Twierdzenie, że dieta redukcyjna jest okresem, w którym nie należy mieć odskoczni od ściśle określonej rozpiski posiłków jest oczywiście nieprawdą. Czym więc jest „oszukany posiłek” i dlaczego jest on tak często stosowanym elementem podczas redukcji? 

Cheat meal (z ang. oszukany posiłek) jest powszechnie znanym elementem diety, z którego korzysta coraz więcej kulurystów. Czym właściwie jest? Jest to odstępstwo od diety w postaci jednego, ulubionego posiłku. Oszukany posiłek powinien być zamiennikiem standardowego posiłku podczas diety, na posiłek, który jest naszym ulubionym daniem (niekoniecznie w 100% zdrowym), przykładowo: dobry obiad, kebab, pizza, hamburger itp. Ten sposób diety jest szczególnie zalecany osobom, które są w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Mają oni możliwość małej odskoczni od diety, bez obawy o utratę wypracowanych efektów.

Dlaczego oszukany posiłek ma sens podczas redukcji?

Już po pierwszych dniach diety redukcyjnej (w okresie, w którym jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym) Twój metabolizm zwalnia, zwiększa się głód i coraz więcej masy jest poświęcana na rzecz energii dla organizmu. Jeśli jesteś na deficycie kalorycznym, tarczyca stopniowo zwalnia metabolizm (dzieje się tak poprzez niedostateczną ilość kalorii dostarczaną do organizmu).

Efektem tego jest spadek poziomu hormonów tarczycy o około 30% (za wszystkie przemiany metaboliczne w organizmie odpowiada głównie tarczyca). Dostarczenie oszukanego posiłku przyniesie w tym przypadku więcej korzyści niż strat. Cheat meal spowoduje pobudzenie tarczycy do dalszej pracy, co przyczyni się do prawidłowego jej funkcjonowania – dostanie bodziec, aby rozpędzać metabolizm. Może to pomóc w przyspieszeniu przemiany materii oraz może wzmocnić anabolizm mięśniowy.

Kolejnym bardzo ważnym powodem przemawiającym za stosowaniem oszukanego posiłku jest aspekt psychologiczny. Dzięki możliwości spożycia ulubionego posiłku po kilku/ kilkunastu dniach trzymania diety, łatwiej będzie pozostać przy zdrowej rozpisce. Cheat meal może być traktowany jako nagroda za utrzymanie diety przez ostatnie dni!

Jak często można stosować cheat meal?

Zaleca się stosować cheat meal nie częściej niż raz w tygodniu. Najlepiej traktować ten posiłek jako nagrodę za całotygodniowe trzymanie diety. Jeśliby stosować tą formę posiłku każdego dnia, efekty redukcji byłyby niezauważalne, a nawet odwrotne niż zaplanowane. Cheat meal nie może być przypadkowym dniem, musisz go sobie zaplanować. Dlaczego? Jeśli zaplanujesz, że w sobotę wybierzesz się do restauracji na pizzę lub hamburgera, utrzymanie diety w ciągu tygodnia może być o wiele łatwiejsze – ze względu na nagrodę jaka czeka na Ciebie w weekend.

Czy oszukany posiłek może Ci zaszkodzić?

Wiele osób źle postrzega cheat meal. Oszukany posiłek ma być formą zastępczą standardowego posiłku, będącego nieodłącznym elementem diety. Jeśli cheat meal będzie rozumiany jako „jedz co chcesz i ile chcesz”, może przyczynić się on do zbyt dużej ilości kalorii dostarczonej z tego posiłku, efektem czego będzie zawyżona dawka kaloryczna. Należy pamiętać, iż pomimo dziennego liczenia kalorii, równie ważne jest, aby tygodniowa pula kaloryczna się zgadzała. Przykładowo, jeśli dziennie spożywasz 3000kcal, a sam oszukany posiłek będzie zawierał 4500kcal (nie licząc pozostałych posiłków w ciągu dnia), podaż kaloryczna do organizmu liczona tygodniowo będzie znacznie wyższa, niż zaplanowałeś. Efektem tego może być nieudana redukcja.

Kiedy stosować cheat meal?

Każda osoba, która kiedykolwiek była na diecie redukcyjnej wie, że jej początki są najłatwiejsze. Najtrudniejszy moment przychodzi po kilku tygodniach, w momencie kiedy organizm domaga się spożycia większej ilości kalorii, a po głowie nie chodzi nic innego jak ulubione dania. Jeśli okres redukcji wydłuża się (mamy spory deficyt kaloryczny) – jest to idealny moment na rozpoczęcie stosowania oszukanych posiłków. Pamiętaj jednak, aby nie rozpoczynać diety redukcyjnej włączając cheat meal od samego początku.

Podsumowanie.

Niezależnie od tego czy jesteś podczas redukcji tkanki tłuszczowej, czy podczas budowania masy mięśniowej, oszukany posiłek jest dobrym rozwiązaniem, aby nie zaprzestać diety. Podkręcenie metabolizmu, jak również nagroda za całotygodniowe trzymanie diety są głównymi elementami przemawiającymi za stosowaniem tej formy posiłku. Trzymaj dietę na 100% przez cały tydzień, a raz w tygodniu pozwól sobie na odskocznię – w postaci oszukanego posiłku, który zapewni Ci większą ilość energii. 

Rating: 5.0/5. Wg 3 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Ja się tam tarczyca nie martwię bo i tak niedoczynnośc, po prostu będąc na redukcji biorę więcej hormonów, i metabolizm śmiga normalnie, nie zwalnia a wręcz przyśpiesza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj