W tym artykule znajdziesz pięć postaci, których kolejność  nie ma specjalnego znaczenia. Dzięki nim pojęcia związane z kulturystyką i także ona sama są dzisiaj inaczej postrzegane.  Zasługi każdej osoby są inne. Niektóre mniejsze lub większe, jednak odbijające się szerokim echem wśród świata kulturystyki.

Kulturystyka XXI wieku

Czy współczesna kulturystyka różni się od tej za czasów Arnolda? Na pewno jest dużo bardziej popularna, tak naprawdę przeżywa swoje najlepsze czasy pod tym względem. Ludzie coraz częściej zaczynają uczęszczać na siłownie, jest ogólny „bum” na sport i bycie fit. Niestety w teraźniejszym kulturystycznym świecie, już nie tylko genetyka i motywacja prowadzi nas na szczyt. Grubość portfeli, szeroko dostępne środki dopingowe i ich różnorodne rodzaje, chęć uzyskania  jak największych rozmiarów mięśni, kadra trenerów, sponsorzy, układy. To dzisiaj dyktuje warunki zwycięstwa. Powiesz, że kiedyś te rzeczy i doping też miały miejsce. Oczywiście, ale nie wszystkie środki wtedy były wynalezione lub dostępne. Przede wszystkim, kiedyś liczyła się estetyka nawet wśród największych, która dzisiaj cały czas małymi krokami gdzieś odchodzi kosztem..rozmiarów.

1. Eugen Sandow (1867-1925)

Już w młodzieńczych latach interesował się anatomią budowy ciała człowieka oraz inspirowały go greckie rzeźby sylwetek, z których czerpał inspirację. Bez wątpienia można nazwać go prekursorem całej kulturystyki. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że to on zorganizował pierwsze zawody kulturystyczne, które odbyły się w Royal Albert Hall, Anglia 1901 rok. Był ikoną idealnej sylwetki, niesamowitej siły. To od jego nazwiska wymyślono sztangę Sandowa, a statuetka Mr.Olympia prezentuje nikogo innego, jak właśnie jego postać. Bez wątpienia zasługuje na miejsce w naszej 5.

2. Jack Lalanne (1915-2011)

W zestawieniu znalazł się już „ojciec kulturystyki”, więc teraz czas na „ojca chrzestnego fitness” lub „pierwszego bohatera fitness”, bo właśnie takie przezwisko zostało mu nadane. W młodości Jack nazywał się  słodkoholikiem oraz był fanem jedzenia Fast-food. Później nawrócił się propagując w stanach zdrowy tryb życia, opierający się na sporcie oraz dobrym żywieniu. Tutaj pozwolę sobie wtrącić jego własny cytat „Kultura ciała oraz dobre odżywianie jest zbawianiem dla Ameryki”. Otworzył pierwszą siłownię fitness w 1936 roku. Był wynalazcą maszyn do ćwiczeń takich jak np. maszyna do wyprostów nóg. Starał się inspirować wszystkich ludzi do przyjęcia sportowego stylu życia.

3. Joe Weider (1920-2013)

Tak jak pisałem, wcześniej cyfra nie jest ważna.  Bez żadnego namysłu Joe Weider zasługuje na noszenie tytułu „ojca kulturystyki”. Gdyby nie on można by rzec, że kulturystyka jaką dzisiaj znamy by nie istniała! Fenomenalna osobistość, prawdziwa kopalnia wiedzy, reformator kulturystyki, pionier tego sportu. Można by tak wymieniać w nieskończoność. Współtwórca zawodów Mr.Olympia i Ms.Olympia. Wynalazca wielu maszyn do ćwiczeń. Założyciel pierwszych magazynów związanych z kulturystyką oraz prekursor suplementacji i witamin. To dzięki niemu ludzie zaczęli dostrzegać związek pomiędzy zdrowiem, żywieniem i ciężkimi treningami. Był też przede wszystkim trenerem Arnolda Scharzenegger’a.

4. Arnold Schwarzenegger

Teraz czas na jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w świecie kulturystyki. Prawdziwy ideał kulturysty, chodząca świątynia ciała. Oczywiście dzisiaj już na emeryturze. Swoją karierę rozpoczął w wieku 17 lat. Szybko okazało się, że to prawdziwy talent i fenomen w tej dziedzinie sportu. Niesamowite wymiary jakie osiągnął, wspaniała sylwetka oraz nowe pozy jakie prezentował deklasowały innych rywali. Zdobył siedmiokrotnie tytuł Mr.Olympia, Mr.World, Mr.Universe, Mr.Europe. Wprowadził wiele innowacyjnych  ćwiczeń takich jak np. „Arnoldki”. Nazywany „kulturystą wszech czasów”. Uważam, iż Arnold w pełni na to zasłużył.

5. Dorian Yates

Teraz czas na kogoś z już nie tak odległych czasów. Dorian Yates znany również jako „Shadow”. Sześciokrotny zdobywca tytuły Mr.Olympia. Ideał kulturystyki jeśli chodzi o budowę pleców. Uznawany za jednego z najważniejszych kulturystów, nie tylko ze względu na swoje innowacyjne metody treningowe, ale i żywieniowe. Niejednokrotnie będąc na redukcji widziano go, jak jadł całą tabliczkę czekolady. Odpowiadał, że mieści się to w jego dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym i nic takiego się nie stanie. Można rzec, iż zaczął odciągać ludzi od myśli budowania formy tylko na ryżu i kurczaku. Wszystko należy spożywać z rozsądkiem.

Wszystko ma swój koniec i początek

I to by było wszystko na temat osób z naszej rankingowej  5. Jak wspomniałem wcześniej kolejność jest losowa, a to co dane osobistości  zrobiły dla sportu prowadziło do rewolucyjnych zmian w kulturystyce. O niektórych powstały całe książki. Chodziło o wpływ danej postaci na świat kulturystyki. Możesz uważać, że  inne osoby powinny się tu znaleźć. Zgadzasz się z naszą 5? Zapraszam do dyskusji w komentarzach oraz utworzeniu własnej „5”!

Rating: 4.0/5. Wg 6 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj