WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jak podnieść testosteron przed treningiem?

mężczyzna z wysokim testosteronem przed treningiem

Poziom testosteronu u mężczyzn to sprawa bardzo istotna dla ich zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Z tego względu należy dbać o niego za pomocą wszelkich dostępnych narzędzi. Spora część mężczyzn zauważywszy u siebie objawy niskiego testosteronu w organizmie sięga po sterydy anaboliczne. Na szczęście jest to wyłącznie ostateczność, która powinna zawsze być brana pod uwagę wyłącznie pod okiem lekarza oraz eksperta z tej dziedziny. W tym artykule przedstawię sposoby na podniesienie poziomu testosteronu w celu wykonania efektywniejszego treningu siłowego.

Jak działa testosteron?

Testosteron to męski hormon płciowy, który odpowiada za drugorzędne cechy płciowe takie jak ton głosu, owłosienie czy budowa ciała. Jego znaczenie dla mężczyzny jest jednak o wiele szersze. Panowie, którzy mają wysoki poziom testosteronu w organizmie są uważani za samców Alfa. Okazują większą pewność siebie, siłę, determinację oraz umiejętność pokonywania przeszkód i chętniejszego stawiania czoła wyzwaniom. Testosteron sprawia, że są agresywniejsi i mają wyższy popęd seksualny.

testosteron

Funkcje testosteronu w organizmie mężczyzny:

  • podnosi niskie libido;
  • umożliwia budowanie masy mięśniowej;
  • wpływa na gęstość kości;
  • jego odpowiedni poziom jest kluczowy do zachowania zdrowia;
  • zapewnia siłę fizyczną oraz psychiczną.

To zaledwie niektóre z funkcji jakie testosteron pełni w naszym ciele. Z tego względu należy dbać o produkcję testosteronu i to aby nic jej nie zakłócało.

Jak podnieść stężenie testosteronu przed treningiem?

Nim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie w jaki sposób podnieść poziom testosteronu najpierw przyjrzyjmy się temu co wpływa na jego obniżenie.

  • Używki takie jak alkohol, który powoduje nasilenie procesów przemiany testosteronu w estrogen, czyli kobiecy hormon płciowy;
  • długotrwały stres. przez który w organizmie utrzymuje się wysoki poziom kortyzolu, będącego antagonistą testosteronu;
  • brak bodźców takich jak aktywność fizyczna, dających organizmowi informację o potrzebie utrzymania poziomu testosteronu na wysokim poziomie;
  • diety redukcyjne oraz brak zaspokajania dziennego zapotrzebowania energetycznego, w efekcie czego ciało nie ma wystarczających środków do utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu.

Sprawdź: Jak zwiększyć poziom testosteronu?

Teraz należy przyjrzeć się temu jakie objawy może powodować obniżenie poziomu testosteronu:

mężczyzna z wysokim testosteronem ćwiczy na siłowni
  • spadek libido, a w efekcie obniżenie popędu seksualnego;
  • brak chęci do działania, a nawet depresję;
  • u mężczyzn koło 40 obniżony poziom testosteronu może być przyczyną tak zwanego kryzysu wieku średniego;
  • spadek siły mięśniowej oraz pogorszenie się stanu kośćca;
  • brak energii do aktywności fizycznej;
  • obniżony nastrój.

Na szczęście można naturalnie podnieść poziom testosteronu po przez przestrzeganie kilku ważnych wskazówek. Poniżej sprawdzone sposoby wpływające na męski hormon.

Zobacz również: Testosteron – 6 sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu

Odpowiednia dieta

Istnieje powiedzenie, że jesteś tym co jesz. Nie do końca, jednak niedobór testosteronu, może być spowodowany sposobem odżywiania. Do produkcji testosteronu potrzeba tłuszczów. Istotne jest to aby zachować odpowiednie proporcję pomiędzy tłuszczami nasyconymi, a nienasyconymi. Zdrowe tłuszcze omega 3, 6 i 9 będą kluczowe w diecie testosteronowej.

kwasy omega 3-6-9 - źródła zdrowych tłuszczy

Produkty wpływające na wzrost produkcji testosteronu:

  • orzechy;
  • owoce morza i tłuste ryby;
  • nasiona chia;
  • siemię lniane i olej lniany;

Należy zadbać w diecie także o podaż mikroskładników diety. Jednym z najważniejszych pierwiastków dla męskiego hormonu jest cynk. Z tego względu należy zwracać uwagę na to co się je, w jakich ilościach oraz unikać fast foodów i pustych kalorii.

Sprawdź: Jaki cynk jest najlepiej przyswajalny?

plany treningowe budujmase

Boostery testosteronu

zestaw na testosteron

Na rynku dostępne są różnego rodzaju suplementy diety, które mają za zadanie wpłynąć na produkcję testosteronu u mężczyzn.

Wiele z tych produktów jest w stanie realnie wpłynąć na poprawienie procesów odziałujących na syntezę testosteronu.

Warto wybierać produkty zawierające w sobie zioła oraz adaptogeny o udowodnionej naukowo skuteczności.

Kup Zestaw na testosteron w sklepie Budujmase.pl

Wśród boosterów testosteronu możemy wyróżnić m.in:

  • Ashwagandha – roślina ta jest dobrze przebadana i wyniki jej wpływu na testosteron są imponujące. Suplementacja może podnieść poziom testosteronu nawet o kilkanaście procent;
  • Maca – nazywana peruwiańskim żeń-szeniem maca jest silnym afrodyzjakiem o działaniu adaptogennym. Jej wpływ na męskie zdrowie jest bardzo pozytywny;
  • Żeń-szeń – roślina znana już w starożytnych Chininach, była wykorzystywana do poprawy ogólnej witalności i zdolności umysłowych ludzi sprawujących władze;
  • Buzdyganek naziemny – tribulus terrestris to roślina często wykorzystywana w produktach takich jak boostery testosteronu;
  • Saw palmeto – palma sandałowa jest produktem, który często poleca się osobom dla których produkcja testosteronu jest ważna.
mężczyzna z kapsułkami

Sprawdź: Najlepsze boostery testosteronu – ranking 2022

Zaniechanie aktywności seksualnej przed treningiem

W dawnych czasach uważano, że wojownik powinien wstrzymać się od aktywności seksualnej przed bitwą. Sądzono, że stosunek seksualny może wpłynąć na obniżenie poziomu testosteronu ze względu na to, iż rozładowuje napięcie, obniża agresje i odbiera mężczyznom siły.

Wciąż wielu sportowców jest przekonanych, że przed ważnymi zawodami należy ograniczyć aktywność seksualną. W boksie istnieje stare powiedzenie, że kobiety osłabiają nogi, które sugeruje jakoby seks przed walką odbierał mężczyźnie sportową złość i agresje.

Z tego względu jedną z metod zachowania wysokiego poziomu testosteronu przed treningiem będzie powstrzymanie się od aktywności seksualnej na kilka godzin przed rozpoczęciem sesji.

Zdrowy sen

Sen jest bardzo istotny dla organizmu, ponieważ w jego trakcie ciało regeneruje się i reguluje wszystkie swoje procesy. W trakcie dnia nie ma czasu, ani wystarczających pokładów energii do przeprowadzania napraw. Dlatego tak istotne jest to aby spać wystarczającą ilość czasu. Trening będąc niewyspanym może przynieść więcej szkód niż pożytku. Może także przyczynić się do kontuzji.

Sprawdź także: Jak sen wpływa na wzrost mięśni?

Witamina D

Większość ludzi w naszej szerokości geograficznej, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym cierpi na niedobory witaminy D z tego względu zaleca się suplementację w postaci 2000 UI dziennie.

Jak zwiększyć poziom testosteronu przed treningiem?

Wpływ na poziom testosteronu ma wiele czynników. Część z nich jesteśmy w stanie zminimalizować po przez odpowiednie prowadzenie się. Zdrowy tryb życia jest konieczny do zachowania zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Regularna aktywność fizyczna, dieta, suplementacja oraz brak używek niwelują naturalny z wiekiem spadek poziomu testosteronu.

Trening siłowy to swego rodzaju samo nakręcający się mechanizm wpływający na wydzielanie testosteronu oraz hormon wzrostu. Im więcej ćwiczymy tym ciało odnotowuje większy wzrost testosteronu, im jest on wyższy tym częściej ćwiczymy.


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *