Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się czy istnieje inny schemat jedzenia niż ten o stałych porach? Odpowiedz jest twierdząca, a sposób ten nosi nazwę Intermittend Fasting. Czym jest oraz w jaki sposób wygląda w praktyce? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy IF jest dla Ciebie.

 

Intermittend Fasting (IF): w Polsce ten typ żywienia określono nazwą „okresowa głodówka”. Jest to temat sprzeczek kulturystów „starej daty” ze zwolennikami tej teorii. W tym artykule przedstawię wszystkie za i przeciw tego niestandardowego trybu żywienia jakie wysuwają obie strony. Która strona ma rację? Czy jest  to przełom w odżywianiu czy kolejna bzdura? Po przeczytaniu artykułu będziesz mógł ocenić sam.

 

Zacznijmy od teorii – czy właściwie jest Intermittend Fasting?

Na wstępie chce zaznaczyć, że ta teoria zaprzecza wszystkim książkowym zasadom, które były dotychczas uznawane za „święte”. IF to nic innego jak czasowa głodówka polegająca na stałych okresach żywieniowych oraz niekonwencjonalnych przerwach między posiłkami. Zanim zacznę opisywać, najlepiej przedstawię najczęściej stosowane sposoby:

 

  • 20 : 4 – 20 godzin pościsz, 4 godziny jesz
  • 16 : 8 – 16 godzin pościsz, 8 godzin jesz

 

Co oznaczają poszczególne okresy? Weźmy pod uwagę pierwszy przykład 20:4. Liczba 20 oznacza liczbę godzin przez jaką należy pościć, czyli w tym okresie nie może być spożyty żaden posiłek. Jedyne co może trafić do żołądka, a w zasadzie musi, to woda. Liczba 4 oznacza ilość godzin przez jaką należy spożyć całe dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Wydaje się trudne i dziwne, ale jest to możliwe. W związku z tym, że IF jest stosowane w głównej mierze w okresie redukcyjnym, spożycie niezbędnej ilości kalorii może zmieścić się w 3 posiłkach.

 

Jednym z promotorów tej diety jest Martin Berkhan. Jest on przekonany, że Intermittend Fasting pomoże zrzucić zbędne kilogramy, usprawni wrażliwość insulinową oraz obniży poziom glukozy we krwi, dzięki czemu zwiększy długość życia.

 

6 posiłków dziennie VS wszystkie kalorie zjedzone w 4 godziny.

Wszystkie teorie oraz diety jednoznacznie wskazują, że przerwy między posiłkami powinny mieścić się w przedziale czasowym 2 – 4 godzin. Uzasadnia się to faktem, że stale dostarczany pokarm do organizmu nie pozwala na spowolnienie metabolizmu oraz na bieżąco uzupełnia wszystkie niedobory pokarmowe w organizmie. Metoda IF jest całkowitym tego zaprzeczeniem.

 

Głównym założeniem okresowej głodówki jest spożycie wymaganej puli kalorycznej w wybranym przez siebie przedziale godzin. Nie ma znaczenie czy Twoje okno żywieniowe będzie w godzinach 11.00 – 15.00 czy 17.00 – 21.00. Natomiast istotne jest, aby każdego dnia ten okres występował w tych samych godzinach.

 

W sposobie IF należy zaznaczyć, że nie polega on na bezkarnym objadaniu się przez 4 godziny dziennie. W tym czasie należy dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych makroskładników z odpowiednim ich podziałem. Pożywienie, jak w przypadku standardowych diet powinno być zróżnicowane oraz pełnowartościowe.

 

Jeśli dotychczasowe diety nie skutkowały na Ciebie, wypróbuj ten niekonwencjonalny sposób. Jest on mocno popularny w Stanach Zjednoczonych. Należy wspomnieć, że ten sposób ma coraz więcej zwolenników w Polsce, również tych startujących w profesjonalnych zawodach kulturystycznych.

 

Jeśli zdecydujesz się na wypróbowanie to wiedz, że przez pierwsze dni możesz czuć się nieco dziwnie – większość dnia mocno głodny, a w porze jedzenia – przejedzony. Efekt ten minie po kilku dniach, jak tylko organizm przyzwyczai się do nowego trybu. Ten tryb w zastosowaniu z odpowiednią dietą redukcyjną przyniesie pierwsze rezultaty po pierwszych dniach stosowania.

 

Śniadanie tuż po przebudzenie VS brak śniadania.

Śniadanie tuż po przebudzeniu nakręca metabolizm oraz przyspiesza wyjście z stanu katabolicznego – tak mówi każdy dietetyk. Metoda IF całkowicie temu zaprzecza. Jednak nie jest powiedziane, że nie możesz jeść śniadania. W tym trybie to od Ciebie zależy, o której rozpoczniesz okres jedzenia. Coś w tym jest. Zauważ, że większość osób bardzo otyłych je śniadania, a mimo to mają ogromne problemy z nadwagą. Główna zasada mówi: „Nie jest ważne kiedy jesz, ale ważne jest co!”

 

Jeśli zdecydujesz się na wypróbowanie tej metody to od samego początku dobierz taki przedział czasowy jaki jest optymalny do Twojego trybu życia. Nie sposób, aby osoba pracująca bardzo mocno fizycznie cały dzień, spożywała wszystkie posiłki tuż przed snem. Miej we wszystkim umiar i pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze.

 

Kilka kwestii podsumowujących.

Intermittend Fasting jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które w pośpiechu życia nie mogą sobie pozwolić na stale pory posiłków. Nie ma konieczności noszenia ze sobą jedzenia, którego spożycie niekiedy przysparza sporo problemów.

 

Czy jedzenie  posiłków jest gorsze niż IF? Oczywiście, że nie! Jeśli masz ochotę jeść 5 – 6 posiłków dziennie to trzymaj się tego schematu. Metoda IF jest jednym z rozwiązań, co nie oznacza, że jest najlepsza.

 

Jeśli nudzi Cię stały schemat żywienia, którego jedynym rozwiązaniem jest dostarczanie posiłków o stałych porach – wypróbuj IF. Na pewno zdziwisz się, że efekty mogą być tak dobre, bez całodziennego poświęcenia na przygotowanie jedzenia oraz jego spożywania.

 

Jeśli próbowałeś już wielu sposobów na zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej, a efekty były niezauważalne – skorzystaj z zasad okresowej głodówki. Jeśli nic na Ciebie nie działało, to ten sposób na pewno trafi w sedno problemu. 

Rating: 3.7/5. Wg 12 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj