WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Co jeść przed treningiem porannym?

produkty na śniadanie przed trenigniem rano

Niezależnie od tego, czy od dawna regularnie ćwiczysz, czy Twoja przygoda z aktywnością dopiero się zaczyna, na pewno chcesz, aby trening pozwolił Ci osiągnąć lepsze wyniki. Co jeść, aby w trakcie treningu mieć energię, ale nie czuć się ociężale? Węglowodany proste w batonie, czy może trochę białka w odżywce? A może przed treningiem należy być na czczo i nie jeść nic? Przeczytaj artykuł i rozstrzygnij rozterki.

Najlepszy posiłek przed treningiem

Nie ma jednego, idealnego posiłku przed treningiem, który zaspokoiłby w takim samym stopniu wymagania wszystkich sportowców przygotowujących się do aktywności fizycznej. Zależnie od rodzaju treningu i tempa, w jakim następuje spalanie energii w trakcie jego wykonywania, najlepszy posiłek przedtreningowy może się bardzo różnić. Nawet to, co jesz w ciągu dnia i co planujesz zjeść po zakończeniu ćwiczeń ma na to wpływ.

Przed mocnym i krótkim treningiem lepiej sprawdzi się posiłek o wysokiej zawartości węglowodanów, umiarkowanej zawartości białka i niskiej zawartości tłuszczu. W ten sposób dostarczysz energii do ćwiczeń w treningu siłowym.

Pamiętaj, że dobry plan dietetyczny to podstawa sukcesu na treningu. Bez odpowiednio zaplanowanych posiłków ciężko Ci będzie osiągać zamierzone cele.

Komórki potrzebują energii z glukozy, a węglowodany są najważniejszym rodzajem paliwa do ćwiczeń. Dlatego posiłek przed treningiem siłowym powinien dostarczać węglowodanów złożonych, spowalniających uwalnianie energii.

Dlaczego białko nie powinno być podstawą posiłku przed rozpoczęciem ćwiczeń? Ponieważ jest ono niezbędne do budowy i naprawy mięśni po intensywnym wysiłku. Żeby wydajnie ćwiczyć, potrzebujesz odpowiedniej ilości węglowodanów – łatwo dostępnego źródła energii. Przed aktywnością trzeba zjeść posiłek, który opóźni zmęczenie i pomoże zachować skupienie w trakcie treningu.

Jedzenie przed treningiem – które produkty wybierać?

Wybieraj węglowodany, które są lekkostrawne i unikaj pokarmów wysokotłuszczowych – lub dużych ilości jakichkolwiek pokarmów – do godziny przed treningiem, ponieważ nie trawią się one dobrze podczas ćwiczeń. Mogą to być niskotłuszczowe jogurty, odtłuszczone mleko, pełnoziarniste płatki zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, masło migdałowe, baton proteinowy czy żel dla sportowców.

Co jeść rano przed treningiem siłowym?

Brak posiłku może spowodować, że podczas porannego treningu poczujesz się ospały i zmęczony. Mała przekąska przed porannym treningiem może pomóc zwiększyć poziom cukru we krwi i dać Ci energię do osiągania najlepszych wyników.

Ćwiczenie na czczo może utrudniać wykonywanie niektórych rodzajów ćwiczeń. Szczególnie jeśli trening trwa 60 minut lub więcej.

Co jeść przed treningiem siłowym? – propozycje:

  • jogurt grecki z borówkami,
  • ½ batona proteinowego,
  • owsianka,
  • suche płatki zbożowe,
  • przecier jabłkowy,
  • granola.

Co jeść przed bieganiem rano?

Podejścia do porannego biegania i jedzenia są dwa: jedni nie wyobrażają sobie wyjścia na trening bez śniadania, drudzy wolą biegać na pusty żołądek. Wszystko zależy od tego jak potrafisz dysponować energią potrzebną do treningu.

Jedna szkoła twierdzi, że bieganie na czczo podkręca procesy spalania tkanki tłuszczowej. Wyznawcy sposobu drugiego, stosujący posiłek przed treningiem, obawiają się skurczów pustego żołądka i zderzenia ze “ścianą”, gdy poziom energii drastycznie spada. Właściwe uzupełnianie energii podczas biegu pomaga zminimalizować zmęczenie i przyspieszyć regenerację.

Przykładowe przekąski przed bieganiem:

  • owoc, taki jak banan lub pomarańcza,
  • połowa batonu energetycznego dla sportowców,
  • pół szklanki płatków z niskotłuszczowym jogurtem.
Co jeść przed treningiem porannym?

Czytaj więcej: Co jeść przed i po bieganiu?

Co jeść przed rowerem rano?

Posiłek przed poranną jazdą na rowerze powinien uzupełniać zapasy glikogenu w wątrobie i mięśniach. Przy każdej intensywności treningu glikogen mięśniowy jest ważnym elementem paliwa, a im intensywniejszy trening, tym więcej go potrzeba.

Około godzinę (ale nie mniej niż 15 minut) przed wczesną poranną jazdą staraj się zjeść od 50 do 85 gramów węglowodanów (oraz od 700 do 900 ml płynów) takich jak:

  • 1 baton energetyczny,
  • 1 opakowanie żelu dla sportowców,
  • 250 g płynnego zamiennika posiłku,
  • 2 kromki tostów z 2 łyżkami dżemu.

Co jeść przed basenem rano?

Wybór odpowiedniego jedzenia przed pływaniem może mieć duży wpływ na wydajność i zdolność organizmu do szybszej regeneracji po treningu.

Dlatego szukaj produktów niedużych objętościowo, ale bogatych w węglowodany złożone, o niskim indeksie glikemicznym. Taki posiłek będzie działał jako przedłużone źródło energii, której potrzebujesz, by dłużej pływać.

Co najlepiej zjeść?

  • niesolone orzechy,
  • płatki owsiane,
  • banan,
  • baton owsiany,
  • daktyle.

Możesz także spróbować jogurtów lub koktajli, które zasilą organizm bez obciążania układu pokarmowego (co ważne w przypadku pływania). 30 gramów łatwo przyswajalnych węglowodanów można spożyć 15 minut przed wejściem do basenu.

śniadanie przed treningiem

Sprawdź także: Co jeść na śniadanie? Przepisy inne niż wszystkie

Posiłek przed treningiem – postaw na węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze i białko

Jedzenie produktów bogatych w węglowodany przed ćwiczeniami ma wiele zalet:

  1. przywraca właściwy poziom glikogenu (szczególnie ważne dla osób ćwiczących wcześnie rano),
  2. pomaga zapobiegać głodowi, który może rozpraszać podczas ćwiczeń,
  3. karmi mózg, aby pomóc w skupieniu.

Ogólnie rzecz biorąc, potrzebujesz łatwo przyswajalnych węglowodanów i zdecydowanie powinieneś ograniczyć spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, białka i tłuszcze (szczególnie jeśli posiłek przyjmowany jest na mniej niż godzinę przed treningiem). Te składniki spowalniają trawienie i mogą powodować dyskomfort żołądkowo-jelitowy.

Wielu trenerów i dietetyków sportowych zaleca różną ilość makroskładników w zależności od tego, jak długo przed treningiem jesz:

  • W przypadku treningu siłowego, idealny czas na posiłek przedtreningowy to około 1 godziny przed wysiłkiem i z co najmniej 30-40 gramami węglowodanów i 10-20 gramami białka.
  • W przypadku ćwiczeń aerobowych lub wytrzymałościowych, czas może być bardziej elastyczny.

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *