Jak wielu trenerów, tak wiele opinii na ten temat. W sieci znajduje się wiele sprzecznych informacji. Jedni kulturyści są zdania, że przetrenowanie nie istnieje, zaś inni uważają, że przetrenowanie jest naturalnym elementem każdego trenującego. Komu mówi prawdę, a kto się myli?

Czym jest przetrenowanie?

Przetrenowanie (z ang. overtraining) jest to nagromadzenie zmęczenia fizycznego i psychologicznego (znużenia), które powoduje pogorszenie wyników. Bardzo często można spotkać się z mylnym pojęciem zmęczenia na skutek pracy bądź stresu. Zmęczenie spowodowane jest dużą aktywnością fizyczną, zaś zmęczenie pracą umysłową bądź stresem nazywamy znużeniem.

Poprzez przetrenowanie rozumiemy brak zdolności do efektywnego treningu, spowodowane przeciążeniem organizmu na skutek zbyt dużej intensywności treningowej w połączeniu z nadmiernym przeciążeniem układu nerwowego. „Overtraining” bardzo często mylone jest przez osoby, których dieta nie jest odpowiednia, bądź brakuje im regeneracji. Myśląc, że najzwyczajniej w świecie się przetrenowali – tak naprawdę nie dali możliwości własnemu organizmowi przywrócenia odpowiedniego stanu po ciężkim treningu.

Jakie są objawy przetrenowania?

Objawy przetrenowania należy podzielić na dwie grupy: fizyczne oraz psychiczne. Zarówno w jednej, jak i drugiej grupie ten efekt może mieć odczuwalne skutki. Zaburzenia fizyczne dotyczą głównie: bóle mięśni oraz stawów, doznanie kontuzji, bóle głowy oraz brak apetytu. Do zaburzeń psychicznych należą: brak chęci do treningów (oraz do wykonywania czynności fizycznych), ospałość (ciągłe znużenie), spadek koncentracji oraz chęci do działania.

Oczywiście takie objawy mają bardzo często osoby, które nie zwracają uwagi na odpowiednią regenerację oraz na dobrze zbilansowaną dietę. Jednak w tym przypadku nie można mówić o przetrenowaniu tylko o nieprzestrzeganiu podstawowych zasad jakimi kieruje się kulturystyka.

Co na ten temat mają do powiedzenia kulturyści?

Michał Karmowski:

Według mnie nie ma czegoś takiego jak przetrenowanie, ale muszą być spełnione 2 podstawowe warunki. Pierwszy z nich jest to bardzo dobrze zbilansowana dieta bogata w makroskładniki i przede wszystkim w składniki mineralne. Musimy wiedzieć, że dobrze zbilansowana dieta jest odzwierciedleniem tego jak my się czujemy i co się z nami dzieje. A druga bardzo ważna rzecz to odpowiednia ilość regeneracji czyli snu. Gdyby każdy z Nas we właściwy sposób się odżywiał, czyli czerpał składniki pokarmowe z dobrych źródeł i miał dobrze zbilansowaną dietę, odpowiednio dużo czasu przeznaczał na sen, mógłby śmiało trenować 7 razy w tygodniu, bez względu na to, jaki byłby to wysiłek. Przetrenowanie według mnie to mit i wymówka dla tych, którym nie chce się trenować, albo którzy są po prostu są tak słabi i mają źle skomponowaną i zbilansowaną dietę i oprócz tego nie dosypiają.”

Akop Szostak:

Przetrenowanie oczywiście istnieje tak naprawdę na dwóch płaszczyznach. Możemy mówić o przetrenowaniu mięśniowych jak również o przetrenowaniu układu nerwowego. Jeżeli chodzi o przetrenowanie mięśniowe to praktycznie nie ma możliwości doprowadzenia do tego stanu. To jest naprawdę bardzo rzadkie i nie należy się tym przejmować jeżeli chodzi o katabolizm mięśni. Nie jest to też wcale takie łatwe jak wam się wydaje. Oczywiście zakładając, że ktoś dobrze się odżywia i śpi odpowiednią ilość czasu. Jeżeli chodzi o przetrenowanie układu nerwowego jest to bardzo możliwe i jest to bardzo częste. Ludzie często mylą te pojęcia. Dlatego należy odpowiednio się regenerować, odżywiać, mieć odpowiedni czas snu (układ nerwowy wtedy się regeneruje) jak również powinno się treningi oddzielać, aby nasz układ nerwowy miał czas na regenerację. Gdy pracuje mięsień to nie pracuje tak naprawdę tylko włókno mięśniowe, ale cała jednostka motoryczna, w tym przypadku będą to zarówno włókna mięśniowe i komórki nerwowe, które dają nam impuls do pracy> Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o układ nerwowy.”

Skąd taka duża różnica zdań?

Należy wspomnieć o bardzo ważnym temacie jakim jest doping. Profesjonalna kulturystyka, jak również inne tego typu sporty, gdzie treningi siłowe stanowią główny motor napędowy, wiąże się z dopingiem. W kulturystyce zawodowej doping był, jest i będzie. Stąd jeśli jesteś „naturalny” i słuchasz opinii znanych kulturystów na temat braku przetrenowania, możesz się mocno zdziwić. Intensywne trenowanie każdego dnia tygodnia, bez wspomagania się sterydami bądź innymi środkami farmakologicznymi może bardzo szybko doprowadzić do przetrenowania, na skutek czego zaprzestaniesz treningów. W przypadku osób stosujących doping, regeneracja jest na całkiem innym poziomie, a co za tym idzie – doprowadzenie organizmu do stanu przetrenowania jest znacznie trudniejsze, a czasami nawet nie osiągalne (w zależności od intensywności oraz objętości treningu).

 Wiele również zależy od organizmu danej osoby. Prawdą jest, że nie każdy organizm jest sobie równy. Dla jednych przetrenowanie może być mitem wyssanym z palca, zaś dla innych jest to stały problem. Osoby, które nie mają z tym problemu, są genetycznie lepiej ukształtowani, a ich chęci do ćwiczeń z reguły są znacznie większe niż w przypadku pozostałych osób.

Podsumowanie.

Twierdzenie, że przetrenowanie nie istnieje jest nierozsądne. Gdyby przetrenowanie nie istniało – nie byłby ważny okres regeneracji, a co się z tym wiąże – intensywność oraz objętość treningowa mogłaby być tak długa na ile miałaby sił dana osoba. Przetrenowanie istnieje, jednak jest uwarunkowane od wielu czynników.

Rating: 5.0/5. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj