WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dieta ketogeniczna – 6 praktycznych wskazówek dla zwiększenia jej skuteczności

dieta keto

Większość z nas poszukuje drogi do zdrowia i szczupłej sylwetki. Testujemy różnego rodzaju diety i zmieniamy zestawy ćwiczeń. Skutecznym rozwiązaniem może być dieta ketogeniczna. Na czym polega taki sposób odżywiania? Jakie ma zalety? Co jeść dla lepszych efektów? Poznaj praktyczne wskazówki na ten temat.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Dieta ketogeniczna (inaczej dieta keto lub dieta ketonowa) to sposób odżywiania, który polega na zwiększeniu podaży tłuszczów i ograniczeniu przyjmowanych węglowodanów. W codziennym jadłospisie powinny przeważać produkty tłuste takie jak ryby, mięso, masło, jaja, nabiał, tłuszcze roślinne, np. oliwa z oliwek.

Dieta ketonowa początkowo była stosowana w żywieniu dzieci chorych na lekooporną padaczkę i rzadkie schorzenia metaboliczne oraz genetyczne. Z czasem stała się popularna wśród sportowców i osób, których celem jest utrata wagi.

To dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa. Codzienny jadłospis powinien składać się z 75-90% tłuszczów. Dodatkowa energia pochodzi z białek i węglowodanów. Celem jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, by przyśpieszyć spalanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Ilość glukozy powinna być mniejsza od ilości ciał ketonowych powstających w trakcie rozpadu tłuszczu.

keto produkty - przepisy na dania ketogeniczne

Sprawdź: Keto dieta – przepisy na śniadanie, obiad i kolację

Dieta ketonowa – środki ostrożności

Początkowo możesz zauważyć bardzo szybki spadek wagi. Musisz mieć świadomość, że tracisz wtedy wodę, a nie tłuszcz. Poczekaj cierpliwie, aż organizm zacznie spalać tkankę tłuszczową. To wymaga czasu. W pierwszych dniach mogą wystąpić bóle głowy, osłabienie, problemy z koncentracją i zwiększone pragnienie.

Dieta ketogeniczna jest bezpieczna, ale musi być umiejętnie stosowana. Przed jej wprowadzeniem warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który udzieli nam fachowej porady. Dieta ketonowa nie powinna być stosowana przez osoby z problemami wątroby, trzustki i nerek.

Dieta ketogeniczna – zalety

Dieta ketogeniczna często stosowana jest w celach leczniczych i odchudzających. Sprzyja pozbyciu się nadprogramowych kilogramów poprzez wprowadzenie organizmu w stan ketozy. W wyniku zmiany sposobu odżywania dochodzi do spadku ilości glikogenu (wielocukru zbudowanego z pojedynczych cząstek glukozy). W efekcie minimalizujemy ilość wody, którą wiązał zgromadzony w mięśniach glikogen.

Dieta keto sprawia, że szybciej doznajemy uczucia sytości. Ponadto jest pomocna w leczeniu chorób takich jak:

  • padaczka u dzieci,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • otyłość.

Dieta ketogeniczna prowadzi do poprawy poziomu cholesterolu. Za jej pomocą możemy obniżyć poziom cholesterolu LDL, a zwiększyć poziom cholesterolu HDL, co będzie korzystne dla zdrowia.

dieta keto

Zobacz także: Ketoza na siłowni, czyli dieta ketogeniczna

Inne zalety diety ketogenicznej:

  • Poprawa jakości snu, głęboki sen,
  • wyeliminowanie skoków insuliny,
  • brak napadów głodu,
  • brak wzdęć, płaski brzuch,
  • lepsze samopoczucie (po dłuższym czasie stosowania diety),
  • poprawa stanu cery,
  • wyższy poziom koncentracji.

Dieta ketogeniczna – co jeść dla lepszych efektów?

Dieta keto wymaga odpowiedniej wiedzy w zakresie żywienia. Co jeść? Spożywaj delikatnie osolony rosół lub bulion warzywny. Wybieraj warzywa i owoce o niskiej zawartości węglowodanów. Mogą to być na przykład: ogórki, pomidory, papryka, kalafior, brokuł. Jedz orzechy.

Dieta ketonowa – zalecane produkty:

ciała ketonowe - suplement na diecie ketogenicznej
  • Mięso – najlepiej w nieprzetworzonej wersji. To dobre źródło białka na diecie keto.
  • Pełnotłusty nabiał – tłuste sery, śmietana, jogurty i masło. (uważaj jedynie na mleko, ponieważ jedna szklanka to aż 15 gram węglowodanów)
  • Orzechy brazylijskie lub macadamia,
  • Owoce jagodowe takie jak borówki,
  • Jajka,
  • Owoce morza, ryby.
Kup Keto BHB – ciała ketonowe w sklepie Budujmase.pl

Dieta ketogeniczna – praktyczne wskazówki

Dieta ketonowa jest popularna wśród osób, które pragną zrzucić zbędną tkankę tłuszczową oraz ćwiczą na siłowni i chcą zwiększyć tkankę mięśniową. Jak zacząć? Poniżej znajdziesz 6 praktycznych wskazówek.

  1. Ogranicz spożywanie węglowodanów. Przyjmuj ich jedynie 50 g w ciągu dnia. Najlepiej przyjmować je w postaci warzyw i owoców, które jednocześnie dostarczą organizmowi niezbędne witaminy i minerały.
  2. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie (8 szklanek).
  3. Zwracaj uwagę na składy i wartość odżywczą produktów, które kupujesz. Aby określić dokładną ilość węglowodanów, białka i tłuszczów w diecie warto stosować kuchenną wagę. Staraj się, by spożywane tłuszcze pochodziły z różnych źródeł. Nie wybieraj jedynie tłuszczów zwierzęcych.
  4. Dieta ketonowa daje najlepsze efekty, jeśli połączymy ją ze sportem i zredukujemy ilość spalanych kalorii w ciągu dnia.
  5. Unikaj słodyczy, miodu, ziemniaków, mleka, produktów zbożowych, a nawet preparatów medycznych, które mają w składzie cukier. Wyeliminuj warzywa zawierające skrobię. Zwracaj uwagę na zawartość tłuszczu w mleku.
  6. Skorzystaj z porady dietetyka. Jadłospis powinien być ułożony przez specjalistę.

Odpowiednio dopasowana dieta to jedno, lecz bez systematycznego treningu efekty na pewno nie będą tak spektakularne jak mogło by się wydawać. Jeśli masz problem z odpowiednim skomponowaniem planu ćwiczeń to skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.

plany dietetyczne budujmase

Czy warto przejść na dietę ketogeniczną? Wybór należy do Ciebie. Jeśli postanowisz odżywiać się w ten sposób, staraj się, by posiłki były urozmaicone. Daj sobie czas na adaptację. Obserwuj swój organizm i w razie potrzeby reaguj.


Podobne artykuły:

Klaudia Pieczykolan

Klaudia Pieczykolan - zawodowa copywriterka, freelancerka specjalizująca się m.in. w tematyce psychologii, zdrowia i diety roślinnej. Prywatnie pasjonatka zdrowia i aktywności fizycznej, w wolnych chwilach testuje wciąż nowe przepisy na bezmięsne dania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *