WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sport a palenie – jak palenie wpływa na treningi?

sport a palenie

Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów i sport nie idą ze sobą w parze. Chcąc uprawiać dowolną dyscyplinę na wyższym poziomie niż rekreacyjny, powinieneś dbać o swój styl życia. Znacząco przekłada się on na osiągi sportowe. Palenie papierosów wpływa negatywnie na wiele aspektów kluczowych dla sportowców. Sprawdź jakie negatywne skutki może wywołać palenie papierosów u sportowca.

Jak papierosy wpływają na sprawność fizyczną?

Palenie papierosów wpływa destrukcyjnie przede wszystkim na nasz układ krążenia i układ oddechowy. Jak wiadomo odgrywają one znaczącą rolę dla sportowców dyscyplin wytrzymałościowych. Palenie papierosów pogarsza kondycję, co znacząco obniża wytrzymałość sportowców.

Do największych wad palenia papierosów można zaliczyć:

  • podniesienie tętna spoczynkowego,
  • podniesienie ciśnienia,
  • problemy z oddychaniem,
  • pogorszenie kondycji,
  • obniżenie poziomu testosteronu,
  • destrukcyjny wpływ na proces budowania masy mięśniowej.

Uprawianie sportu, szczególnie dyscypliny wytrzymałościowej podnosi poziom tętna. Wpływ palenia papierosów powoduje bardzo podobny efekt, co może być bardzo niebezpieczne dla układu krążenia. Dodatkowe problemy z oddychaniem na skutek palenia powodują gorsze dotlenienie mięśni. W wyniku tego zjawiska szybciej dopada nas zmęczenie.

Dym papierosowy dostarcza do naszej krwi toksyny, które negatywnie wpływają na skład krwi. Staje się ona gęstsza, a jej przepływ jest ograniczony. Niedostateczne dotlenienie komórek przekłada się na słabszą kondycję fizyczną.

plany - rejestracja

Palenie papierosów a sport – czy można palić i ćwiczyć?

Palenie papierosów wpływa negatywnie na uprawianie sportu, natomiast fatalne skutki palenia mogą być różne w zależności od charakteru uprawianej dyscypliny.

Jeżeli biegasz, jeździsz na rowerze lub grasz w piłkę, to z pewnością mocniej odczujesz, że palenie tytoniu daje o sobie znać w trakcie uprawiania sportu.

Nieco mniejszy wpływ palenia papierosów odczują sportowcy sportów siłowych. Trójbój, podnoszenie ciężarów czy budowanie sylwetki nie opiera się na wytrzymałości tlenowej, Natomiast w tych przypadkach palenie papierosów może mieć wpływ na ograniczenie rozwoju mięśni.

Palenie papierosów – wpływ na zdrowie i zdolności treningowe

Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Chcąc uprawiać aktywność fizyczną na wysokim poziomie konieczne jest zrezygnowanie z palenia papierosów. Nawet bierne palenie, czyli przebywanie w obecności osób palących wpływa na nasz układ sercowo-naczyniowy.

Dym tytoniowy łączy się w naszej krwi z hemoglobiną, która odpowiada za transport tlenu do komórek. Obecność dymu tytoniowego we krwi przekształca część hemoglobiny w karboksyhemoglobinę, która nie ma zdolności transportu tlenu. W wyniku tego zjawiska nasze zdolności wysiłkowe spadają.

Toksyny w dymie tytoniowym mają wpływ na zwiększenie produkcji miostatyny, czyli białka powodującego problemy z przybraniem masy mięśniowej. Ponadto toksyny obecne w tytoniu powodują rozpad białek mięśniowych.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron

zestaw na testosteron
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testostosteron

Dużą wadą palenie papierosów dla mężczyzn jest spadek poziomu testosteronu, który odpowiada nie tylko za ilość masy mięśniowej, ale też siły witalne czy gęstość kości. Niedobór testosteronu może prowadzić do spadku siły, przewlekłego zmęczenia, a nawet depresji.

Sprawdź także: Najlepsze boostery testosteronu

Jakie skutki dla zdrowia ma palenia papierosów?

Palenie papierosów niesie ze sobą praktycznie same negatywne skutki. Nawet nie będąc sportowcem prędzej czy później odczujesz efekty palenia w postaci pogorszenia komfortu życia.

Palenie podnosi tętno co można odczuć poprzez podwyższone ciśnienie. Średnie tętno palaczy wyższe niż u przeciętnej osoby niepalącej. Długotrwałe ciśnienie powyżej normy może prowadzić do gorszej wydolności mięśnia sercowego, udarów lub zawałów serca. Jest to ogromne ryzyko dla osób, które są nałogowymi palaczami.

Ponadto papierosy wpływają na pogorszenie cery, paznokci, włosów, a toksyny zawarte w dymie papierosowym rozkładają białka mięśniowe, co przekłada się na spadek siły.

Dowiedz się więcej: Tętno spoczynkowe (RHR) – jak je obliczyć i jakie są normy?

Jak nikotyna wpływa na trening?

Palenie nikotyny pogarsza efekty treningu i powoduje, że nasze możliwości wytrzymałościowe i siłowe spadają. Paląc papierosy lub nawet regularnie będąc w otoczeniu palaczy odczujesz negatywne skutki dymu papierosowego. Nikotyna wpłynie na podniesienie ciśnienia, obniżenie wydolności, spadek ciśnienia i wolniejszy rozrost mięśni.

Im dłużej i częściej dostarczasz nikotynę do swojego organizmu, tym bardziej będą osłabiać się Twoje zdolności. Jest to zależność, która oddziałuje na siebie wzajemnie.


🖥️Nielimitowany kontakt z ekspertami Budujmase.pl

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji przez cały czas trwania zakupionego pakietu. Analizujemy Twoje postępy i służymy radą. Poznaj już dziś plany treningowe Budujmase.pl

Sport a palenie - jak palenie wpływa na treningi?

Jak rzucić palenie?

Rzucanie palenia nie jest sprawą prostą. Każdy nałóg silnie zakorzeniony w naszych nawykach i stylu życia wiąże się z ciężką walką, aby zmienić negatywne przyzwyczajenia. Palenie papierosów jest jednym z cięższych nałogów do rzucenia. Zdarza się, że kilkukrotnie podejmujemy bezskuteczne próby uwolnienia się od uciążliwego nałogu.

Aby skutecznie przestać palić papierosy możemy spróbować różnych sposobów, natomiast w każdym z nich kluczowa jest duża motywacja i silna wola.

  1. Pierwszą drogą jest regularne ograniczanie wypalanych papierosów. Wymaga to odpowiedniego zaplanowania i trzymania się postanowienia. Z czasem palimy coraz mniej, aż w końcu całkowicie pozbywamy się nałogu.
  2. Drugim sposobem są tzw. biorezonans, czyli wizyty na specjalnych zabiegach, po których palacz traci ochotę na palenie papierosów. Ta metoda charakteryzuje się dużą skutecznością.
  3. Innymi sposobami, które będą pomocne podczas rzucania palenia to plastry antynikotynowe lub zamienniki w postaci gum do żucia. Niektóre metody mogą wpływać negatywnie na inne aspekty zdrowotne. Przykładowo popularne sięganie po landrynki dostarcza ogromną ilość kalorii w postaci cukrów prostych.

Rzucanie palenia a aktywność fizyczna – czy sport pomaga rzucić palenie?

Sport jest z pewnością jednym ze sposobów na skuteczne rzucenie palenia. Zajęcie umysłu i czasu poprzez aktywność fizyczną jest jedną z metod, aby pozbyć się nałogu.

  • Sport wiąże się z znacznym stopniu ze zmianą stylu życia. Właściwe nawyki zdecydowanie nie idą w parze z paleniem. Jest to dodatkowy argument, który może skłonić nas do ograniczenia, a z czasem do całkowitego rzucenia palenia.

Dowolna dyscyplina sportu, to też środowisko, które ma wpływ na nasze zachowania. Obracając się wśród osób niepalących i aktywnych fizycznie podświadomie przejmujemy te same nawyki.

plany treningowe budujmase

Sposoby na detoksykacje organizmu

Stosowanie detoksu ma na celu pozbycie się metabolitów i toksyn z naszego organizmu. Odpowiednio dobrane działania i suplementy mogą wpłynąć na naszą poprawę samopoczucia, a tym samym lepsze osiągi sportowe.

  • Podstawą w notowaniu postępów każdego sportowca jest dieta. Za jej pomocą możemy usprawnić pozbycie się toksyn z organizmu. Stosuj dietę bogatą w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze nienasycone oraz kwasy omega 3.
  • Antyoksydanty znajdziesz w owocach jagodowych: borówki, jeżyny maliny itp. Możesz stosować je jako dodatek do potraw lub w postaci szejków.
  • Kluczowa jest także suplementacja, tym bardziej jeśli jesteś osobą aktywną. Musisz zadbać o uzupełnienie niedoborów. Kompleks witamin i minerałów pozwoli na uzupełnienie większości braków, które są skutkiem wzmożonej aktywności fizycznej. Ponadto warto zwiększyć podaż witaminy C i E.

Skuteczna detoksykacja z pewnością podniesie Twoje zdolności wysiłkowe, co ułatwi utrzymanie dobrej formy przez dłuższy czas.

Może Cię zainteresować: Marihuana a siłownia – jak CBD wpływa na mięśnie?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *