Zastanawiałeś się dlaczego pomimo usilnych starań na siłowni, Twoje mięśnie brzucha nie są widoczne? Wiesz dlaczego nie wyglądasz jak model z okładki, a kolejne dni ubiegają pod znakiem wyrzeźbienia idealnego ciała? Poniżej przedstawiamy 6 głównych powodów przez które Twój 6-ściopak nie jest widoczny.

1. Zbyt duża warstwa tłuszczu przykrywająca Twoje mięśnie

Silne mięśnie brzucha nie są najważniejsze w uwidacznianiu 6-ściopaka, jest nim niski poziom tłuszczu! Jeśli masz go zbyt wiele, na nic zdadzą się godziny robienia brzuszków, czy wznosów. 

Być może posiadasz naprawdę sporo silnej tkanki mięśniowej, jednakże to nie wystarczy. By odsłonić wyrobioną na siłowni rzeźbę, musisz postawić na dość silną redukcję tłuszczu. Brzuch jest miejscem, w którym gromadzi się ona bardzo chętnie, toteż zminimalizowanie jej ilości wymaga odtłuszczenia całości ciała – czasem nawet o kilka procent.

Bez odpowiedniej diety i redukcji tkanki tłuszczowej nawet siódme poty wylewane na siłowni nie pomogą.

2. Niezróżnicowane ćwiczenia mięśni brzucha

Większość ludzi kojarzy brzuch jedynie z „kostkami” na jego środku. Jednak ten system mięśniowy jest znacznie bardziej złożony. Twój brzuch zbudowany jest z: mięśni prostych brzucha, mięśni skośnych wewnętrznych i zewnętrznych oraz mięśni poprzecznych. Dlatego sam widzisz, że trening brzucha powinien być zróżnicowany, aby „atakować” mięśnie z różnych stron i kątów.

Dodatkowo dochodzi kwestia adaptacji organizmu do wysiłku. Katujesz się nim trzeci tydzień, robiąc w kółko jedno i to samo? Nic dziwnego, że nie widzisz pożądanych efektów.

Twoje mięśnie przyzwyczaiły się do wysiłku, jaki im fundujesz. Nie mają już po co się rozbudowywać i stoją w miejscu. Z pewnością zauważyłeś, że to, co początkowo sprawiało trudność, teraz jest błahostką, a trening przestał być niezwykle męczący.

Jeśli liczysz na sukces – systematycznie zmieniaj wykonywane ćwiczenia i ich intensywność. Kombinuj tak, by mięśnie miały okazję zmierzyć się z wysiłkiem pod różnymi kątami, w różnych zestawieniach i połączeniach.

3. Nie pracujesz wystarczająco ciężko

Na początku była masa własnego ciała, która z czasem przestała stawiać tak wielki opór. I w ten oto sposób ćwiczenie, które kiedyś, po 10 powtórzeniach doprowadzało Cię do skraju wytrzymałości, teraz wykonujesz po kilkanaście, a może i nawet kilkadziesiąt razy.

Z mięśniami brzucha – tak jak z pozostałymi – trzeba pracować zwiększając obciążenie.

Gdy czujesz, że coś przestaje działać, skoryguj podnoszony ciężar. W ten sposób zrobisz mniej powtórzeń, ale się zmęczysz. Twoje mięśnie dostaną sygnał do rozbudowy, a nie powielania tego samego schematu ruchu, który na dobrą sprawę nie daje nic.

4. Starasz się pozbyć tłuszczu tylko z brzucha

Wyjaśnijmy to raz na zawsze – nie można redukować tłuszczu tylko z wybranych części ciała poprzez trenowania tej partii częściej! Niemożliwe jest kontrolowanie z której części ciała znika tłuszcz. Jedynym sposobem, aby uwidocznić mięśnie brzucha jest stopniowa redukcja tkanki tłuszczowej z całego ciała poprzez odpowiednie treningi cardio, odżywianie oraz trening oporowy.

Niestety tłuszcz na brzuchu jest tym, który schodzi ostatni, a pojawia się pierwszy. Kluczem jest konsekwencja. Mogą minąć miesiące, a nawet lata zanim odsłonisz swój 6-ściopak. Jeśli jednak przywykniesz do mądrego odżywiania, rezultaty pojawią się wcześniej.

5. Trenujesz brzuch codziennie

Jest to kontrowersyjny temat, ponieważ sportowcy często ćwiczą mięśnie brzucha codziennie po każdym treningu. Jednak oni budowali swój 6-ściopak przez lata i to co jest odpowiednie dla nich, niekoniecznie może być dobre dla Ciebie.

Ponieważ mięśnie brzucha pracują również przy takich ćwiczeniach jak: martwy ciąg, przysiady, wyciskanie żołnierskie itd. nie ma potrzeby trenowania ich codziennie. Nawet mięśnie brzucha potrzebują regeneracji. Pomimo tego, że nie będziesz wykonywał stricte treningu na brzuch, będzie on pracował przy innych ćwiczeniach

Zaleca się ich trenowanie 2 – 3 razy w tygodniu i jest to liczba rozsądna, pozwalająca zarówno na rozbudowę, jak i dająca wystarczający czas na regenerację.

6. Wracasz do złych nawyków żywieniowych

Lato skończone? Dieta na ABS w odstawkę, a chipsy i ciasteczka wracają do łask.

Sezonowe porywy na zdrowy tryb życia i ćwiczenie nie są niczym nowym. Jednakże powinniśmy mieć świadomość tego, że zarzucenie dotychczasowego zdrowego trybu życia będzie tragiczne w skutkach.

Brzuch jest częścią budowaną głównie przez dietę i to jej porzucenie będzie kosztowniejsze estetycznie, niż opuszczenie treningu – nie zapominaj o tym, zamieniając marchewkę na paczkę chipsów, za którymi tęskniłeś przez długie miesiące pracy nad swoim brzuchem, którą właśnie zaprzepaścisz.

Raz wypracowane efekty, zwłaszcza jeśli mówimy o brzuchu, nie są Ci dane na zawsze. Jeśli nie będziesz o to dbał – nie licz na doskonały wygląd pomimo nieodpowiedniej diety.

Ocena: 5.0. Wg 4 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No