WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Właściwości czekolady – czy czekolada jest zdrowa?

czekolada - właściwości

Czekolada jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych smakołyków na świecie. Jednak wielu jej fanów zastanawia się, czy może ją bezkarnie jeść i czy jest zdrowa. Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna, ponieważ czekolada poza niewątpliwymi zaletami, ma również wady, do których zalicza się jej wysoką kaloryczność. Poznaj inne właściwości czekolady i sprawdź, czy jej jedzenie może być korzystne dla zdrowia.

Czekolada i jej właściwości prozdrowotne

Czekolada, szczególnie gorzka odmiana o wysokiej zawartości kakao, wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Zawiera szereg substancji, które mogą korzystnie wpływać na organizm, w tym na pracę układu sercowo-naczyniowego.

Jak czekolada wpływa na zdrowie?

Najważniejsze właściwości czekolady:

  • działa antystresowo, pobudzając serotoninę (hormon szczęścia),
  • wspiera w chorobach układu krążenia [1],
  • chroni przed stresem oksydacyjnym,
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi – poprawia funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych i rozszerza naczynia krwionośne [2],
  • wspomaga odchudzanie – epikatechina poprawia przemianę materii,
  • może ograniczać zmiany miażdżycowe – zawarte w gorzkiej czekoladzie kakao ma działanie podobne do aspiryny,
  • wspomaga działanie przeciwcukrzycowe,
  • ma pozytywny wpływ na zdrowie mózgu (czekolada wpływa na neurony, zwiększa przepływ krwi w mózgu),
  • może mieć działanie przeciwnowotworowe (kakao może hamować rozwój komórek rakowych) [3],
  • działa przeciwzapalnie,
  • usprawnia regenerację powysiłkową.
kakao - właściwości kakaowca

Trzeba przy tym pamiętać, że wykazane właściwości prozdrowotne dotyczą czekolady gorzkiej (o wysokiej zawartości kakao, minimum 70%) jedzonej w niewielkich ilościach [4]. Duża ilość korzystnych dla zdrowia flawonoidów znajduje się w kakao, którego ciemna czekolada zawiera znacznie więcej niż czekolada mleczna. Mleko zawarte w mlecznej czekoladzie może dodatkowo spowalniać wchłanianie jelitowe flawonoidów.

W przypadku czekolady gorzkiej wpływ na zdrowie mają również związki azotowe, które stymulują ośrodkowy układ nerwowy. Masa kakaowa zawiera również składniki mineralne, które wzmacniają zdrowotne właściwości czekolady.

Sprawdź: Kakao – właściwości zdrowotne kakaowca

Jaki jest skład czekolady?

Skład czekolady może się różnić w zależności od jej rodzaju i receptury stosowanej przez producenta, ale wszystkie rodzaje mają w swoim składzie trzy podstawowe składniki:

  1. Miazga kakaowa: jest podstawowym składnikiem czekolady (z wyjątkiem białej) i pochodzi z nasion kakaowca.
  2. Tłuszcz kakaowy (masło kakaowe): jest naturalnym tłuszczem zawartym w nasionach kakaowca, nadaje kremową konsystencję i bogaty smak.
  3. Cukier: ilość cukru może się różnić w zależności od rodzaju czekolady oraz receptury.

Pozostałe składniki czekolady to zazwyczaj:

  • mleko (w przypadku czekolady mlecznej i białej), które nadaje kremowy smak i teksturę,
  • emulgatory (lecytyna sojowa lub lecytyna słonecznikowa), które zapewniają jednorodną strukturę,
  • aromaty i dodatki takie jak wanilia, rodzynki, orzechy.

Czekolada – składniki odżywcze

Czekolada jest bogata w następujące składniki odżywcze:

  • witaminy: A, E i z grupy B,
  • mikroelementy: magnez, potas, cynk, żelazo, miedź,
  • kwasy omega 6,
  • związki takie jak teobromina, flawonoidy, antyoksydanty [5].

Źródłem korzystnych dla zdrowia substancji zawartych w czekoladzie są mielone ziarna kakaowca.

Czy można jeść słodycze w czasie odchudzania? Tak, pod warunkiem że Twój plan dietetyczny będzie mądrze zbilansowany, a wszelkie składniki jak czekolada zostaną uwzględnione w wyliczonym bilansie kalorycznym.

plany - rejestracja

Czekolada – ile kalorii zawiera jedna tabliczka?

Kaloryczność czekolady zależy od jej rodzaju, dodatków smakowych i zawartości kakao. Różnice te nie są jednak duże i można przyjąć, że 100g czekolady to średnio 550 – 600kcal. Gorzka czekolada, zawierająca większą ilość kakao niż czekolada deserowa czy mleczna, zwykle ma niższą zawartość cukru i więcej błonnika, co przekłada się na niższą kaloryczność.

Czekolady z dodatkiem orzechów, karmelu czy nadziewane, mogą mieć jeszcze wyższą kaloryczność ze względu na dodatkowe składniki, w tym cukier (którego w czekoladzie gorzkiej zwykle jest mniej).

Jeśli chcesz wykorzystać pozytywny wpływ spożycia czekolady na zdrowie, zwracaj uwagę na jej rodzaj i wybieraj wersje o wyższej zawartości kakao (na opakowaniu oznaczone jako zawartość miazgi kakaowej) oraz z mniejszą ilością dodatków.

Zestaw na odchudzanie

zestaw na odchudzanie

Zestaw na odchudzanie
 

Rodzaje czekolady – która będzie najlepsza?

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem przeróżnych rodzajów czekolady, dlatego czasami naprawdę trudno zdecydować, na którą się skusić. Wybór zależy przede wszystkim od Twoich preferencji smakowych i upodobań, ale wpływ mogą mieć również uwarunkowania zdrowotne. Wśród czekolad negatywnie wyróżnia się czekolada biała, która wytwarzana jest głównie z tłuszczu kakaowego i jest pozbawiona kakao, dlatego sięga po nią mniej osób.

Czekolada gorzka a czekolada mleczna

Czekolada gorzka jest często preferowana przez osoby, które lubią intensywny smak kakao i mniejszą zawartość cukru. Gorzką czekoladę jedzą też osoby, które doceniają w niej zawartość bioaktywnych składników, których stężenie wzrasta wraz ze wzrostem zawartości suchej masy kakaowej.

Czekolada mleczna z kolei ma łagodniejszy smak, kremową konsystencję i jest słodsza, co sprawia, że ma wielu fanów wśród dzieci lub dorosłych lubiących słodycze. Niestety tabliczka czekolady mlecznej zawiera też mniej prozdrowotnych składników odżywczych niż wersja gorzka.

Gorzka czekolada – ile spożywać?

Gorzka czekolada ma właściwości zdrowotne, ale nie zapominaj, że czekolada to wyrób cukierniczy bogaty w kalorie, tłuszcze i cukry. Dlatego jej spożycie powinno być umiarkowane. Zaleca się, aby dzienne spożycie gorzkiej czekolady nie przekraczało 20-30g, co odpowiada jednemu lub dwóm małym kawałkom i nie przekracza ⅕ tabliczki.

Sprawdź: Niskokaloryczne słodycze – przepisy bez cukru

Czekolada – kto powinien jej unikać?

plan dietetyczny

Jedzenie czekolady to jeden z najprzyjemniejszych kulinarnych grzeszków wielu osób. Niestety, poza tym, że czekolada jest bardzo kaloryczna, są też inne powody, dla których nadmierne spożycie czekolady nie jest wskazane u osób:

  • z nietolerancją lub alergią na kakao, mleko, soję, orzechy,
  • z nietolerancją laktozy (głównie czekolada mleczna i czekolada biała),
  • chorujących na migrenę – zawarte w czekoladzie fenyletanolamina i teobromina, mogą wywoływać migrenę,
  • mających kamicę nerkową,
  • cierpiących na zaparcia,
  • z chorobą wrzodową lub chorobą refluksową przełyku,
  • z nadwagą lub cukrzycą.

Zestaw na spalanie tłuszczu

zestaw na masę

Zestaw na spalanie tłuszczu
 

Bibliografia:

  1. https://www.njmonline.nl/getpdf.php?id=1269
  2. Lee Hooper et al: Effects of chocolate, cocoa, and flavan-3-ols on cardiovascular health: a systematic review and meta-analysis of randomized trials. Am J Clin Nutr. 2012 Mar;95(3):740-51.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22301923/
  3. Stéphanie Carnésecchi et al: Flavanols and procyanidins of cocoa and chocolate inhibit growth and polyamine biosynthesis of human colonic cancer cells. Cancer Lett. 2002 Jan 25;175(2):147-55.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11741742/
  4. Corina Zugravu, Marina Ruxandra Otelea: Dark Chocolate: To Eat or Not to Eat? A Review. J AOAC Int. 2019 Sep 1;102(5):1388-1396.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31200790/
  5. Carla D. Di Mattia et al: From Cocoa to Chocolate: The Impact of Processing on In Vitro Antioxidant Activity and the Effects of Chocolate on Antioxidant Markers In Vivo. Front Immunol. 2017; 8: 1207.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5626833/

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *