Picie kawy zyskało popularność już lata temu, nie tylko ze względu na wyjątkowy smak i zapach, ale również ze względu na swoje pobudzające właściwości. Jest powszechnie znana jako środek, który w bezpieczny sposób niweluje zmęczenie, co jest często wykorzystywane zarówno przez osoby pracujące jak i uczące się. Kofeina zawarta w kawie ma również inne zastosowanie. Warto spożywać ją przed ćwiczeniami, ponieważ może poprawić jakość treningu. Oto 5 sposobów, jak kofeina poprawi Twój trening.

1. Kofeina pomaga wykonać więcej powtórzeń na treningu

Kofeina działa na ośrodkowy układ nerwowy i poprzez blokowanie receptorów adenozynowych uniemożliwia przyczepianie się do nich adenozyny. W efekcie informacja o dużym zużyciu energii podczas ćwiczeń nie dociera do mózgu. Brak takiego sygnału o zmęczeniu odbierany jest, jako pobudzenie, ponieważ przekaźniki takie jak dopamina są bez przeszkód wydzielane. W ten sposób kofeina poprzez znoszenie uczucia zmęczenia pomaga wykonać więcej powtórzeń na treningu.

2. Kofeina pomaga utrzymać skupienie podczas ćwiczeń

Jej działanie na układ nerwowy nie ogranicza się do pobudzenia. Kofeina poprawia również koncentrację i wydłuża czas, w którym możemy utrzymać skupioną uwagę na wykonywanym ćwiczeniu. To z kolei daje gwarancje precyzji, a to wpływa na szybsze efekty treningu. Istotną zaletą jest również fakt, że wykonywany dokładnie ruch jest gwarancją bezpieczeństwa. Minimalizuje w ten sposób ryzyko kontuzji wynikającej z niedbałości, czy rozkojarzenia. Ponadto kofeina poprzez stymulacje układu nerwowego przyczynia się do podtrzymania motywacji na wysokim poziomie, a także skraca czas reakcji – będzie to przydatne podczas dynamicznych ćwiczeń.

3. Kofeina może łagodzić ból mięśni w trakcie treningu

Chociaż dokładny mechanizm działania kofeiny na odbieranie bólu nie jest znany, to badania naukowe potwierdziły, że ma ona wpływ na zmniejszenie bólu zarówno w trakcie trwania treningu jak i po jego zakończeniu. Prawdopodobnie wynika to po raz kolejny z działania na układ nerwowy.

Pijąc kawę przed treningiem sprawisz, że sygnał bólowy pojawi się później, wobec czego możesz skłonić swój organizm do większego wysiłku. Receptory bólowe pełniące funkcję czujników niebezpieczeństwa reagują na mikrourazy. Odczuwany ból może obniżać motywacje i spowodować przerwanie ćwiczenia, mimo że same mikrourazy nie stanowią dla mięśni wielkiego zagrożenia. Kofeina opóźnia pojawienie się bólu tego rodzaju, więc pomaga nieco zwiększyć intensywność treningu siłowego, co wpłynie na wzrost progresu oraz zwiększy Twoją wytrzymałość. Należy jednak pamiętać, że taki nasilający się ból może być ostrzeżeniem, którego nie należy bagatelizować ze względu na ryzyko poważnej kontuzji.

4. Kofeina może pomóc szybciej zregenerować się po treningu

Podczas treningu mięśnie korzystają ze zgromadzonego w nich glikogenu, natomiast po treningu należy uzupełnić jego rezerwy posiłkiem węglowodanowym. Kofeina doskonale wspomaga ten proces nasilając gromadzeniu glikogenu we włóknach mięśniowych. Ma to związek ze zdolnością kofeiny do podnoszenia poziomu insuliny – hormonu odpowiadającego za przekształcanie cukrów prostych znajdujących się w krwioobiegu do cukrów złożonych takim jak glikogen. Mogą być one gromadzone w mięśniach i wątrobie. Dzięki temu odpowiednie dawki kofeiny po treningu mogą pomóc szybciej odbudować się po treningu. Szybko uzupełnione rezerwy wpłyną na zachodzące przemiany struktury mięśni naruszonych mikrourazami.

5. Kofeina wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej

Termogeneza to proces metaboliczny odpowiadający za utrzymanie temperatury naszego ciała. Kofeina działa poprzez tymczasowe jej podniesienie, co jest odczuwalne, jako wzrost temperatury ciała i wzmożone pocenie się. Aby uzyskać ciepło organizm zwiększa spoczynkową przemianę materii. Również w trakcie treningu szybciej wyczerpuje się glikogen znajdujący się w mięśniach, wobec czego wykorzystywane są rezerwy zgromadzone w tkance tłuszczowej. Takie działanie kofeiny często wykorzystuje się w suplementach typu spalacze. Na ogół występuje ona wtedy z dodatkiem ekstraktu z zielonej herbaty i gorzkiej pomarańczy wspomagających działanie kofeiny. W takich preparatach kofeina może przyspieszać termogeneze nawet na 24 godziny.

Pomimo dobroczynnego wpływu kofeiny na trening należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy jest elementem porannego rytuału, czy może pełni rolę suplementu wspomagającego trening, to powinna być ona spożywana z rozwagą. Intensywny wysiłek fizyczny jest dla organizmu czynnikiem stresogennym. Z kolei kofeina dodatkowo przyczynia się do wzrostu kortyzolu – hormonu stresu, który jest z kolei czynnikiem katabolicznym i będzie przyczyniał się do utraty masy mięśniowej.

Brak głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No