WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Kakao — właściwości zdrowotne kakaowca

kakao - właściwości kakaowca

Są tacy, którzy twierdzą, że kakao to pokarm bogów. I trudno się z tym twierdzeniem nie zgodzić, skoro od kilkuset lat ziarna kakaowca pod najróżniejszymi postaciami podbijają serca i podniebienia Europejczyków. Jeśli również należysz do najwierniejszych fanów kakao wiedz, że ziarno kakaowca to nie tylko przyjemność charakterystycznego smaku w czekoladzie czy wypiekach. Naturalne kakao to produkt superfood, prawdziwa skarbnica witamin, składników mineralnych, a także silnych antyutleniaczy. Jeśli chcesz bezkarnie zajadać gorzką czekoladę, koniecznie sprawdź, jak liczne właściwości prozdrowotne ma zwykłe kakao dostępne w każdym sklepie.

Jakie są właściwości kakao?

Kakaowiec właściwy (Theobroma cacao L.) to roślina o wielu właściwościach prozdrowotnych. Oto jak składniki mineralne, antyoksydanty, witaminy i inne związki chemiczne działają na nasz organizm:

  1. Kakao ma właściwości uspokajające dzięki dużej zawartości magnezu, który działa na organizm kojąco i wyciszająco.

  2. Obniża ciśnienie krwi i zapobiega chorobom serca za sprawą dużej zawartości flawonoidów. Według badań wystarczy zjadać czekoladę 2-3 razy w tygodniu, aby zmniejszyć ryzyko występowania zwapnienia tętnic o ponad 30% [1].

  3. Poprawia pamięć i obniża ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera [1].

  4. Kwasy tłuszczowe oraz inne składniki odżywcze nawilżają skórę i działają na nią odżywczo (masło kakaowe).

  5. Łagodzi objawy stresu i poprawia nastrój. Odpowiedzialne są za to polifenole. Jedno z badań wykazało, że spożywanie 40g czekolady dziennie przez 2 tygodnie zmniejsza stres u kobiet [1]!

  6. Kakao zawiera wiele antybakteryjnych i stymulujących odporność substancji chemicznych, które korzystnie wpływają na zdrowie zębów.

plany dietetyczne budujmase

Czy kakao wydłuża życie?

Żaden lekarz nie przepisze Ci czekolady, choć badania wskazują, że czekolada zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci powodowanej przez konkretne choroby. Działanie to przypisuje się dużej zawartości flawonoidów, które mają działanie przeciwutleniające. Część badań sugeruje, że regularne przyjmowanie flawonoidów jest odwrotnie proporcjonalne do śmiertelności związanej z chorobami układu krążenia i nowotworami [2].

Flawonoidy zawarte w kakao wpływają też na zmniejszenie stresu, a mniejszy stres i wyższy poziom zadowolenia to dłuższe życie. Należy przy tym pamiętać, że im wyższy procent kakao, tym większy udział aktywnych związków.

Kakao na odchudzanie?

Badania wykazały, że surowe kakao włączone do diety może przyspieszyć metabolizm i utratę wagi [2]. To dlatego, że kakao surowe zawiera kofeinę i teobrominę, które mogą pomóc w przyspieszeniu metabolizmu i zmniejszeniu łaknienia.

Kakao — właściwości zdrowotne kakaowca

Ostatnie badania wykazały, że suplementacja gorzkiej czekolady zwiększa spoczynkowy wydatek energetyczny u wytrenowanych kobiet. Uważa się również, że spożywanie kakao zwiększa produkcję białka zwanego adiponektyną. Dorośli z wyższym poziomem adiponektyny we krwi mają zwykle niższy poziom tkanki tłuszczowej.

Dotychczasowe badania sugerują również, że związki zawarte w proszku kakaowym mogą hamować trawienie i wchłanianie tłuszczu z diety.

Kup BioTech USA Shaper – spalacz z ekstraktem kakaowca w sklepie Budujmase.pl

Czy kakao ma właściwości pobudzające?

Proszek z ziaren kakao to jeden z najzdrowszych sposobów na pobudzenie i utrzymanie organizmu w trybie czuwania. Naturalne kakao zawiera zdrową ilość kofeiny (52-62mg w 100g gorzkiej czekolady), która pomaga zwiększyć energię i zwalczać zmęczenie. Jeśli cierpisz na wahania nastroju lub brak Ci dobrego humoru, zjedz coś, co zawiera proszek z nasion owoców kakaowca.

Naukowcy określili kakao jako naturalny środek przeciwdepresyjny, a wszystko za sprawą substancji zwanej anandamidem, zwanej neuroprzekaźnikiem szczęścia.

Kakao — właściwości zdrowotne kakaowca

Ta substancja chemiczna wywiera efekt podobny do marihuany, sprawiając, że ​​ludzie odczuwają euforię. Po zjedzeniu ziarna kakaowca uwalniane są dopamina, serotonina i endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Magnez zawarty w kakao naturalnie utrzymuje energię. Dwie łyżki proszku ziarna kakaowego zawierają około 14% dziennego zapotrzebowania na ten składnik.

Kup Scitec Superhero – przedtreningówkę z ekstraktem kakaowca w sklepie Budujmase.pl

Wartości odżywcze kakao

Kakao jest źródłem minerałów, przeciwutleniaczy, składników odżywczych i błonnika. Jest bogate w magnez, wapń, żelazo, potas, miedź, mangan, fosfor i cynk. Flawonoidy i inne przeciwutleniacze zawarte w kakao działają przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Zastosowanie kakao

Jeśli jedynym znanym Ci przeznaczeniem ziaren kakao jest czekolada, czas poszerzyć swoją wiedzę. Oto 3 najczęstsze zastosowania:

  • Kuchnia. Oprócz produkcji czekolady, kakao to popularny składnik słodkich wypieków i koktajli. Proszek kakaowy używany jest też w celach poprawienia tekstury lub czasu topienia lodów. Niestety ze względu na gorzki smak często w procesie produkcji z kakao usuwa się przeciwutleniacz zwany epikatechiną. Ma on bardzo pozytywne działanie na układ sercowo-naczyniowy.

  • Medycyna naturalna. Ziarna kakaowca są bogate w korzystne dla organizmu mikroelementy oraz przeciwutleniacze (ma ich 15 razy więcej niż znane z przeciwutleniających właściwości jagody i 3 razy więcej niż zielona herbata). Kakao ma pozytywny wpływ na układ trawienny, układ sercowo-naczyniowy, a co ciekawe, mimo obecności nasyconych kwasów tłuszczowych nie powoduje zwiększenia stężenia cholesterolu. W medycynie jest wykorzystywane jako środek na poprawę pamięci i zapobieganie demencji.

  • Kosmetyka. Ziarna kakaowca są bogate w substancje biologicznie aktywne pozyskiwane w drodze wytłaczania na zimno lub ciepło. Roznoszący aromat kakao, jasnożółty tłuszcz kakaowy (znany także jako masło kakaowe), jest bogaty w przeciwutleniacze i ma ogromny potencjał jako środek nawilżający skórę, włosy i usta.

Bibliografia:

  1. David L. Katz, Kim Doughty, Ather Ali: Cocoa and Chocolate in Human Health and Disease. Antioxid Redox Signal. 2011 Nov 15; 15(10): 2779–2811.

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4696435/

  2. Nicola P. Bondonno et al: Flavonoid intake is associated with lower mortality in the Danish Diet Cancer and Health Cohort. Nature Communications volume 10, Article number: 3651 (2019).

    https://www.nature.com/articles/s41467-019-11622-x


Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *