BCAA (Branched Chain Amino Acids) czyli aminokwasy rozgałęzione stanowią podstawową suplementację niejednego zawodowego kulturysty. Większość profesjonalistów zdecydowanie je poleca z uwagi na korzyści, jakie dzięki nim możemy zyskać. Tak więc jak dokładnie aminokwasy rozgałęzione BCAA wpływają na nasz organizm?

Czym są aminokwasy rozgałęzione BCAA?

Czas przyjrzeć im się dokładnie. Aminokwasy rozgałęzione BCAA składają się z 3 substancji. Są to następująco izoleucyna, leucyna i walina. Gdybyśmy mieli zobaczyć ich chemiczną strukturę pod mikroskopem to każdy wymieniony aminokwas z wyglądu przypomina ową „gałąź”. I właśnie stąd wziął się ich przydomek „rozgałęzione”, ze względu na charakterystyczną budowę. Gdy czytamy o nich na etykiecie lub na stronie internetowej, podczas zakupu z reguły wszędzie jest napisane, iż aminokwasy rozgałęzione BCAA sprzyjają rozrostowi mięśni. To jest tylko jedna z wielu zalet. BCAA w dużej mierze mają wpływ na zmniejszenie odczuwanego przez Ciebie zmęczenia. Wpływają na wzrost siły, zwiększają skupienie podczas treningu oraz przede wszystkim w znacznym stopniu ułatwiają zgubić znienawidzoną przez wszystkich tkankę tłuszczową. Działanie BCAA zostało udowodnione poprzez przeprowadzenie eksperymentu trwającego 8 tygodni. Polegał on na tym, że kilka osób podzielono na dwie grupy. Jedna grupa przez ten czas w swojej suplementacji posiadała aminokwasy rozgałęzione BCAA, a druga nie. Efekt? Przez cały ten okres grupa wspierająca się BCAA zyskała dwa razy więcej masy mięśniowej oraz siły niż pozostali. Oczywiście każdy z nich miał wszystko wraz z dietą dopięte na ostatni guzik!

Stań się silniejszy i większy!

Wszędzie możesz przeczytać o tym, iż aminokwasy rozgałęzione BCAA przyspieszają budowę tkanki mięśniowej. Jest to główny powód dlaczego tak wielu kulturystów oraz zwykli bywalcy siłowni je kupują. Jak to możliwe, że 10g proszku w ogóle może mieć wpływ na mięśnie? Proces ten wcale nie jest, aż taki skomplikowany, jak mogłoby się w rzeczywistości wydawać. Dobrze wiesz, że podstawowym budulcem tkanki mięśniowej człowieka jest nic innego jak białko. I od białka wszystko się zaczyna, ponieważ zbudowane jest ono z aminokwasów, które są ściśle ze sobą połączone za pomocą wiązań. Jednym ze sposobów na zwiększenie masy mięśniowej jest „zmuszenie” połączonych ze sobą kwasów aminowych, aby stworzyły jeszcze więcej protein. Proces ten nazywamy nie inaczej jak syntezą białek w organizmie. Leucyna, izoleucyna i walina bez wątpienia są podstawą wiązań białka, które tworzą mięśnie. Jednak ich rola jest znacznie większa i nie ogranicza się tylko do formy budulca.

Badania niejednokrotnie wykazały, że aminokwasy rozgałęzione BCAA, a szczególnie leucyna wpływa na syntezę białek w mięśniach przez jej bezpośrednie stymulowanie. Odgrywa również kluczową rolę jako środek, który umożliwia złączenie się owych 3 aminokwasów. To wciąż nie koniec jej zalet. Znacząco podnosi poziom insuliny, która jak wiesz lub nie, jest hormonem silnie anabolicznym.

Aminokwasy rozgałęzione BCAA zwiększają naszą siłę oraz pozwalają zdobyć więcej masy mięśniowej również w inny sposób. Dokładniej mówiąc podnoszą poziom hormonu wzrostu w naszym organizmie. Włoscy naukowcy przeprowadzili badanie na jednym ochotniku – atlecie. Po miesiącu stosowania aminokwasów rozgałęzionych poziom jego hormonu wzrostu po treningu był dużo wyższy niż kiedykolwiek wcześniej. Krótko mówiąc im wyższy poziom hormonu wzrostu, tym szybciej zdobywasz cenne kilogramy mięśni oraz lepsze wyniki siłowe.

Jest jeszcze jeden hormon, na który wpływają nasze trzy aminokwasy. Jest to kortyzol. Duże stężenie kortyzolu w naszym organizmie prowadzi do katabolizmu oraz zaburzeń w obrębie anabolicznych działań testosteronu. Konsekwencją tego może być brać chęci do ćwiczeń, złe samopoczucie, a przede wszystkim słaba regeneracja twojego organizmu. Badania wykazały, iż ludzie stosujący aminokwasy rozgałęzione BCAA mieli dużo niższy poziom kortyzolu, a im niższy jego poziom tym szybsza regeneracja.

BCAA, a utrata tłuszczu

Marzeniem każdej osoby ćwiczącej na siłowni jest wyrzeźbiona sylwetka. BCAA zwiększają skuteczność utarty tkanki tłuszczowej. Jak to się dzieje? Cóż, dokładny przebieg procesu nie jest jeszcze znany naukowcom. Jest kilka teorii, które zostały opracowane przez grupy badawcze z różnych krajów. Badania przeprowadzone w Brazylii pozwoliły na odkrycie, że za zrzucenie kilku kilogramów może odpowiadać leucyna. Wzrost syntezy białek, który jest bezpośrednio przez nią stymulowany powoduje bardzo duże zużycie energii. W konsekwencji prowadzi to do szybszego spalania tłuszczu. Następna teoria wywodzi się z kraju kwitnącej wiśni, czyli Japonii. Eksperyment przeprowadzono tam na myszach mających dietę wysokotłuszczową. Niektórym z nich do posiłków dodawano izoleucynę. Po 6 tygodniach u tych gryzoni odnotowano dużo mniejszy procent tanki tłuszczowej niż u pozostałych. Było to skutkiem aktywowania przez izoleucynę receptorów PPAR, które zwiększają spalanie tłuszczu oraz hamują jego odkładanie się w organizmie.

Skuteczniejszy i dłuższy trening

Co się dzieje tak naprawdę z BCAA, gdy je łykamy? Droga, którą przebywają nie jest skomplikowana i nie wymaga wiedzy z dziedziny biologii. Wygląda zawsze tak samo bez względu czy spożywamy aminokwasy osobno, w białku, bądź razem. Nie ma to żadnego znaczenia. Pierwszym ich przystankiem zaraz po spożyciu jest twoja wątroba. Są one w niej rozbijane i użyte jako paliwo. Wątroba może je także skierować do uzupełniania uszkodzonych tkanek lub mięśni. Często są jednak, oszczędzane przez wątrobę, która wysyła je bezpośrednio do naszych mięśni, gdzie służą jako źródło energii podczas wysiłku. I tutaj pojawia się dwubiegunowość aminokwasów rozgałęzionych BCAA w świecie sportu oraz kulturystyki. Wzięte przed lub podczas treningu są traktowane jako „paliwo”. Sytuacja zmienia kiedy zostają spożyte po treningu, wtedy stanowią formę budulca. Dlatego na opakowaniach przeczytasz zawsze, iż można je spożyć przed, w trakcie oraz po treningu. Jedna dawka BCAA, a twoje treningi staną się dużo wydajniejsze. Im dłuższy trening i bardziej intensywniejszy, tym więcej BCAA zostanie przekształconych w źródło energii. Nie traktuj ich jednak jak zastępstwo za przedtreningówkę.

Złoty środek na zmęczenie oraz pokrzepienie

Już wiesz, że aminokwasy rozgałęzione BCAA wpływają na budowę tkanki mięśniowej, są źródłem energii, możesz dzięki nim dłużej i ciężej ćwiczyć. Ale w jaki sposób mogą mieć wpływ na zmniejszone uczucie zmęczenia? Przyszedł czas na opisanie krótkich procesów neurologicznych.

Aminokwasy rozgałęzione BCAA faktycznie zmniejszą zmęczenie poprzez swoje działanie na twój mózg. Kiedy jesteś na treningu i ćwiczysz w najlepsze, z biegiem czasu neuroprzekaźniki serotoniny wysyłają sygnały do mózgu, że ciało jest coraz bardziej zmęczone. Następstwem tego działania jest spadek siły oraz wytrzymałości. Wszystkiemu winny okazuje się aminokwas zwany Tryptofanem. Odpowiada on za wytwarzanie serotoniny w mózgu. Na szczęście BCAA, a konkretnie walina „walczy” z tryptofanem o przedostanie się do mózgu znacznie ograniczając jego ilość. Tym samym nasze zmęczenie, które odczuwamy staje się dużo mniejsze. Suplementacja BCAA jest jak widać dobra nie tylko dla ciała, ale i naszego mózgu. Ograniczone zmęczenie umysłowe na pewno świetnie wpływa na samopoczucie. Spożywanie BCAA zwiększa ilość mitochondriów w naszym organizmie oraz podwyższa aktywność genu długowieczności SIRT1.

Podsumowanie

Jeśli jeszcze nie wprowadziłeś BCAA do swojej suplementacji, powinieneś zastanowić się nad taką możliwością. Aminokwasy rozgałęzione posiadają szeroki wachlarz zalet, przy czym nie wpływają negatywnie na nasz organizm. Uważam, iż jest to suplement dla osób, które chcą mieć maksymalne efekty, zarówno podczas okresu budowania masy mięśniowej, jak i redukcji.

Rating: 3.0/5. Wg 2 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. U mnie BCAA wjeżdżają podczas dłuższych treningów i widać zdecydowaną różnicę w jakości tych treningów. Poprawia sięwytrzymałość, a do tego regeneracja szybsza – mniejsze zakwasy. Używam ekonomicznych cenowo BCAA od Dna supps

  2. Ja z tej firmy mam oprócz bcaa jeszcze wpc. Obie opcje świetnie się sprawdziły i na bank zostają na stałe w mojej suplementacji – sporo kasy zaoszczędzam na suplach dzięki temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj