Ziołolecznictwo jest naturalną dziedziną, co ogranicza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, a same zioła znajdują zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Są wykorzystywane również w dietach odchudzających ze względu na zdolność wspomagania redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki temu stanowią naturalną alternatywę dla dostępnych na rynku spalaczy. Działają dosyć łagodnie, ale ich zastosowanie wspomaga dietę i trening, co może dawać zaskakujące rezultaty. Oto lista najskuteczniejszych przypraw i ziół wspomagających odchudzanie.

Pieprz Cayenne

Pieprz Cayenne jest przyprawą o właściwościach rozgrzewających. Podnosi temperaturę ciała, a co za tym idzie – przyspiesza metabolizm. Pozwala na dodatkowe spalenie nawet do 100 kalorii w trakcie posiłku. Zapobiega odkładaniu tłuszczu spożytego w nadmiarze. Zawarta w nim kapsaicyna odpowiada za większość działań wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej.

Cynamon

Korzystne działanie cynamonu przejawia się w różnorodny sposób. Pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, w efekcie czego z jego dobroczynnego działania powinni korzystać szczególnie diabetycy. Zapobiega w ten sposób napadom głodu, dlatego wskazany jest również w dietach odchudzających, ponieważ pomaga utrzymać uczucie sytości na dłużej. Obniża również poziom trójglicerydów i LDL – frakcji cholesterolu powszechnie uznanego za przyczynę chorób układu krążenia.

Zmienia metabolizm węglowodanów przyczyniając się do ich maksymalnego wykorzystania do wytworzenia energii. Zapobiega tym samym odkładaniu nadmiaru węglowodanów w postaci nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Ciekawie współdziała z L-karnityną, która z kolei pozwala lepiej wykorzystać tłuszcze do produkcji energii. Ponadto już jego trawienie wymaga zużycia większej ilości energii, więc przyspiesza metabolizm. Cynamon szczególnie korzystnie działa na tłuszcz odłożony w okolicy brzusznej. Ponieważ trawienie cynamonu wymaga większego nakładu energii. To jego obecność w potrawach zmniejsza nieco szybkość przesuwania się pokarmu do żołądka, co sprawia, że uczucie sytości utrzymuje się dłużej.

Imbir

Podobnie jak cynamon, imbir pozwala kontrolować poziom cukru we krwi. Stabilizuje poziom glukozy po wysokowęglowodanowych posiłkach. Ma również zdolność do redukcji tkanki tłuszczowej poprzez przyspieszanie termogenezy. Imbir zwiększa ilość produkowanej żółci i soków żołądkowych, co poprawia trawienie i powoduje przyspieszenie wytwarzania energii. Bywa składnikiem suplementów wspomagających trawienie, ale działa również łagodząco na niestrawności.

Stabilizuje poziom kortyzolu, co wiąże się również z działaniem przeciwzapalnym. I jest to działanie pozytywne szczególnie w przypadkach przewlekłego stresu, gdzie wysoki poziom kortyzolu ma działanie szkodliwe i powoduje m.in.: odkładanie tkanki tłuszczowej w okolicach trzewnych.

Algi

Algi są bogate w barwnik fukoksantynę, który jest karotenoidem warunkujący zabarwienie alg. Fukoksantyna przyczynia się do wydzielania białka UCP1 wykazującego właściwości termogeniczne. Dzięki temu procesy utleniania kwasów tłuszczowych przebiegają znacznie szybciej i zwiększa się produkcja energii cieplnej w mitochondriach.

Nie ma działania pobudzającego, co wraz z działaniem spalającym tłuszcz stanowi dobrą alternatywę dla osób mających problem z bezsennością i unikających ze względu na schorzenia układu sercowego kofeiny, synefryny, johimbiny.

Pokrzywa indyjska

Pokrzywa indyjska jest rośliną spokrewnioną z miętą i zawdzięcza swoje działanie substancji aktywnej – forskolinie. Forksolina to ekstrakt roślinny o charakterystycznym mechanizmie działania. Zwiększa ona produkcję cAMP, które zwiększa kurczliwość mięśnia sercowego. Ponadto mają one korzystny wpływ na tarczycę, działają przeciwzapalnie.

Związek ten ma istotny wpływ na stosunek pomiędzy ilością tkanki tłuszczowej, a ilością tkanki mięśniowej. Zwiększa metabolizm nasilając niszczenie trójglicerydów bez uszczerbku na czystej masie mięśniowej. Stymuluje tarczycę w stopniu podobnym do naturalnie syntetyzowanej w organizmie TSH, co ma znaczenie szczególnie w przypadku nadwagi spowodowanej niedoczynnością tarczycy. Hormony tarczycy mają działanie lipolityczne. Ponadto forskolina sprzyja wzrostowi czystej masy mięśniowej. Wysoki poziom cAMP działa podobnie jak hormon luteinizujący, co zwiększa syntezie testosteronu – hormonu o działaniu anabolicznym. Z kolei wysoki poziom testosteronu nasila produkcję białek budulcowych w tkance mięśniowej. Podczas gdy ilość tkanki tłuszczowej maleje, tworzą się nowe pokłady tkanki mięśniowej.

Łopian

Łopian jest szczególnie znany ze względu na swoje właściwości detoksykujące. W medycynie tradycyjnej uważany jest za środek oczyszczający krew i pomagający odciążyć nerki, a także wątrobę. Oczyszczenie komórek z toksyn ułatwia również opróżnianie adipocytów z tłuszczu, a więc regularne stosowanie naparów z łopianu wspomagać będzie diety odchudzające poprzez ułatwianie usuwania triglicerydów z komórek tłuszczowych. Ponadto znany jest ze względu na zdolność usuwania nadmiaru wody z organizmu.

Czarna fasola afrykańska

Jest rośliną o wysokiej naturalnie zawartości aminokwasu będącego prekursorem serotoniny – neurotransmittera odgrywającego znaczącą rolę w regulacji samopoczucia, a także ma wpływ na ośrodki głodu i sytości znajdujące się w mózgu. Zmniejsza w ten sposób ryzyko podjadania i ilość kalorii spożytych w ciągu dnia.

Mięta pieprzowa

Ta roślina o lekko słodkim, świeżym zapachu. Znana jest w medycynie tradycyjnej jako niezawodny środek łagodzący uczucie ciężkości. Nie bez powodu sprawdza się w postaci naparów wspomagających proces odchudzania. Usuwa z organizmu toksyny, a także nadmiar płynów. Wspomaga trawienie, a równocześnie hamuje apetyt. Ponadto może mieć pewien wpływ na obniżenie poziomu stresu.

Ocena: 5.0. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Ja podczas odchudzania używam spalaczy. Ostatnio trafiłam na xxxx i jestem mega zaskoczona, że taki suplement może dawać tak pozytywne efekty. Świetnie nakręca metabolizm. Przy treningach 2 x w tygodniu udało mi się chudnąć ponad 1kg tygodniowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No