Jak na coś co jest wstrzykiwane w krowy, konie i psy, boldenone jest całkiem popularnym i lubianym środkiem przez większość kulturystów głównie z powodu unikalnych cech. Ma on kilka cech których nie znajdziemy w innych środkach, a sposoby użycia tak różne że znajduje zastosowanie przez cały rok.

Boldenone jest silnym anabolikiem wykazującym też umiarkowane efekty androgenniczne i estrogenowe. Coś jak słaby testosteron. W budowie nie różni się tak bardzo od testosteronu, główną różnicą jest podwójne wiązanie na pozycji pierwszej i czwartej. Jest jednakże całkiem dobry w powodowaniu przyrostów, ale głównie poprzez kombinacje androgenicznego potencjału i innych mediów niż receptory androgenowe i estrogenowe.

Dziwną rzeczą dotyczącą jego androgenicznego składniku jest to, że nie jest w większości pośredniczony poprzez formę 5-alpha-zredukowną, jak to ma miejsce w przypadku większości sterydów. Tworzy on jednakże bardzo efektywną formę 5-alpha-zredukowaną (dihydroboldenon, średnio 7 razy bardziej anaboliczny niż testosteron) ale wykazuje ona bardzo małe powinowactwo względem enzymu redukującego 5-alpha. To prowadzi do wniosku że duża część efektu anabolicznego wywoływanego przez boldenone wynika z łączenia się samego hormonu z receptorami androgennymi. Może być to także powodem czemu był używany w weterynarii z tak dużymi sukcesami. Ponieważ mimo różnic w metaboliźmie gatunków zawsze dawał dobre rezultaty.

Jak większość sterydów anabolicznych zwiększa masę mięśniową poprzez zwiększenie zatrzymania nitrogenu i pozytywny wpływ na syntezę i resyntezę (ponowną syntezę) białek. Jest to działanie, które niekoniecznie musi być wywoływane przez pośredników androgenicznych jak to ma miejsce w przypadku nandrolonu. Co powoduje boldenone czego inne sterydy nie dają? Zapewnia on, w pewien sposób, dopływ potrzebnych składników do syntezy protein poprzez zwiększanie apetytu.

W ten sposób ułatwia zapewnienie dużej ilości jedzenia (zwłaszcza białek) tak potrzebnej do osiągnięcia dobrych przyrostów przy używaniu SAA. Jest to większa zaleta niż sądzisz, ponieważ wielu ludzi twierdzi, że to ten czynnik jest w głównej mierze odpowiedzialny za bardzo dobre przyrosty podczas używania boldenonu. Ta teoria może bronić się sama jako że nie ma praktycznie żadnych dowodów na aktywność anaboliczną, która mogłaby zapewnić takie przyrosty.

Jego aktywność estrogenowa jest mała, ale obecna. Ma to bardziej pozytywne niż negatywne skutki. Aromatyzacja boldenonu jest za mała, żeby stworzyć prawdziwe problemy w normalnych dawkach (300 – 400 mg/tydzień), a problemy typu ginekomastia czy zbytnie otłuszczenie raczej nie występują. Jakkolwiek lekka aromatyzacja jest pożądana jako że estrogen także pośredniczy w aktywności anabolicznej. Może być odpowiedzialny za lepszą utylizacje glukozy (odnawianie poziomu glikogenu po wysiłku) i zwiększanie produkcji hormonu wzrostu. Ale – co najważniejsze, estrogen jest odpowiedzialny za ulepszanie receptorów androgennych pozwalając hormonom,  które na nie działają na wywołanie potężnego efektu anabolicznego. To jest przyczyną tego czemu hormony, które są silnymi androgenami, ale także aromatyzują silnie, pozwalają na uzyskanie najlepszych przyrostów. W tym przypadku boldenone jest być może najbardziej odpowiednim sterydem z powodu umiarkowanych poziomów estrogenu, które pozwalają na czerpanie korzyści i uniknięcie skutków ubocznych aromatyzacji. I niewątpliwie ta proporcja jest odpowiedzialna za zwiększanie apetytu.

Ludzie uprawiających sporty inne niż kulturystyka i sporty siłowe także będą mieli użytek z boldenonu, ponieważ stymuluje uwalnianie erythropoeitiny w nerkach. Erythropoeitina jest hormonem znanym jako EPO i jest masowo używany przez sportowców wytrzymałościowych jako że daje sygnał ciału do zwiększenia produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów). Czerwone krwinki są odpowiedzialne za transport tlenu, co znaczy że większa ilość tlenu będzie transportowana co pozwoli na polepszenie wytrzymałości w czasie, zanim powstanie kwas mlekowy (powodujący bóle i obniżenie aktywności). Pokrótce – zwiększa on twoją wydolność. Dla kulturystów może być to użyteczne w okresie rzeźby.

W tym przypadku boldenon połączony z nie aromatyzującym sterydem jak Winstrol czy Primobolan może być bardzo pożyteczny przy robieniu rzeźby. Jedynym problemem może być ciągła walka ze zwiększonym apetytem. Dlatego lepszym pomysłem jest połączenie powiększonych dawek boldenonu ze sterydem masowym, jak testosteron lub anadrol, w celu osiągnięcia bardzo dużych przyrostów.

Skutki uboczne boldenonu

Skutki uboczne boldenonu są ograniczone. W normalnych dawkach, 300 – 400 mg/tydzień, efekty estrogenowe są prawie niezauważalne, jedynie u tych nadwrażliwych na estrogen. W aspekcie skutków ubocznych androgenicnych, długotrwałe lub bardzo intensywne używanie boldenonu może powodować lekką wirylizację np.: trądzik czy wzrost włosów na ciele.

Łączenie i użycie

Boldenone potrzebuje być wstrzykiwany co tydzień (pozostając aktywnym ponad 4 tygodnie), ale ponieważ dostępny jest w ampułkach 25 mg/ml, użytkownicy często wybierają wstrzykiwanie 25-50 mg ED lub EOD. Używanie 300 – 400 mg/tydzień wydaje się być dobrym zaleceniem. Nie jest hepatoksyczny w praktycznie żadnym stopniu dlatego może być używany w długim cyklu. Pojawienie się undergroundowych (specjalnie do dopingu) form boldenonu w większym stężeniu (200 mg/ml) ułatwiło wstrzykiwanie tylko raz w tygodniu. Co jest o tyle lepsze, że uwolnienie jest szybsze, a efekt kumulacji (szczytowy) znacznie wcześniejszy. Mówiąc o efekcie kumulacji należy nadmienić że najlepsze rezultaty z boldenonem osiąga się przy stosowaniu z fazą ładowania. Zazwyczaj oznacza to wysoką dawkę (600 – 800 mg/tydzień) przez pierwsze dwa tygodnie i później już normalną (300 – 400 mg/tydzień) przez pozostałe 8 – 10 tygodni.

Boldenone jest najczęściej używany do robienia rzeźby. W tym celu łączony jest z trenbolonem, stanazololem i testosteronem propionatem . Nie jestem zwolennikiem testosteronu podczas cyklu na pocięcie, chociaż propianat jest używany przez wiele osób z dobrymi rezultatami. Mimo to nie polecam testosteronu na pocięcie początkującym. Stanazolol jest pomocny w zwiększaniu twardości mięśni i siły podczas gdy boldenone znacznie podkreśla rysy mięśni  bez zbytniej aromatyzacji. Użycie 50 mg/dzień stanazololu w połączeniu z 300 – 400 mg/tydzień boldenonu powinno mieć na celu utrzymanie przyrostów i jednoczesnemu zwiększeniu definicji pomagając w gubieniu tłuszczu. Trenbolon byłby lepszym wyborem dla tych, którzy oczekują mniejszych, ale bardziej suchych, przyrostów. Na przykład parabolan w dawkach 76 mg EOD w połączeniu z boldenonem zapewni bardzo dobre przyrosty suchej masy mięśniowej bez zabrzenia proporcji czy definicji. Oczywiście jakakolwiek kombinacja powyższych też będzie dobra. Inny przykład: 300 mg/tydzień equipoise w połączeniu z 76 mg/EOD parabolanu i 50 mg/dzień Winstrolu, opcjonalnie dodatkowo 50 mg/dzień testosteronu propianate.

Mimo że rzadziej się o tym mówi, ja osobiście polecam boldenone w cyklu na masę. Z powodu swojego wpływu na definicje mięśni najczęściej używany jest przy robieniu rzeźby, ale jeżeli miałbyś środek, który zwiększa apetyt w takim stopniu jak boldenone, czy naprawdę używałbyś go do zbijania wagi? Rozsądnym wydaje się łączenie go z estrami testosteronu takimi jak enantan czy cypionat, zamiast nandrolonu, w celu uzyskania dobrych przyrostów. Aromatyzuje mniej niż nandrolone i nie ma tego paskudnego efektu progesteronowego, a ponieważ zwiększa apetyt pomógł by ci w dostarczeniu odpowiedniej ilości substancji odżywczych do budowy mięśni. 300 – 400 mg/tydzień boldenonu w połączeniu z 500 mg sustanonu lub 500 mg testosteronu enanthate stworzyło by niesamowite połączenie. Nawet dla tych co wolą deke, dodanie małych ilości boldenonu pomoże zwiększyć apetyt. Boldenone jest mocniejszy niż Deca (mg do mg), ale także bezpieczniejszy i mniej tłumiący (naturalny testosteron).

Boldenone jest dobry do porównywania z nandrolonem i methenolonem, ponieważ jest bardzo podobny w działaniu. Zaletą boldenonu jest to że może być alternatywą dla nandrolonu podczas robienia masy, głownie z powodu bardziej suchych wyników i większego potencjału anabolicznego, jak także może być alternatywą dla methenolonu ponieważ przy bardzo małym stopniu aromatyzacji jest mocniejszy niż Primabolan (mg do mg).

Użycie środków pomocniczych (chodzi o Clomid czy Nolvadex) jest rzadko potrzebne. Nie aromatyzuje w dużym stopniu dlatego użycie środków takich jak Clomid czy Nolvadex wskazane jest tylko przy łączeniu z silnie aromatyzującymi sterydami jak testosteron. Wcześniej wspomniane środki mogą być użyteczne przy przywracaniu naturalnej produkcji testosteronu (przy PCT) z powodu długo działającego estru i umiarkowanego składnika estrogenowego. Zazwyczaj potrzeba ok 4 tygodni PCT, zaczynając 1,5 do 2 tygodni po ostatnim strzale.

Źródło: forum SFD by Kazaam

Rating: 3.8/5. Wg 49 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Testosteron jest potrzebny do każdego cyklu praktycznie każdy steroid blokuje produkcję własnego naturalnego produkowania tego hormonu a co za tym idzie każdy wie… Testosteron propionat jest dobry na rzeźbę z innymi saa ale powoduje zauważalna chodź niska retencje wody

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj