Piperyna już od najstarszych dziejów ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest głównym składnikiem pieprzu – to właśnie jej zawdzięczamy jego ostry smak. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne, przeciwnowotworowe i lecznicze. Najważniejsze dla ćwiczących na siłowni jest to, że piperynę poleca się również przy odchudzaniu.

Czym właściwie jest piperyna?

Piperyna, ekstrakt z pieprzu czarnego, to alkaid, który występuje w pieprzu i nadaje mu jego ostry i intensywny smak.

 • Znajduje się również w kurkumie, która wraz z kurkuminą (głównym składnikiem kurkumy), zapobiega i wspiera leczenie raka piersi.
 • Dzięki swojemu silnemu pigmentowi pomaga również osobom chorym na bielactwo, a także spowalnia neurodegenerację, a co za tym idzie przeciwdziała chorobie Alzheimera.
 • Piperyna jest znana jako środek wspomagający zrzucanie nadmiaru kilogramów – uczestniczy w spalaniu tkanki tłuszczowej.
 • Nie można również zapomnieć o szerokim zastosowaniu antybakteryjnym i oczyszczającym piperyny.

Piperyna na odchudzanie – hit czy kit?

Dietetycy są zgodni, że podczas odchudzania powinno się zrzucać nie więcej niż 4-6 kg miesięcznie. Jeśli będzie się gubić więcej, to nadwaga może szybko powrócić, a cały trud i wysiłek włożony w zrzucenie zbędnych kilogramów pójdzie na marne. Na rynku dostępne są różne suplementy diety, które rzekomo powodują błyskawiczną utratę wagi, jednak jest to niemożliwe. Oryginalność piperyny polega na tym, że nie gwarantuje ona bardzo szybkiego spadku masy ciała, jednak wspomaga organizm przy diecie i stopniowo spala tłuszcz. Na czym dokładnie polega działanie piperyny?

 • Piperyna zawarta w pieprzu czarnym poprawia kondycję i wydolność organizmu, jednak ciężko jest ją z niego wydobyć w warunkach domowych.
 • Piperyna stanowi często główny składnik spalaczy i reduktorów tłuszczu. Oferują one zazwyczaj 60-90% stężenia piperyny. Najlepiej jest stosować te z największą zawartością tego składnika – niektóre suplementy zawierają go nawet 95%.
 • Należy jednak pamiętać, że im większe stężenie chcemy kupić, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Na szczęście ceny tego preparatu nie są zatrważające, dlatego jeśli planujesz zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, warto uzupełnić nim codzienną, zbilansowaną dietę.

Jak działa piperyna?

 • Piperyna bierze udział w procesie termogenezy, podczas którego organizm spala kalorie, a także w procesie lipolizy, czyli spalania tkanki tłuszczowej.
 • Piperyna zakłóca również aktywność genów odpowiedzialnych za powstawanie tkanki tłuszczowej.

Dzięki tak kompleksowemu działaniu możesz mieć pewność, że każda porcja piperyny skutecznie wesprze Twoje dietetyczne i treningowe wysiłki, a Ty szybciej będziesz cieszyć się wymarzoną sylwetką.

Stosowanie piperyny i skutki uboczne

Stosowanie piperyny

Piperyna jest dostępna w suplementach diety w postaci kapsułek. Należy ją stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce, zależnie od producenta.

 • Zazwyczaj jest to 5-10 mg, 1-2 razy dziennie przez okres 3 miesięcy.
 • Po tym czasie zalecane są 2 miesiące przerwy, po których znowu można powrócić do jej stosowania.
 • Najlepiej jest przyjmować ją przed śniadaniem i przed wysiłkiem fizycznym.
 • Osoby mające problemy z sercem i układem krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii z ekstraktem z czarnego pieprzu.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym, bardzo ważnym szczególe. Zawartość piperyny w pieprzu czarnym wynosi jedynie 6%, więc chcąc schudnąć pod żadnym pozorem nie powinno się jeść więcej pieprzu. Może to skutkować podrażnieniem układu pokarmowego. O wiele lepiej i bezpieczniej jest zaopatrzyć się w suplement diety z wysoką zawartością piperyny. Oczywiście sama piperyna nie pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Należy pamiętać też o aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu. Naukowcy twierdzą jednak, że jest ona bardzo pomocna przy odchudzaniu i może realnie pomóc w zwalczaniu problemu otyłości w XXI wieku.

Skutki uboczne piperyny

Jak przy stosowaniu każdego leku czy suplementu diety, mogą wystąpić także skutki uboczne.

 • Ekstrakt z czarnego pieprzu to naturalny składnik, więc z reguły stosowanie go jest bezpieczne.
 • Osoby przyjmujące leki, tj. digokstynę czy fenytoinę, nie powinny stosować piperyny lub muszą robić to bardzo ostrożnie, ponieważ podczas przyjmowania tych leków, tempo z jakim wątroba je usuwa ulega spowolnieniu.
 • Dodatkowo nie powinny piperyny używać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Czy warto stosować pieprz na odchudzanie?

Wiele osób stosujących piperynę uważa, że skutki jej działania są widoczne, jednak trzeba być cierpliwym, bo na wynik końcowy trzeba trochę poczekać. Dzięki temu jednak efekt jest bardziej trwały. Dodatkowym plusem jest to, że ekstrakt z czarnego pieprzu jest naturalny i jego właściwe zażywanie nie jest szkodliwe dla organizmu. Piperyna staje się coraz bardziej popularna, sięga po nią coraz więcej ćwiczących na siłowni. Pomaga w osiąganiu celu treningowego, jakim jest zrzucenie dodatkowych kilogramów. Piperyna na odchudzanie? Zdecydowanie polecamy.

Rating: 2.7/5. Wg 3 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

 1. Podczas odchudzania stawiam głównie na ekstrakt z zielonych ziaren kawy, który zawarty jest w IQGreen. Dzięki niemu mój metabolizm jest podkręcony, a tkanka tłuszczowa efektywnie spalana. Oczywiście nie zapominam o regularnym treningu i zbilansowanej diecie, w której skład nie wchodzą produkty wypchane cukrem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj