Szukasz porad na temat wykonywania ćwiczeń? A może ćwiczysz już od pewnego czasu i nie widzisz żadnych postępów? Być może popełniasz podstawowe błędy podczas wykonywania ćwiczeń, dlatego nie możesz „wejść na wyższy poziom”. Wiedz, że na początku błędy popełnia każdy. Jednak tylko od Ciebie zależy jak szybko to zauważysz i zmienisz na lepsze!

Osoby trenujące możemy podzielić na 3 grupy – początkujący, średniozaawansowani oraz zaawansowani. Każda z tych grup popełnia charakterystyczne błędy podczas wykonywania ćwiczeń. Jednak im szybciej zauważysz jaki błąd Ty popełniasz, tym lepiej dla Ciebie! Pomoże Ci to szybko naprawić błędy oraz wrócić do poprawnego budowania masy mięśniowej.

Błędy wykonywane przez początkujących.

Każdy początkujący popełnia błędy. Błędy te są związane z niepoprawną techniką ćwiczeń. Im szybciej spostrzeżesz jakie błędy Ty popełniasz tym szybciej będziesz mógł je wyeliminować oraz iść dalej do przodu.

Poprawna technika ma kluczowe znaczenie na tym etapie ćwiczeń. Jest to okres, w którym osiągi są widoczne z tygodnia na tydzień, a sylwetka zmienia się w największym tempie. Poniżej przedstawiono standardowe błędy popełniane przez początkujących.

1.   Niepoprawna technika.

Każdy początkujący pragnie jak najszybciej podnosić duże ciężary. Jest to najczęstsza przyczyna popełniana błędów związanych z niepoprawną techniką ćwiczeń. Podnosząc za duże ciężary, początkujący nie jest w stanie skupić się na poprawnej technice wykonywania. Takie postępowanie da znacznie gorszy efekt, niż w przypadku prawidłowego wykonywania z mniejszym ciężarem. Jednak nie popadajmy ze skrajności w skrajność, jeśli ciężko Ci podnieść 10 x 60kg, to ćwicz 10 x 50 – 55kg, a nie 10 x 30kg. Pamiętaj również, że nieprawidłowa technika podczas wykonywania ćwiczeń może prowadzić do poważnych urazów (np. „koci grzbiet” przy martwym ciągu).

2.  Zbyt często!

Jeśli jako początkujący masz dużo energii do ćwiczeń oraz masz duże zaparcie – to bardzo dobrze! Nie może to być jednak początkiem końca Twoich treningów. Początkujący często myślą, że im więcej razy w tygodniu będą ćwiczyć tym lepiej. Jest to podstawowy błąd popełniany przez niewiedzę. Pamiętaj! Mięśnie rosną podczas odpoczynku, nie podczas ćwiczeń. Jeśli Twój organizm nie będzie dostawał odpowiedniej ilości odpoczynku, nie zdoła się zregenerować przed kolejnym treningiem, to efekty będą znacznie gorsze niż w przypadku mniejszej ilości treningów w ciągu tygodnia. Zbyt częste treningi mogą sprawić, że będziesz bez energii do poprawnego funkcjonowania, a co za tym idzie, szybciej zrazisz się do ćwiczeń.

3.   Czas trwania treningu.

Czas trwania treningu w przypadku osoby początkującej jest również istotny jak ilość treningów w ciągu tygodnia. Początkujący powinien trenować około 45-60 minut / trening, przy czym nie dłużej niż 30minut na jedną partię mięśniową. Z czasem Twoja zdolność do dłuższych i cięższych treningów na pewno wzrośnie, ale do tego czasu ważne jest, aby pozostać w swoich granicach.

4.  Ćwiczenia izolowane.

Każdy początkujący marzy o tym, aby w jak najkrótszym okresie wypracować szerokie ramiona, wielkie bicepsy oraz muskularną klatkę piersiową. Skupia się na standardowych ćwiczeniach izolowanych, łatwiejszych do wykonywania, do których nie potrzeba specjalnej techniki. Jednak pierwszy rok ćwiczeń powinien bazować na podstawach budowania siły i muskulatury. Ćwiczenia wielostawowe takie jak, przysiady ze sztangą, martwy ciąg, wyciskanie oraz podciąganie powinno być nieodłącznym elementem każdego ćwiczącego. Czy szybciej wypracujesz poprawną technikę na tych ćwiczeniach, tym lepiej dla Ciebie! Te złożone ćwiczenia pozwolą Ci budować mięśnie całego ciała, ponieważ do ich wykonania wykorzystuje się wiele grup mięśniowych.

Ponadto wykonując  ćwiczenia trójboju siłowego, możesz podnieść znacznie większe ciężary niż w przypadku ćwiczeń izolowanych. W odpowiedzi na większe ciężary, Twoje ciało otrzymuje większą ilość hormonów w postaci testosteronu i hormonu wzrostu.

5.   Ślepe podążanie za treningiem swojego idola.

Większość znanych kulturystów, jak również ciężarowców publikuje swoje treningi z internecie. Można zauważyć, że treningi jakie wykonują poszczególne znane osoby, różnią się od siebie w doborze ćwiczeń, łączeniu grup mięśniowych, ilości ćwiczeń oraz czasu trwania treningu. Jest tak dlatego, że nie ma idealnego treningu dla każdego. Każdy organizm jest inny, więc na każdego inny rodzaj ćwiczeń może wpływać inaczej (lepiej bądź gorzej).

Kulturyści i ciężarowcy (zawodowcy) publikując treningi, nie twierdzą że dany trening jest najlepszy ze wszystkich. Twierdzą oni, że dany trening jest najlepszy dla nich. Przez lata ciężkiej pracy nad własną sylwetką poznali swoje ciało, wiedzą co jest akurat dla nich najlepsze. Dlatego kierując się danym treningiem, nie powinno się bezwzględnie wykonywać ćwiczeń podanych w danym zestawie. Oczywiście, jeśli dany trening w pełni pasuje Tobie pod każdym względem, wykonuj go. Jednak jeśli przy jakimkolwiek z wykonywanych ćwiczeń czujesz „dyskomfort”, zmień je na bardzo podobne aby nie nabawić się kontuzji.

Podsumowując. Czym szybciej wyzbędziesz się błędów podczas ćwiczeń, tym większe korzyści dla Ciebie!

Ocena: 4.0. Wg 1 głosu.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No