Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego należy pamiętać o regeneracji. Niezależnie od tego, czy naszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, czy budowa masy mięśniowej, ma ona bardzo duże znaczenie. Wbrew pozorom to nie podczas ciężkiego treningu mięśnie rozrastają się, ale właśnie w czasie odpoczynku. Obecnie na rynku istnieje wiele suplementów, które mają na celu działanie regeneracyjne i przez to zapominane zostają naturalne produkty. Poniżej znajdziecie listę 7 najlepszych produktów regeneracyjnych.

1. Borówki

Borówki mają najwięcej przeciwutleniaczy ze wszystkich świeżych owoców, więc zapobiegają starzeniu się organizmu, zwiększają odporność oraz zapobiegają infekcjom. Również dzięki oddziaływaniu borówek na układ moczowy pomagają wydalać nagromadzone bakterie. Dzięki zawartości fitoestrogenów obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL, a podwyższają poziom „dobrego” HDL. Są bogatym źródłem mikro i makroelementów (wapnia, potasu i fosforu). Stałe dostarczanie borówek w diecie może pozytywnie wpłynąć na sprawność ruchową i pamięć. Dzięki temu, że pomagają wydalać bakterie, regulują poziom cholesterolu, odciążają organizm, co ułatwia procesy regeneracyjne.

2. Woda

Powodów, dla których warto pić wodę jest naprawdę mnóstwo. Jej wpływ na regenerację jestoczywisty. Wystarczy przypomnieć sobie skład organizmu, w którym woda to aż 70 %! Tak samo ma się z mięśniami. Woda pomaga wypłukiwać toksyny z organizmu, pobudza metabolizm, dotlenia organizm, zwalcza skurcze mięśni, pomaga w dostarczaniu składników odżywczych, poprawia trawienie. Wszystkie wymienione i tak naprawdę nieliczne zalety wody mają wpływ na regenerację organizmu ludzkiego po wysiłku fizycznym.

Norma dziennego spożycia u aktywnego mężczyzny to około 4-5 litrów na dzień, u kobiety zaś 3/3,5 litrów.

 

3. Produkty bogate w potas

Potas jest potrzebny do syntezy białka oraz odgrywa ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej. Potrzebny jest on do przewodzenia impulsów nerwowych. Aby dostarczyć potas do organizmu należy spożywać: suszone owoce, orzechy, warzywa (pomidory, zielone warzywa), banany, brzoskwinie, kaszę gryczaną, jęczmienną, otręby pszenne. Potas jest elementem pompy sodowo – potasowej, której prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do pobudzenia nerwów i mięśni. Uspokaja on również pracę serca.

4. Wiśnie

Wiśnie są skarbnicą minerałów i witamin, choć w 80% składają się z wody. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów chronią organizm przed nowotworami oraz starzeniu się. Duża ilość witamin A i C działa odtruwająco i oczyszczająco. Wiśnie działają przeciwzapalnie np. zapobiegają zapaleniu tętnic. Badania przeprowadzone przez fizjologa dr Glyna Howatsona wykazały, że wypicie po wysiłku fizycznym soku z wiśni zmniejsza stres oksydacyjny, co może być przyczyną wielu chorób, oraz pozwala organizmowi w szybszej regulacji (powróceniu do normalnego tętna itp.). Spożycie wiśni dostarczy również szybkowchłanialnych węglowodanów, które pozwolą odbudować glikogen mięśniowy.

5. Białko (mięso)

Białko stanowi 15-20% masy ciała i jest podstawowym składnikiem budulcowym ludzkiego organizmu. Są niezbędnym elementem potrzebnym do produkcji hormonów, przez co organizm ludzki stale ich potrzebuje. Przyczyniają się do regeneracji poprzez regulację hormonów jak i odbudowę włókien mięśniowych. Jednym z najlepszych źródeł białka są wszelkiego rodzaju mięsa.

 

6. Łosoś

Łosoś jest rybą morską. Zawiera w sobie drogocenny olej z ryb oraz witaminę D, której właściwości przyczyniają się do budowania silnych i mocnych mięśni. Witamina D jest również odpowiedzialna za podtrzymanie prawidłowej ilości wapnia we krwi, a on z kolei jest niezbędny w procesie przewodzenia impulsów nerwowych i skurczów mięśni. Wspomaga też pracę układu nerwowego i mięśniowego. W łososiu zawarty jest również kwas omega 3, który korzystnie wpływa na układ krwionośny i co ważne, jego obecność w organizmie sprzyja utracie tkanki tłuszczowej na rzecz rozbudowy tkanki mięśniowej.

 

7. Szybkowchłanialne węglowodany

Jest to grupa produktów, która dostarcza szybkiej do wykorzystania energii. Taki rodzaj węglowodanów zawarty jest np. w owocach, słodyczach, czy suplementach typu carbo. Dostarczenie szybko-wchłanialnych węglowodanów w produktach lub suplemencie pozwoli odbudować glikogen mięśniowy, który jest swego rodzaju paliwem dla mięśni. Pozwala to na dłuższą i cięższą pracę. Należy je przyjmować przed, w czasie, jak i po treningu. Ich działanie jest odczuwalne i bardzo charakterystyczne.

Rating: 3.7/5. Wg 10 głosów.
Proszę czekać...

Maciej Pietkiewicz

Maciej Pietkiewicz - instruktor kulturystyki, czynny zawodnik IFBB (medalista Mistrzostw Polski Juniorów), trener personalny, perfekcjonista, który zaangażował się całym sobą w swoją pracę. Dzięki wcześniejszym doświadczeniom w sztukach walki, treningu Crossfit, lekkoatletyce, sam oraz wraz ze swoimi podopiecznymi tworzy inny wymiar rozwoju fizycznego. Mimo umiłowania do kulturystyki ogólną sprawność fizyczną stawia na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj