to jednorazowe odstępstwo od diety, nie powinno to zaważyć na rezultacie (szczególnie jeśli jesteś w okresie budowania masy mięśniowej). Jeśli jesteś na redukcji, potraktuj ten posiłek jako forma CHEAT MEAL (posiłek, którego nie wlicza się w pulę kaloryczną), ale jedz z umiarem (taką ilość jak w pozostałych posiłkach – nie przesadzaj). Pozostałe posiłki w ciągu dnia spożywaj tak jak zwykle. 

Podsumowanie. 

Pamiętaj, że podstawą jest utrzymywać pulę kaloryczną na stałym poziomie. Jednak odstępstwa od diety w formie posiłku spożytego w innej godzinie lub rozłożonego „na raty” nie przeszkodzą Ci w osiągnięciu zaplanowanych efektów. Jednorazowe odstępstwa od diety w formie nadwyżki kalorycznej również nie powinny zaważyć na efekcie. 

Jeśli Twoim celem jest forma zawodnicza, musisz się kontrolować w pełni. Jeśli natomiast trening na siłowni jest Twoją pasją, hobby – nie zaprzątaj sobie głowy jednorazowymi odstępstwami. Wszyscy jesteśmy ludźmi!

Brak głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No