Istnieją różne rodzaje białka serwatkowego. Który rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie ? Jakie są zalety i wady poszczególnych białek serwatkowych? Kiedy stosować oraz jakie ilości ? Wszystko co powinieneś wiedzieć znajdziesz w tym artykule.

Jeśli jesteś zainteresowany w jaki sposób produkuje się poszczególne białka serwatki, zajrzyj do tematu “Białko serwatkowe – czym właściwie jest?”. Poniżej znajdują rodzaje oraz charakterystyka poszczególnych białek serwatki:

Koncentrat białka serwatki (WPC – Whey Protein Concentrate).

Koncentrat białka serwatki jest najtańszym na rynku źródłem białka w postaci suplementu.W składzie zwykle zawiera do 90% białka (w zależności od ceny oraz od producenta ilość ta może być znacznie mniejsza).

Zalety:

– najtańszy spośród białek serwatkowych.

Wady:

– większa ilość tłuszczy i węglowodanów w porównaniu z innymi odmianami białka serwatki,

– zawiera niewielkie ilości laktozy (niezalecane osobom z nietolerancją laktozy),

– mniejsza koncentracja białek w porównaniu do WPI.

Izolat białka serwatki (WPI – Whey Protein Isolate).

Najlepszy na rynku suplement w postaci białka. Jest on uważany za “króla wśród białek serwatkowych” ze względu na zawartość białka oraz prawie zerowe ilości tłuszczy i węglowodanów. W składzie zawiera aż do 98% czystego białka serwatki!

Zalety:

– znikome bądź zerowe ilości laktozy (większość osób z nietolerancją laktozy może spożywać bez efektów ubocznych),

– niska zawartość tłuszczy i cukrów,

– lepsze trawienie niż w przypadku WPC,

– duża zawartość białka (zazwyczaj ponad 90%).

Wady:

– droższy nić koncentrat białka serwatki,

– mimo, iż znikome ilości tłuszczy i cukrów w izolacie są zaletą, to dla niektórych osób mogą być one nieco mniej smaczne od koncentratu, ze względu na ich brak.

Hydrolizat białka serwatki (WPH –Whey Protein Hydrolysate).

Hydrolizat jest to bardzo wysokiej jakości izolat białka serwatki. Hydrolizat jest poddawany procesowi wstępnego trawienia (poprzez rozpuszczanie wiązań), dzięki czemu czas trawienia i wchłaniania aminokwasów występujących w białku serwatki jest znacznie krótszy.

Zalety:

– najszybciej wchłanialna forma białka serwatki,

– idealny suplement do stosowania bezpośrednio po treningu.

Wady:

– droższe od koncentratu białka serwatki,

– niezalecane na noc ze względu bardzo szybkiego wchłaniania (na noc lepszym wyborem jest białko kazeiny – długi czas wchłaniania).

Jak stosować białko serwatkowe ?

Białko serwatkowe najlepiej rozpuszczać w wodzie lub w mleku (nie każdy producent zaleca mieszanie z mlekiem). Mieszać w szejkerze do czasu pełnego rozpuszczenia proszku w płynie. Aby zapobiec „przyklejaniu się” proszku białka serwatki do dna szejkera, najpierw wlać wodę, następnie wsypać określoną ilość proszku. Białko serwatkowe można spożywać również łącząc je z innymi produktami, np. zmielone płatki owsiane + zmielone orzechy + białko serwatki = bardzo zdrowy i pożywny posiłek do przyrządzenia oraz spożycia w ciągu kilku minut.

Kiedy stosować białko serwatkowe ?

Nie ma określonej godziny na stosowanie białka serwatkowego. Wyjątek stanowi hydrolizat, który jest zalecany do stosowania bezpośrednio po treningu. Białko serwatkowe zaleca się spożywać jako dodatek do diety oraz w okresach, gdy potrzebujesz wysokiej jakości białka (najlepiej przed i po treningu).

Ile białka serwatkowego spożywać w ciągu dnia ?

Jak wielu producentów, tak wiele opinii na ten temat. Należy jednak pamiętać, że białko serwatkowe to tylko białko i należy je spożywać w takiej ilości jaką wymaga dany organizm. Osoby trenujące sporty (w szczególności sporty siłowe) potrzebują 2 – 3 gram białko na kilogram masy ciała (w zależności od organizmu). W celu wyliczenia własnego zapotrzebowani, zalecamy zapoznać się z tematem “Układanie diety kulturystycznej”. Nie należy przekraczać zapotrzebowania na białko w ciągu dnia (może to przynieść więcej problemów nić korzyści). Pamiętaj jednak, aby urozmaicać dietę różnego rodzaju źródłami białka. W tym celu zapoznaj się z tematem “Najbogatsze źródła białka – czyli co warto jeść?”.

Rating: 5.0/5. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. WPC jest świetne żeby uzupełnić bilans białka w diecie. Ja ogarniam ekonomiczne cenowo WPC od DNA supps. Bdb jakość, rozpuszczalność i do tego smaczne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj