Hormon wzrostu to składnik, o którym zwykle mowa głównie w aspekcie dorastania organizmu. Jak się okazuje, jego zadanie nie kończy się wyłącznie na stymulowaniu procesów wzrostu w czasie intensywnego rozwoju, ale także później, w fazie dorosłości może mieć bardzo istotne znaczenie. Z wiekiem jego stężenie się obniża, więc dorastający chłopiec będzie miał więcej tego składnika w swoim organizmie, aniżeli dorosły mężczyzna. Dowiedź się czym jest hormon wzrostu oraz jak naturalnie podnieść jego poziom!

Czym jest hormon wzrostu?

W perspektywie zagadnień kulturystycznych, hormon wzrostu odgrywa ogromną rolę. Buduje on masę mięśniową, dzięki intensywnej syntezie białek. Znajduje się w przysadce mózgowej. Jest bardzo ważnym elementem także dla osób, które mają tendencję to gromadzenia tłuszczu w organizmie, ponieważ znacznie przyczynia się do jego spalania i zamiany na energię. Odpowiedni poziom hormonu wzrostu jest niezbędny dla kształtowania prawidłowej sylwetki oraz regulowania masy ciała. Nic więc dziwnego, że hormon ten stał się jednym ze środków dopingowych w sporcie, a zwłaszcza w kulturystyce. Wpływ na jego obniżenie będzie miał nie tylko wiek, szczególnie trzecia dekada życia człowieka, ale także stosowana dieta, poziom aktywności fizycznej oraz indywidualne cechy osobnicze.

Objawy spadku hormonu wzrostu

Istnieje szereg bezpośrednich objawów spadku stężenia hormonu wzrostu w organizmie, jak np. wspomniana utrata masy mięśniowej kosztem nadmiaru tkanki tłuszczowej. To jednak nie wszystkie symptomy. Obniża się bowiem także mineralizacja kości, pogarsza kondycja fizyczna, a nawet samopoczucie. Nagle, człowieka staje się mniej sprawny, aniżeli w wieku rozwojowym, kiedy stężenie hormonu wzrostu było na najwyższym poziomie. Tkanki regenerują się wolniej, a praca mięśnia sercowego nieco słabnie. Takie objawy zwykle nie są bezpośrednio kojarzone z mniejszą ilością wytwarzanego hormonu wzrostu, więc rzadko czyni się starania do jego naturalnej suplementacji.

Dieta i styl życia sposobem na wysoki poziom hormon wzrostu (HGH)

Według przeprowadzonych w latach 70 badań, na wzrost HGH znacznie wpływa dieta oraz prowadzony styl życia. Jeśli nie zamierzamy zahamować jego produkcji, powinniśmy więc spożywać dużo białek, ponieważ odpowiednia dawka protein wpływa budująco na mięśnie. Istotne jest także przyjmowanie jak najmniejszych ilości słodyczy. Dieta wysoko-węglowodanowa, zwłaszcza u mężczyzn, nie sprzyja zachowaniu należytego poziomu HGH. Co ciekawe, kontrolowane głodówki również wpływają na dobrą kondycję naszych mięśni, choć muszą być praktykowane z umiarem i rozwagą, najlepiej pod okiem dietetyka. Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Zwraca się tu uwagę szczególnie na treningi interwałowe oraz te o wysokiej intensywności. To one sprzyjają podwyższeniu stężenia hormonu wzrostu, aczkolwiek należy się trzymać skrupulatnie ustalonej regularności ćwiczeń. Nie wolno pozwolić sobie na brak regeneracji pomiędzy treningami, czy zbyt małą ilość snu. Organizm ma swoje zdolności adaptacyjne, które należy poznać i ściśle przestrzegać.

Suplementy wpływające na poziom hormonu wzrostu

Na zwiększenie produkcji hormonu wzrostu może mieć wpływ także suplementacja aminokwasami, szczególnie ornityną, lizyną oraz argininą. Aby jednak nie odnieść odwrotnego skutku, istotna tu będzie pora ich dawkowania. Zaleca się spożywanie tego rodzaju suplementów z rozwagą, głównie przed snem, ponieważ stosowanie ich przed treningiem nie jest do końca sklasyfikowane jako pozytywne. Inne farmakologiczne sposoby na wzrost HGH to np. ziołolecznictwo, a więc preparaty z wyciągiem z roślin, które mają podnieść stężenie testosteronu. Na rynku dostępne są także preparaty witaminowe, jak np. ZMA, który jest niczym innym jak kompozycją cynku, magnezu oraz witaminy B6.

Podsumowując, na wzrost poziomu GH, czyli hormonu wzrostu ma wpływ głównie dieta, aktywność fizyczna, a więc styl życia, który musi zostać wsparty zmianą przyzwyczajeń żywieniowych, właściwie ułożonym treningiem oraz racjonalnym jego dawkowaniem. Wówczas możemy mówić o zachowaniu produkcji GH jeszcze długo po zakończeniu fazy rozwojowej naszego organizmu i cieszyć się muskularną sylwetką.

Ocena: 5.0. Wg 6 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No