Postaci Arnolda Schwarzenegger’a nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Siedmiokrotny Mister Olympia, człowiek który jest inspiracją dla setek tysięcy miłośników sportów siłowych. Osiągnął sukces w kulturystyce oraz życiu prywatnym. Skąd czerpał inspiracje? Co motywowało go do osiągnięcia jasno określonego celu? Sprawdź 12 głównych zasad, jakimi kierował się Arnold w czasach swojej świetności.

 

Zasada #1 – Zaufaj sobie.

„Byłem zdeterminowany, aby zostać niepowtarzalnym”. Nie ma znaczenia co inni myślą na temat Twojej pasji – kulturystyki. Najważniejsze jest, abyś wyznaczył cel i wierzył, że dzięki ciężkiej pracy możesz sprawić, że marzenia staną się rzeczywistością. Zaufaj sobie i nigdy nie trać nadziei!

Zasada #2 – Trenuj z zaufanym partnerem.

Każdy wie, że silny (nie tylko fizycznie, ale również umysłowo), a zarazem kompetentny partner treningowy jest na wagę złota. Potrafi pomóc w momencie braku sił oraz stale motywować do przekraczania własnych barier. Arnold współpracował z  dwukrotnym Mr Olympia – Franco Columbu. Nie tylko  z nim trenował, ale również zawdzięcza mu swoje sukcesy zawodowe związane z aktorstwem. Byli prawdziwymi, wieloletnimi przyjaciółmi.  

Zasada #3 – Ucz się na błędach.

W 1968r. podczas zawodów Mister Universe – potężny, 115 kilogramowy Schwarzenegger przegrał zawody na rzecz znacznie mniejszego Franka Zane’a.  Arnold przyjął tą lekcję z pokorą i sam stwierdził, że człowiek uczy się na błędach. W tym przypadku jakość masy mięśniowej wzięła górę nad ich wielkością. Od tego czasu Arnold zwracał uwagę na wszystkie szczegóły.

Zasada #4 – Czerp wiedzę od mentorów.   

Arnold miał szczęście żyć w czasach legendy – Joe Weidera. Doświadczony Weider był jego mentorem,  nauczycielem, trenerem, a później nawet partnerem biznesowym. Młody Schwarzenegger całą wiedzę czerpał z jego rad. Arnold w wywiadach wspominał, że to głównie jemu zawdzięcza osiągnięcie sukcesu.

Zasada #5 – Wybierz odpowiednie miejsce na trening.

„Z żyznej gleby wyrośnie potężny dąb”. Idąc tropem tego powiedzenia, młody Schwarzenegger od początku preferował trening na jednej z najbardziej profesjonalnych siłowni – „Gold’s Gym Venice”. Nie chodziło tutaj tylko o profesjonalny sprzęt do ćwiczeń. Najważniejszym elementem treningu w takim miejscu było przyjmowanie konstruktywnej krytyki oraz zdobywanie praktycznej wiedzy od najlepszych kulturystów tamtej epoki, którzy również tam trenowali.

Zasada #6 – Łam zasady.

„Trenuj łydki maksymalnie 2 razy w ciągu tygodnia” – to twierdzenie nie tyczyło się Arnolda. Łydki były jego najbardziej odstającą partią mięśniową. Aby temu zaradzić, po konsultacji z Reg Park’iem, zaczął trenować je 6 razy w ciągu tygodnia! Dzięki znakomitej regeneracji oraz odpowiednim treningom – obrócił słabość w potęgę. Arnold mawiał „musisz wychodzić poza schematy”.

Zasada #7 – Rywalizuj.

Aby być najlepszym na świecie, terminator musiał mierzyć się z najlepszymi. To właśnie dlatego tak bardzo cieszył się z rywalizacji z Sergio Oliva. Swego czasu był to jedyny człowiek na świecie, który mógł rzeczywiście rywalizować z Arnoldem, kiedy obaj byli w szczycie formy.
Jednak rywalizowanie niekoniecznie oznacza starty w zawodach. Od początku zmagań z ciężarami powinieneś rywalizować ze znajomymi. Każdy krok do przodu, który sprawi, że będziesz lepszy od innych będzie czynił Cię jeszcze silniejszym!

Zasada #8 – Pozostań nienasycony.

Kiedy Arnold osiągnął już wszystko o czym marzył w kulturystyce, zaczął działać w innych dziedzinach. Najpierw aktorstwo, później polityka. Stale powtarzał, że nigdy mu nie wierzyli. Zawsze chciał udowodnić sobie oraz innym, że w życiu można robić wszystko na co ma się tylko ochotę. Jedynym ograniczeniem jest strach przed tym.

Zasada #9 – Nie obawiaj się porażki.

Arnold zawsze mawiał – nie pozwól, aby strach wziął górę w osiągnięciu celu. Poświęcał ogromną reputację przed  każdymi zawodami, w których było wielu wspaniałych. Jednak zawsze potrafił wyjść z twarzą, nigdy nie obawiając się o przegraną. To właśnie ta cecha sprawiła, że został on uwielbiany.

Zasada #10 – Zignoruj niedowiarków.

Nie wierzyli, że osiągnie najlepszą sylwetkę na świecie. Nie wierzyli, że może osiągnąć sukces w aktorstwie, a głównie ze względu na trudne do wypowiedzenia nazwisko – Schwarzenegger. Nie dowierzali, że dostanie poparcie wyborców kiedy ubiegał się o fotel gubernatora stanu. W każdej z tych kwestii pokazał, że można osiągnąć wszystko co tylko zechcesz, jeśli w to prawdziwie wierzysz.

Zasada #11 – Daj coś w zamian.

Jeśli dostałeś cenną lekcję od innej, bardziej doświadczonej osoby – podziel się tym z innymi. Pomaganie bardzo pomaga. Badania dowodzą, że obdarowywanie sprawia większą radość niż otrzymywanie. Jeśli chcesz być w czymś najlepszym – musisz zachowywać się jak najlepsi!

Zasada #12 – „NO PAIN, NO GAIN” – Bez bólu nie ma przyrostów.

Jest to najbardziej znane powiedzenie Arnolda. Można je interpretować na wiele sposobów. W tym przypadku ból nie jest tylko cierpieniem fizycznym. Jest to potężne powiedzenie i ma zastosowanie w każdej dziedzinie zmagań z ciężarami. Ból oznacza ciężkie treningi, odżywianie dopięte na ostatni guzik, częste wyrzeczenia na rzecz wymarzonej sylwetki, a także mnóstwo poświęceń, jakie trzeba wdrożyć w życie. 

Ocena: 5.0. Wg 4 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No