WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Piwo bezalkoholowe po treningu – czy piwo dobrze nawadnia?

piwo bezalkoholowe

Wiele osób zastanawia się czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe oraz czy można pić je jako napój izotoniczny, nawadniający organizm po wysiłku fizycznym. Na licznych zawodach biegowych oraz biegach z przeszkodami można spotkać się z tendencją dawania zawodnikom na mecie właśnie takiego piwa bezalkoholowego. Pytanie brzmi czy jest to jedynie skuteczny marketing firm produkujących tego typu napoje, czy faktycznie można śmiało pić piwo bezalkoholowe? W tym artykule spróbujemy przyjrzeć się tematowi dokładniej.

Piwa bezalkoholowe na pierwszy rzut oka wydają się całkiem dobrym sposobem nawodnienia organizmu. Zawierają przecież witaminy z grupy B, a zawartość cukru pozwala uzupełnić utracone w trakcie wysiłku zapasy glikogenu. Problemem jest jednak fakt, że w piwie bezalkoholowym mogą znaleźć się śladowe ilości alkoholu, który działa moczopędnie, co za tym idzie diuretycznie. Jest również szkodliwy dla naszego zdrowia. Warto zatem zwrócić uwagę, że mimo, iż piwo bezalkoholowe jest traktowane często jako napój do towarzystwa, to jeśli nie chcemy spożywać alkoholu trzeba dobrze czytać etykiety. Sprawdźmy jakie są jego właściwości nawadniające.

Czym jest piwo bezalkoholowe?

Piwo bezalkoholowe wytwarzane jest w bardzo podobny sposób jak jego klasyczna wersja. Powstaje z wody, chmielu oraz słodu jęczmiennego, bądź pszennego. Taki trunek zostaje poddany fermentacji przy użyciu drożdży. Drożdże te stanowią specjalnie wyselekcjonowane, piwowarskie odmiany. Proces fermentacji zostaje jednak wstrzymany przed wytworzeniem się alkoholu. W efekcie dostajemy napój, który może pochwalić się aromatem oraz smakiem prawdziwego piwa, pozbawionego szkodliwego etanolu. Niestety proces ten nie jest doskonały i nie da się uniknąć pewnej zawartości alkoholu w takich piwach.

Według polskiego prawa piwem bezalkoholowym nazywa się napój, którego zawartość alkoholu oscyluje poniżej 0,5%. Warto zatem wybierać te produkty, które charakteryzują się zawartością 0,0%. Na rynku dostępne są także piwa o obniżonej zawartości alkoholu, rzędu 2%.

plany - rejestracja

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Piwo bezalkoholowe pozbawione jest negatywnego wpływu na zdrowie, jaki mogą przynieść nawet niewielkie ilości alkoholu. Z tego względu można stwierdzić z całą pewnością, że stanowi ono zdrowszy zamiennik, który wspomaga trawienie oraz działa moczopędnie.

Mówiąc o korzystnym wpływie piwa bezalkoholowego na organizm trzeba powiedzieć, że działa podobnie jak napoje izotoniczne. Świetnie gasi pragnienie i dostarcza cennych składników odżywczych. Nie jest jednak polecane osobom, które zmagają się z problemami alkoholowymi.

Spożywanie piwa bezalkoholowego dostarcza organizmowi łatwo przyswajalnych węglowodanów, a także spore ilości pozbywających się wolnych rodników substancji, którymi są polifenole. Oprócz tego jest ono źródłem potasu oraz magnezu. Jazda samochodem po spożyciu takiego piwa jest całkowicie bezpieczna, a po nadmiarze nie występują zaburzenia równowagi.

Czytaj więcej: Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Ile kalorii ma piwo bezalkoholowe?

Piwa bezalkoholowe zawierają pomiędzy 20, a 30 kcal w 100 ml napoju. Jest to wartość, nawet 3-krotnie niższa niż w przypadku klasycznego piwa zawierającego alkohol. Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, że etanol oraz inne alkohole zawierają w 1 gramie aż 7 pustych kcal.

Puszka piwa bezalkoholowego dostarcza jakiś 100-150 kcal. Nie jest to wartość duża. Warto wspomnieć jednak o tym, że posiada ono bardzo wysoki indeks glikemiczny sięgający rzędu 90-110. Przez co pobudzany jest apetyt i dużo łatwiej o spożycie dodatkowych ilości pokarmu.

W napojach tego typu często znajdują się również soki owocowe oraz syropy cukrowe, które podbijają kaloryczność i przyczyniają się do tycia.

Zobacz: Ile kalorii ma alkohol? Czy można pić alkohol na diecie?

plan dietetyczny

Piwo bezalkoholowe jako izotonik

Piwo bezalkoholowe posiada świetne właściwości nawadniające i nie zawiera etanolu. Składniki mineralne w nim zawarte pozwalają na uzupełnienie elektrolitów. Stanowi również doskonałe źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów.

trec isotonic - najlepszy izotonik

Izotonik według European Food Safety Authority to napój, którego osmolalność jest zbliżona do tej jaką cechują się płyny ustrojowe i wynosi od 270 do 300 mOsmol/kg. Badania wykazują, że spora część piw bezalkoholowych ma osmolalność, która pozwala im zaliczać się do grona napojów izotonicznych, bądź hipotonicznych.

Napój izotoniczny kupisz w sklepie Budujmase.pl

Czy piwo bezalkoholowe nawadnia?

Piwo bezalkoholowe bazuje na wodzie, a zawartość składników mineralnych sprawia, że jest to świetny wybór jako forma nawodnienia po wyczerpującym treningu. Dodatkowym benefitem jego spożywania jest działanie przeciwzapalne. Badania wykazały, że zmniejsza ono także ryzyko zachorowania na infekcje dróg oddechowych.

Sprawdź koniecznie: Kalkulator zapotrzebowania na wodę

gotowe kalkulatory

Czy jedno piwo po treningu szkodzi?

Piwo alkoholowe po treningu szkodzi. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Negatywny wpływ piwa na regenerację spowodowany jest zawartością alkoholu. Także decydując się na wypicie piwa po zakończonym wysiłku trzeba zwrócić uwagę na zawartość alkoholu jakim się ono cechuje.

Sprawdź: Piwo po treningu – grzech czy dobry wybór?

Czy piwo bezalkoholowe szkodzi wątrobie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W przypadku osób zdrowych piwo bezalkoholowe nie będzie wywierać żadnego negatywnego wpływu na wątrobę. Może ono nawet działać pozytywnie na nerki poprzez działanie moczopędne.

Osoby cierpiące na problemy z tym narządem powinny jednak sięgać wyłącznie po piwa 0,0%. Alkohol nawet w niewielkich ilościach może szkodzić wątrobie.

Kto nie powinien sięgać po piwo bezalkoholowe?

Po bezalkoholowe piwo nie powinny sięgać osoby cierpiące na cukrzycę oraz insulinooporność. Spowodowane jest to faktem, iż ma ono wysoki indeks glikemiczny. Kolejną grupą osób, które nie powinny sięgać po ten napój są ludzie cierpiący na celiakie. Również kobiety w okresie ciąży nie powinny spożywać takiego piwa, ze względu na możliwość spożycia nawet małych ilości alkoholu, który będzie szkodliwy dla przebiegu ciąży.

Może zainteresuje Cię: Czy piwo jest zdrowe? Skutki picia piwa codziennie

Piwo bezalkoholowe po treningu – fakty i mity

Mitem dotyczącym piwa jest stwierdzenie, że zawiera ono białko oraz aminokwasy, w wystarczającej ilości, potrzebne do regeneracji mięśni po wysiłku.

Faktem jest natomiast, że spożycie piwa bezalkoholowego zwiększa produkcję pokarmu u kobiet karmiących piersią. Spowodowane jest to przez słód jęczmienny, który stymuluje produkcję prolaktyny.

Piwo pobudza pracę układu moczowego i zwiększa wydalanie moczu. Może to być korzystne z punktu widzenia pracy nerek. Trzeba jednak pamiętać, że nie wpływa ono na rozpuszczanie złogów w kamicy nerkowej.

W piwie niepasteryzowanym ilość składników odżywczych takich jak potas, fosfor, czy magnez jest wyższa niż w pasteryzowanym.


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *