WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy ZMA działa? Poznaj opinie i efekty

umięśniony mężczyzna bierze ZMA na noc

Odkąd zasugerowano, że wpływa na wzrost testosteronu i siłę mięśni, ten suplement zawładnął światem sportu. To szczególne połączenie asparaginianu cynku, magnezu oraz witaminy B6 jest popularne nie tylko wśród siłaczy-amatorów. ZMA to jeden z ulubionych suplementów światowej klasy sportowców, którzy potwierdzają jego wpływ na poziom testosteronu i kondycję sportową. Co może dać suplementowanie ZMA i czy jest bezpieczne dla Twojego zdrowia?

Czy ZMA faktycznie działa?

ZMA jest suplementem, który podnosi poziom magnezu, cynku i witaminy B6 w organizmie. Suplementując ZMA czerpiesz korzyści z pozytywnego oddziaływania tych składników na poziom testosteronu oraz IGF-1. W naturalny sposób dochodzi do obniżenia poziomu kortyzolu, dzięki czemu zmniejsza się katabolizm. ZMA pozwoli Ci też szybciej zregenerować się po ciężkim treningu i zadbać o lepszej jakości sen.

Opinie o stosowaniu ZMA

Badania nad ZMA i jego wpływem na testosteron pokazują mieszane wyniki. Niektóre z nich wskazują, że może on zwiększać poziom testosteronu w organizmie. Należy jednak zauważyć, że większość badań dotyczących ZMA została wykonana jakiś czas temu i mogą wymagać aktualizacji.

Jedno z badań z 2000r. z udziałem 27 piłkarzy wykazało, że codzienne przyjmowanie suplementu ZMA znacznie zwiększyło siłę mięśni, moc funkcjonalną oraz poziom testosteronu i IGF-1 [1].

Czytaj więcej: ZMA – skład, opinie, efekty

Na co działa ZMA?

Producenci twierdzą, że ZMA ma wiele korzyści zdrowotnych dla wydajności i budowania masy mięśniowej, w tym zwiększenia poziomu testosteronu. Regularne stosowanie ZMA zapewnia poprawę funkcjonowania organizmu, jeśli chodzi o większość układów.

Czy ZMA wpływa na zwiększenie poziomu testosteronu?

Badania wykazały, że ZMA może pomóc w utrzymaniu wyższego poziomu testosteronu podczas treningu o wysokiej intensywności. Wykazano również, że cynk wpływa na naturalną produkcję testosteronu.

Zainteresowanie wpływem ZMA na produkcję testosteronu jest duże ze względu na ułatwianie wzrostu beztłuszczowej masy mięśniowej (poprzez stymulację syntezy białek w organizmie). Podczas treningów oporowych testosteron odgrywa też dużą rolę w zmniejszaniu uszkodzenia mięśni, jest również powiązany z uwalnianiem hormonu wzrostu.

💪Boostery testosteronu kupisz w sklepie BudujMase.pl

stosowanie boosterów testosteronu na siłowni

Sprawdź: Boostery testosteronu – czym są i czy warto je stosować

Stosowanie ZMA dla przyrostu masy mięśniowej

Uważa się, że suplementy ZMA poprawiają wyniki sportowe i budowanie mięśni. ZMA może wzmacniać te funkcje u osób z niedoborem cynku lub magnezu (niedobór któregokolwiek z tych minerałów może zmniejszyć produkcję testosteronu oraz czynnika wzrostu IGF-1).

Zarówno cynk, jak i magnez zmniejszają zmęczenie mięśni. Mogą też wpływać na zapobieganie spadkom poziomu testosteronu w wyniku ćwiczeń. To powoduje, że sesje treningowe mogą być mocniejsze i dłuższe, przez co budowa tkanki mięśniowej jest efektywniejsza.

ZMA a wydolność organizmu

Uważa się, że suplementowanie ZMA może poprawić wyniki sportowe, chociaż obecne badania pokazują mieszane wyniki. Cynk i magnez wpływają na obniżenie zmęczenia mięśni, co może stwarzać warunki do dłuższych i wydajniejszych sesji treningowych [2]. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy ZMA poprawia wydolność organizmu. Potrzebne są dalsze badania w tym kierunku.

Przeciwwskazania do stosowania ZMA

ZMA jest stosunkowo bezpieczny w standardowych dawkach, ale może powodować skutki uboczne w przypadku ich przekroczenia.

Cynk, magnez i witamina B6 mogą wchodzić w interakcje z różnymi lekami, takimi jak:

  • antybiotyki,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • bisfosfoniany,
  • diuretyki,
  • penicylamina,
  • leki na ciśnienie krwi.

Podobnie jak w przypadku wszystkich suplementów diety, należy obserwować reakcję organizmu i jeśli wystąpią jakieś skutki uboczne, skonsultować się z lekarzem.

mężczyzna z wysokim testosteronem ćwiczy na siłowni

Zobacz więcej: Jak zwiększyć poziom testosteronu?

Jak dawkować ZMA?

Suplementy ZMA mają w składzie zazwyczaj około 450mg magnezu, 30mg cynku i 11mg witaminy B6. Taka ilość składników to zazwyczaj równowartość 1-3kaps. ZMA. Dawkowanie zależy od konkretnego produktu. Unikaj przyjmowania większej dawki suplementu niż zalecana, ponieważ poszczególne składniki w nadmiarze mogą powodować działania niepożądane.

Etykiety suplementów często zalecają dawkowanie ZMA na pusty żołądek około 30-60min. przed snem. Zapobiega to interakcji składników odżywczych, takich jak cynk, z innymi, takimi jak wapń.

Jak długo można brać ZMA?

Suplementy ZMA można stosować tak długo, jak długo będzie występować niedostateczna podaż poszczególnych składników — magnezu, cynku i witaminy B6 (np. w diecie wegańskiej). Uzupełnianie tych mikroelementów może być również niezbędne przy intensywnej aktywności fizycznej.

Suplementacja ZMA

Suplementy ZMA to nie tylko dążenie do zwiększenia poziomu testosteronu i tkanki mięśniowej. Składowe produktu mogą przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, uzupełniając trzy ważne mikroelementy (przyswajanie magnezu z diety wynosi nie więcej niż 50%).

Trec ZMA w kapsułkach

trec zma w kapsułkach na siłę
  • Trec PROZMA+ łączy zalety DAA z ZMA, 
  • stymuluje układ hormonalny do zwiększonej syntezy naturalnego testosteronu,
  • poprawia jakość snu i nocnego odpoczynku,
  • zmniejsza poczucie zmęczenia poprzez pozytywne działanie na gospodarkę energetyczną,
  • zwiększa koncentrację, wpływa na przyspieszenie metabolizmu,
  • podnosi libido i wpływa na większe poczucie pewności siebie, wspiera regenerację,
  • wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tkanki mięśniowej, polecany wszystkim osobom trenującym.

Sprawdź również: Testosteron – 6 sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu

Bibliografia:

[1] https://www.asep.org/asep/asep/BrillaV2.PDF
[2] Mehmet Kilic et al: The effect of exhaustion exercise on thyroid hormones and testosterone levels of elite athletes receiving oral zinc. Neuro Endocrinol Lett. Feb-Apr 2006;27(1-2):247-52.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16648789/

Podobne artykuły:

Leszek Buczak

Leszek Buczak - trener odżywiania i odchudzania. Pasjonat zdrowego
odżywiania, suplementacji i aktywnego trybu życia. Maratończyk i
rowerzysta. Wegetarianin i odkrywca nowych smaków.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *