WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jak zapobiec pryszczom na plecach?

Jak zapobiec pryszczom na plecach?Pryszcze na plecach tworzą się z tych samych powodów, co zmiany trądzikowe na dekolcie czy twarzy. Proces ich zwalczania jest nieco trudniejszy, ponieważ są zlokalizowane w miejscu trudniej dostępnym. Przyczyn ich pojawienia może być wiele, dlatego warto udać się do lekarza specjalisty, który nakieruję na właściwą drogę postępowania. Jakie są przyczyny oraz sposoby leczenia pryszczy?

Pryszcze na plecach – przyczyny

 

Trądzik na plecach najczęściej zlokalizowany jest tam, gdzie skóra posiada najwięcej gruczołów łojowych i jest najgrubsza, czyli  w ich górnej części – w okolicach ramion. Problem ten nie tylko jest problemem estetycznym, ale i dokuczliwym, zwłaszcza, gdy zmiany trądzikowe są intensywne i występuje dużo zmian ropnych. Nie podjęcie zabiegów przeciwdziałających pojawianiu się krost na plecach może prowadzić do powikłań bakteryjnych, powstania przebarwień na skórze i blizn.

Wysypka na plecach występuje przeważnie u osób walczących z trądzikiem pospolitym. W ich przypadku główną przyczyną pojawienia się krost i wyprysków są zmiany hormonalne, w wyniku których następuje nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Stan zapalny wywołany jest blokowaniem ujścia gruczołów przez nadmierną ilość sebum –w gromadzącym się łoju rozpoczyna się namnażanie bakterii. Jest to tylko jedna z wielu przyczyn wystąpienia wyprysków na plecach. Jest to dość powszechne zjawisko występujące u mężczyzn i kobiet w okresie dojrzewania.

Podczas gdy zmiany zlokalizowane są wyłącznie w określonym miejscu, mogą być one wywołane poprzez źle dobrane kosmetyki bądź niewłaściwą pielęgnacją. Wystąpieniu zmian trądzikowych czasem sprzyjają preparaty do pielęgnacji włosów, które w wyniku spływania po plecach, mogą doprowadzić do pojawienia się ropnych wykwitów.

Kolejnymi przyczynami trądziku są nadpotliwość lub zaniedbanie higieniczne.  W wyniku nagromadzonego w skórze potu wraz z złuszczonymi komórkami naskórka i dużą ilością  sebum  zatykane są pory skórne.

Czynnikami wspomagającymi pojawianie się pryszczy jest zła dieta i niewłaściwy styl życia. To właśnie stres, ciągłe życie w biegu, zbyt mała ilość snu, nadmierne ilości węglowodanów prostych i tłuszczów w diecie, spożywanie przetworzonej żywności sprawiają, iż pryszcze na plecach pojawiają się ze zdwojoną siłą.

Wystąpienie pryszczy u kobiet na plecach może być spowodowane cyklem miesiączkowym. W jego drugiej połowie następuje obniżenie poziomu estrogenów, a w 23 i 24 dniu gwałtowny wzrost ich aktywności – szczególnie progesteronu odpowiedzialnego za zwiększoną produkcję łoju.

Wypryski na plecach mogą być również spowodowane stanami zapalnymi skóry. Za przyczyny ich wystąpienia uważa się: zarażenie pasożytem butującym w skórze, uszkodzenia skóry powodujące otwarte wrota zakażenia lub stosowanie używek.

Pryszcze na plecach – leczenie

 

Gdy tylko na plecach pojawią się zmiany trądzikowe, zalecane jest skonsultowanie się z dermatologiem, który ustali odpowiednie leczenie.  W sytuacji gdy trądzik jest dość intensywny,  lekarz przypisuje te same leki doustne, które przypisywane są podczas trądziku pospolitego:

  • Antybiotyki takie jak tetracyklina, erytromycyna czy doksycyklina ;
  • Antybiotyki do stosowania miejscowego;
  • Retinoidy (pochodne witaminy A) – stosowane doustnie jak i miejscowo;
  • Sterydy;
  • W przypadku kobiet pełnoletnich – środki antykoncepcyjne, hamujące produkcję androgenów przez jajniki. Powodują spowolnienie syntezy sebum oraz zmniejszają skłonność do trądziku.

Bardzo często zalecana jest konsultacja również  z endokrynologiem lub w przypadku kobiet ginekologiem, który zleci odpowiednie badania poziomu określonych hormonów w organizmie.

Pryszcze na plecach – domowe sposoby leczenia

 

Doskonałym zabiegiem wspomagającym leczenie zmian trądzikowych jest noszenie luźnych ubrań (wykonanych np. z wiskozy lub bawełny), umożliwiających dostarczenie świeżego powietrza w miejsce objęte kuracją. Zalecane jest mycie pleców rano i wieczorem przy użyciu specjalnej szczotki, umożliwiającej dokładne oczyszczenie skóry. Podczas mycia obszaru objętego trądzikiem należy używać specjalnego żelu przeciwtrądzikowego, który nie zatyka porów, lekko złuszcza skórę, a także ma w składzie substancje antybakteryjne, zmniejszające objawy zmian trądzikowych.

Kobiety w ciąży, które nie mogą przyjmować niektórych składników leków, chcąc zlikwidować wysypkę na plecach powinny udać się do specjalistycznego gabinetu kosmetycznego, w którym to, specjaliści poprzez bezpieczne peelingi z użyciem łagodnych enzymów lub nieinwazyjne zabiegi oczyszczające pomagają w walce z trądzikiem.

Zastosowanie diety bogatej w pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały. Należy zadbać przede wszystkim o dostarczenie odpowiedniej ilości cynku, który wpływa na zmniejszenie liczby zmian skórnych oraz magnezu zwalczającego negatywne skutki dużego stresu. Dodatkowo, produkty przetworzone powinny zostać wyeliminowane z planu żywieniowego.

Odpowiednia podaż wody pomaga organizmowi w wydalaniu toksyn i regulowaniu gospodarki wodno-hormonalnej.

Stosowanie naturalnych preparatów o charakterze antyseptycznym i bakteriobójczym – olej lniany, olejek z drzewa herbacianego lub olej z czarnuszki.  Wysoką skutecznością cieszy się maść cynkowa, która nie tylko leczy trądzik, ale i łagodzi zaczerwienienia oraz zmniejsza obecne zmiany. Nie należy jednak stosować produktów bądź półproduktów zawierających alkohol, ponieważ zwalczają one trądzik tylko doraźnie, a w związku z odruchem obronnym organizmu (produkcja sebum) zmiany wracają ze zdwojoną siłą. Również wyciskanie pryszczy powoduje reakcję odwrotną do zamarzanej, zamiast zwalczać syfy, powoduje tylko ich rozsianie.

Kąpiele ziołowe, szczególnie z naparami z szałwii, rumianku i bratka. Wyciągi tych ziół dokażą i odświeżą skórę.  Wskazane jest również picie naparów ziołowych trzy razy dziennie do posiłków.

Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *