Stosując treningi siłowe z pewnością wielokrotnie natknęliśmy się na różnorodne teorie dotyczące tego, w jaki sposób najszybciej i najbardziej efektywnie osiągnąć upragnione rezultaty. Wiele z tych opinii, chociaż nie mają uzasadnienia naukowego i jest błędnych, wchodzi do potocznej wiedzy. Dzisiaj zajmiemy się 3-ema popularnymi mitami na temat treningu siłowego.

MIT 1: Wzrost wymaga zróżnicowania

Przez długi czas obowiązywała zasada, która mówiła, że jedynie poprzez zróżnicowane ćwiczenia jesteśmy w stanie powiększyć masę mięśniową. Obecnie zostało udowodnione, że podczas kiedy zróżnicowanie jest ważne w diecie, w ćwiczeniach i treningach – niekoniecznie. Każdy plan treningowy powinien być ustalany indywidualnie dla konkretnej osoby i nie w każdym przypadku wskazane jest zmienianie go co pewien czas.

Treningi oparte na ćwiczeniach złożonych angażują wiele grup mięśniowych i działają na mięśnie pod różnym kątem, dlatego bezzasadnym jest twierdzenie, jakoby konieczne było wprowadzanie nowych ćwiczeń na nieużywane do tej pory partie. Faktycznie, w przypadku treningów opartych na ćwiczeniach izolowanych może zachodzić taka konieczność, ponieważ mięśnie mogą się przyzwyczajać do wysiłku. W dalszym ciągu jednak konieczność taka będzie umotywowana zachowaniem wszechstronnej ruchomości mięśnia, a nie tym, że wzrost masy mięśniowej zostanie zahamowany.

Mięśnie, które poddawane są systematycznej pracy, dodatkowo mają czas na regenerację i którym dostarczany jest budulec w formie odpowiednich składników diety, będą przyrastać, niezależnie od tego, jaką formę ćwiczeń wybierzemy. Aby jednak móc kontrolować ten wzrost, świadomie rozwijać swoje ciało i mieć pewność, że o nie prawidłowo dbamy, powinniśmy dokładnie przemyśleć wybór treningu.

MIT 2: Należy wykonywać ćwiczenia izolowane

Ćwiczenia izolowane nie są niezbędne do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Istnieją treningi, które skupiają się jedynie na wykonywaniu ćwiczeń złożonych, czyli jednocześnie angażujących kilka partii mięśniowych, totalnie rezygnując z ćwiczeń izolowanych.

Ćwiczenia złożone stanowią bazę do budowania masy mięśniowej. Izolowane, stosowane w odpowiedni sposób, mogą wspomagać ten wzrost, ale nie jest to konieczne. Często konsekwencją stosowania ćwiczeń izolowanych jest nadmierne zmęczenie i przetrenowanie, a także liczne kontuzje. Fanatycy tych ćwiczeń często nie potrafią określić, kiedy następuje wstępne zmęczenie, a kiedy do przeciążenia już blisko. Dokładają sobie “jeszcze jedną serię”, a kończy się to przeważnie źle dla całego organizmu.

Ćwiczenia wielostawowe równomiernie angażują parte mięśniowe oraz w łatwiejszy sposób pomagają na określenie poziomu zmęczenia. Zwiększają świadomość ciała i powodują większy wyrzut hormonów, które pobudzają wzrost tkanki mięśniowej.

MIT 3: Im większa intensywność – tym lepiej

Ćwiczenia na treningu powinny być dostosowane do indywidualnych możliwości trenującego, z uwzględnieniem jego kondycji, stosowanej diety, doświadczenia i trybu życia. Zawierzanie twierdzeniu, jakoby dwukrotnie dłuższy trening prowadził dwukrotnie szybciej do osiągnięcia zamierzonego efektu jest równie uzasadnione, jak wierzenie, że dwukrotnie większe porcje jedzenia sprawią, że dwukrotnie dłużej będziemy najedzeni. Organizm ludzki nie działa w ten sposób.

Stara szkoła kulturystyki uczyła, że najważniejsze w modelowaniu sylwetki jest trenowanie do tzw. załamania mięśni. Osoba trenująca zmuszona była wykonać maksymalną liczbę powtórzeń, do jakiej była zdolna. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Rozwój medycyny sportowej i znajomość fizjologii sportowców skorygował te błędne twierdzenia. Obecnie wiadomo, że treningi ponad siły prowadzą tylko i wyłącznie do przeciążenia organizmu oraz kontuzji, które nierzadko wykluczają na bardzo długi okres. Pamiętajmy, że masa mięśniowa przyrasta w czasie regeneracji potreningowej – szczególnie w trakcie snu. Zarywanie nocy kosztem dłuższego treningu to najbardziej nierozsądna rzecz, jaką możemy dla siebie zrobić.

Rating: 4.5/5. Wg 15 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj