WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy piwo jest zdrowe? Skutki picia piwa codziennie

piwo na diecie

Statystyczny Polak wypija około 97l piwa rocznie. Oznacza to, że każdego dnia ponad połowa Polaków wypija jedną butelkę, czyli pół litra piwa. Popularność chmielowego napoju wciąż rośnie, a jego zwolennicy utrzymują, że spożycie pewnych ilości piwa może wiązać się z określonymi korzyściami zdrowotnymi. Twierdzą, że umiarkowane spożycie piwa nie tylko nie jest złe, ale może mieć wiele korzystnych skutków. Czy rzeczywiście można przymknąć oko na to, że piwo to alkohol i pić je w umiarkowanych ilościach dla zdrowia?

Czy piwo jest zdrowe?

Na temat spożywania alkoholu i jego negatywnego wpływu na zdrowie wiemy bardzo dużo. Jednak okazuje się, że kontrolowane spożycie piwa nie jest tak złe, jak mogłoby się wydawać. Wynika to głównie z faktu, że korzystne mogą być składniki chmielowego napoju, nie alkohol.

Piwo jest bogatym źródłem witamin z grupy B: B1, B2, B6 i B12, witamin A, E, D, K, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawiera też kwas nikotynowy oraz laktoflawiny, które sprawiają, że ​​jest to skuteczne lekarstwo na bezsenność.

alkohol na imprezę - ile kalorii ma alkohol na diecie

Oto kilka powodów przemawiających za tym, że spożywane w odpowiedniej ilości piwo działa pozytywnie na zdrowie:

  • Piwo może być zdrowe dla nerek. Okazjonalnie wypijana 1 butelka piwa może zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych nawet o 40%. Niskoprocentowe piwo często polecane jest nawet w celu zapobiegania i leczenia chorób układu moczowego.
  • Piwo zawiera 1g błonnika rozpuszczalnego w 30ml piwa (szczególnie ciemnego), dlatego jest bardzo korzystne dla trawienia, obniża też poziom szkodliwego cholesterolu LDL [1].
  • Piwo pomaga zapobiegać zakrzepom krwi oraz zmniejsza ryzyko zawału serca.
  • Obecność dużej ilości krzemu w piwie wpływa na podwyższenie gęstości kości.
  • Osoby pijące piwo są mniej podatne na demencję i chorobę Alzheimera.
  • Ze względu na obecność wielu witamin piwo ma mnóstwo zdrowych właściwości odżywczych dla skóry (co jest głównie zasługą obecności witamin z grupy B).

Zobacz również: Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Wartość odżywcza piwa — ile kalorii ma piwo?

Napoje alkoholowe są z reguły wysokokaloryczne, a wręcz mówi się o nich, że przede wszystkim dostarczają dużo pustych kalorii. To oznacza, że regularne picie piwa może niekorzystnie wpływać na figurę, tworząc tzw. mięsień piwny oraz skutecznie niweczyć rezultaty stosowanej diety.

Najbardziej kaloryczne jest piwo ciemne. Wypijając pół litra ciemnego piwa, dostarczysz średnio 340kcal. Piwo jasne jest z reguły nieco mniej kaloryczne — półlitrowa butelka to ok. 245kcal.

Chcesz wiedzieć jak jeść, żeby było smacznie i zdrowo? Dobry plan dietetyczny to podstawa dbałości o zdrowie i sylwetkę.

plan dietetyczny

Sprawdź: Ile kalorii ma alkohol? Czy można pić alkohol na diecie?

Codzienne picie piwa a zdrowie

Bez wątpienia piwo zawiera wiele cennych substancji, składniki odżywcze takie jak witaminy z grupy B, kwas foliowy, magnez, selen, fosfor, potas, czy kwas pantotenowy. Jednak nie oczekuj, że dzięki tej wiedzy możesz je pić bezkarnie.

Picie piwa codziennie mimo swych niewątpliwych zalet, może wywołać nieodwracalne skutki w organizmie. Pijąc okazjonalny kufel, nie masz się czym martwić. Jednak codzienne wypijanie piwa nie należy do zdrowych nawyków.

Jaki ma wpływ jedno piwo dziennie?

Piwo po treningu

Okazjonalne picie jednego piwa może mieć pozytywne skutki, takie jak korzyści dla serca, lepsza kontrola poziomu cukru we krwi, mocniejsze kości i zmniejszone ryzyko demencji. Jednak nie oznacza to, że powinieneś pić je codziennie. Niewielkie spożycie alkoholu może pozytywnie wpłynąć na obniżenie ryzyka chorób serca, w tym zawału, a także udaru mózgu.

Jednak tylko przy umiarkowanym spożyciu piwa możemy mówić o jakimkolwiek pozytywnym wpływie na zdrowie. Złoty trunek gwałtownie rozszerza lub zwęża naczynia krwionośne, co u niektórych osób może wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie. Wpływa też negatywnie na zęby, niszczy wzrok i… codzienne picie piwa uzależnia.

Umiarkowane picie piwa a trening

Jak wygląda sprawa jeśli chodzi o codzienne picie piwa – skutki? Obiegowa opinia głosi, że piwo jest bardzo dobrym napojem nawadniającym. Uważa się, że dzięki temu świetnie nadaje się jako napój na upalne dni. Zwolennicy tej teorii idą nawet o krok dalej, twierdząc, że piwo może zastępować izotonik po wysiłku fizycznym. Należy pamiętać, że piwo pomimo wielu zalet, ma również wady, jak każdy napój alkoholowy. Piwo to alkohol, a każdy alkohol ma właściwości moczopędne i odwadniające. Z tego powodu nie jest najlepszym napojem do uzupełniania utraconych płynów w czasie treningu.

Sprawdź: Wpływ alkoholu na formę fizyczną

Picie piwa przy wysiłku fizycznym a mięśnie

  • Piwo działa na mięśnie w sposób, który powoduje ich niekontrolowaną kurczliwość. Działanie odwadniające piwa wpływa na zaburzenia termoregulacji w organizmie, która z kolei zaburza tolerancję wahań temperatury.
  • Po wypiciu piwa spada temperatura ciała. Alkohol zawarty w złotym trunku utrudnia mięśniom skorzystanie z potrzebnej do wysiłku energii.
  • Wypicie piwa w czasie około treningowym spowoduje bowiem obniżenie cukru we krwi i zaburza proces magazynowania glikogenu w mięśniach.
umięśniony mężczyzna pije alkohol

Zobacz także: Alkohol a budowanie masy lub redukcja – czy można pić alkohol na diecie?

Skutki picia piwa codziennie

Teoretycznie niewielka ilość piwa wypijana w danym dniu nie powinna negatywnie wpływać na zdrowie. Jedno z badań sugeruje, że ludzie, którzy piją niewiele (najwyżej jedno piwo dziennie), podlegają mniejszemu ryzyku chorób sercowo-naczyniowych niż ci, którzy piją więcej, a nawet ci, którzy całkowicie unikają alkoholu [2].

Wpływa alkoholu na formę fizyczną

Wynika z tego, że umiarkowane picie piwa może, choć nie musi mieć pozytywny wpływ na organizm. Problem jednak powstaje wtedy, gdy alkohol jest wypijany każdego dnia.

Picie codziennie piwa nawet w niewielkich ilościach zwiększa ryzyko nadwagi i problemów zdrowotnych. Ponadto ryzyko negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie i kondycję fizyczną rośnie wraz z wiekiem.

Jedno z badań udowodniło, że u osób, które piją 1-2 napoje alkoholowe 4 lub więcej razy w tygodniu, ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta o 20% w porównaniu z osobami, które piją 3 razy w tygodniu lub rzadziej. To zwiększone ryzyko śmierci dotyczy wszystkich grup wiekowych [3]. Skutki codziennego picia piwa jak widać mogą być bardzo poważne.

Bibliografia:

  1. Giorgia Spaggiari et al: To beer or not to beer: A meta-analysis of the effects of beer consumption on cardiovascular health. PLoS One. 2020; 15(6).
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7269243/
  2. Andrew T. Kunzmann et al: The association of lifetime alcohol use with mortality and cancer risk in older adults: A cohort study.
    https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1002585
  3. Sarah M. Hartz et al: Daily Drinking Is Associated with Increased Mortality. Alcoholism – Clinical&Experimental Research. Volume 42, Issue11. November 2018, pages 2246-2255.
    https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/acer.13886

Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 07.11.2022 r. i zaktualizowany dn. 27.04.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.



Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *