WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Kasza bulgur – wartości odżywcze i właściwości kaszy bulgur

Kasza bulgur - wartości odżywcze i właściwości kaszy bulgurNie od dziś wiadomo, że pojawienie się wszelkiego rodzaju kasz w naszym jadłospisie jest bardzo korzystne dla uzupełnienia witamin i minerałów w organizmie. Jednakże kasza bulgur jest kaszą inną niż wszystkie. Jej właściwości cenione są nie tylko przez sportowców, ale także przeciętnego Kowalskiego. Dowiedz się, co możesz zyskać dzięki kaszy bulgur!

Kasza bulgur – jak powstaje?

Kasza bulgur jest kolejnym bardzo wartościowym produktem, który przybywa do nas z Bliskiego Wschodu. Pozyskiwana jest z twardej pszenicy durum. W tamtych rejonach stanowi jeden z podstawowych składników żywieniowych, u nas wciąż traktowana jest jako dość egzotyczny, sporadycznie stosowany na co dzień przysmak. Podobnie jak znane nam kasze, jest źródłem cennych składników odżywczych. Wyróżnia ją jednak najwyższa zawartość błonnika, niska kaloryczność oraz wysokie ilości magnezu, potasu, kwasu foliowego, ze względu na które polecana jest szerokiemu gronu osób.

Kasza bulgur – właściwości

Zastosowanie kaszy bulgur znajdziemy niemalże na każdej płaszczyźnie życia. Bogactwo składników odżywczych pozwala jej na ogólnie poprawienie stanu organizmu i samopoczucia. Kasza bulgur zapewnia:

1. Poprawa perystaltyki jelit

Wysoka zawartość błonnika, z której słynie kasza bulgur jest bardzo korzystna dla poprawy perystaltyki jelit. Usprawnia ich pracę i zapewnia szybkie i sprawne usuwanie zalegających złóg. Może być stosowana w profilaktyce nowotworów jelita grubego oraz podczas odchudzania.

2. Wspomaga odchudzanie

Niska kaloryczność oraz wysoka zawartość witamin i minerałów sprawia, że kasza jest doskonałym produktem dla osób będących na diecie. Dzięki jej właściwościom dostarczymy organizmowi potrzebnych składników i będziemy mogli pozwolić sobie na większą porcję niż ma to miejsce w przypadku kasz o wyższej kaloryczności.

3. Korzystna dla diabetyków

Niski indeks glikemiczny kaszy zapobiega wahaniom cukru we krwi. Jest więc korzystny nie tylko dla diabetyków, ale każdego, kto chciałby uniknąć napadów głodu czy efektu odcięcia od energii.

4. Obniża poziom stresu

Wysoka zawartość witamin z grupy B korzystnie wpływa na regulację układu nerwowego. Pomaga w regulacji samopoczucia i zminimalizowaniu impulsywnych, nieprzyjemnych reakcji.

5. Pomocna w leczeniu anemii

Obecne w kaszy bulgur żelazo może stanowić uzupełnienie terapii da osoby borykającej się z anemią. Oczywiście nie zapewni wyleczenia, ale jest cennym komponentem w codziennej diecie.

6. Zapewnia prawidłową pracę układu krwionośnego

Obecne w kaszy bulgur magnez, potas i fosfor bardzo korzystnie wpływają na pracę układu krwionośnego. Regulują pracę serca, obniżają ciśnienie krwi. Są skuteczne w profilaktyce zawałów serca, rozszerzają naczynia krwionośne.

Kasza bulgur – wartości odżywcze

Wartości podane dla 100 g ugotowanej kaszy:
Wartość energetyczna: 83 kcal
Węglowodany: 18.58 g
Białko: 3.08 g
Tłuszcz: 0.24 g
Błonnik: 4,5 g
Wapń: 10 mg
Żelazo: 0.96 mg
Magnez: 32 mg
Fosfor: 40 mg
Potas: 68 mg
Sód: 5 mg
Cynk: 0.57 mg
Tiamina (B1): 0.057 mg
Ryboflawina (B2): 0.028 mg
Niacyna (B3): 1.000 mg
Witamina B6: 0.083 mg
Kwas foliowy: 18 ug
Witamina A: 2 IU
Witamina E: 0.01 mg
Witamina K: 0.5 ug

Kasza bulgur – dla kogo?

Kasza bulgur polecana jest przede wszystkim osobom będącym na diecie. Niska kaloryczność w połączeniu z sycącymi właściwościami i wysokimi wartościami odżywczymi jest bardzo korzystna z punktu widzenia układania jadłospisu. Dobrze wpisuje się także w menu diabetyków, osób które potrzebują uzupełnić poszczególne składniki. Zastosowanie kaszy bulgur będzie korzystne w każdym przypadku i nie ma przeciwwskazań do jej stosowania.

Kasza bulgur – jak gotować?

Kasza bulgur - przykład podania

 

Proporcje kaszy do ilości wody oraz czas gotowania zależne są od jej wielkości. Warto więc sprawdzić instrukcję zamieszczoną na opakowaniu. W przypadku drobnej kaszy należy wrzucić jedną szklankę kaszy do osolonych, wrzących 2 szklanek wody i gotować przez około 8 minut.

Gotowaną kaszę możemy wykorzystać do obiadów bądź śniadań. W drugim z tych przypadków dodajemy do niej mleko, miód i owoce, jednak nie jest to propozycja, która przypadnie do gustu każdemu z nas.

Kasza bulgur – gdzie kupić?

Kaszy bulgur nie znajdziemy w każdym markecie, jednak warto zobaczyć, czy nie zauważymy jej na półce z pozostałymi kaszami bądź zdrową żywnością. W razie problemów ze znalezieniem produktu, warto go poszukać w sieciach o bardziej ekskluzywnym i szerokim asortymencie, sklepach ze zdrową żywnością oraz sklepach internetowych.

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze
  1. “Niska kaloryczność w połączeniu z sycącymi właściwościami i wysokimi wartościami odżywczymi jest bardzo korzystna z punktu widzenia układania jadłospisu. ”
    i jak to sie ma do wartosci liczbowych podanych wyzej? calkowite przeciwienstwo, np w 100gr kaszy jest tylko 18ge weglowdanow

    1. Ważny poza wrglowodanami jest indeks glikemiczny. Którego wartość powoduje ze nawet mala ilość węglowodanów powoli uwalnianych nie robi skoku cukrowego jak np arbuz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *