WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Enzymy trawienne w odżywce białkowej — czy mają sens?

mężczyzna bierze białko z enzymami na trawienie

Jeśli ktoś zapyta Cię o najbardziej biodostępne białko lub najwygodniejsze źródło białka w diecie, z pewnością odpowiesz po prostu: serwatka. Jak się okazuje, wielu ludzi nie może korzystać z jej wartości w pełni ze względu na nietolerancję laktozy. Nieprzyjemne odczucia ze strony układu pokarmowego mogą skutecznie zniechęcić do korzystania z odżywki białkowej. Czy rzeczywiście nietolerancja laktozy wyklucza stosowanie białka serwatkowego? Czy można jakoś wyręczyć układ pokarmowy, dodając do odżywki białkowej enzymy trawienne, które zaoszczędzą nam przykrych dolegliwości? Dzisiaj o enzymach trawiennych i dlaczego ich obecność w odżywce ma duży sens.

Enzymy trawienne w odżywce białkowej — czy faktycznie ułatwiają trawienie?

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że aby przyswoić substancje odżywcze, potrzebne są enzymy produkowane przez gruczoły trawienne obecne w całym układzie pokarmowym. Na przykład do prawidłowego trawienia białek są nam potrzebne proteazy (rozkładają białka na aminokwasy), a do rozbijania lipidów niezbędne są lipazy (rozkładające lipidy na kwasy tłuszczowe).

Zarówno żołądek, jak i trzustka wytwarzają tzw. enzymy proteolityczne. Jest to grupa enzymów wydzielanych w celu trawienia protein. Podstawową funkcją każdego z tych enzymów jest rozbicie wiązań peptydowych tworzących zdrową strukturę białka. Głównym celem enzymów jest rozszczepianie tych wiązań na mniejsze, łatwiejsze do strawienia fragmenty.

Do enzymów proteolitycznych naturalnie wytwarzanych w organizmie należą:

odżywki białkowe
  • pepsyna,
  • trypsyna,
  • chymotrypsyna,
  • peptydaza,
  • bromelaina,
  • papaina.

Są produkowane przez gruczoły trawienne i zajmują się rozkładaniem oraz przyswajaniem składników odżywczych, w tym trawieniem białek.

Z czego wynika potrzeba dodawania enzymów, skoro nasz organizm zaopatrzony jest już we wszystkie, które są niezbędne? Chociaż enzymy trawiące białka są naturalnie wytwarzane przez nasz organizm, zwiększanie ich stężenia poprzez suplementację zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń jelitowych. Dlatego wśród osób intensywnie uprawiających sporty siłowe suplementacja enzymów jest coraz popularniejsza [1].

🛒Odżywki białkowe, także z dodatkiem enzymów trawiennych kupisz w sklepie BudujMase.pl

Nietolerancja laktozy a stosowanie białka — czy dodatek laktazy pomaga?

Niezdolność lub zmniejszona zdolność do trawienia serwatki to krótka definicja nietolerancji laktozy. Laktoza to po prostu rodzaj cząsteczki cukru (tzw. dwucukier), która składa się z 2 mniejszych cząsteczek: glukozy i galaktozy. Aby trawić laktozę, w układzie pokarmowym potrzebujemy laktazy. Nietolerancja laktozy to stan obserwowany u osób, których jelito cienkie nie wytwarza wystarczającej ilości laktazy do trawienia laktozy. Ten stan jest na ogół dziedziczny lub czasami może rozwinąć się z wiekiem, gdy jelito cienkie zaczyna wytwarzać mniej laktazy [2]. Na niedobór enzymów trawiennych wpływać mogą również zaburzenia w pracy jelita cienkiego lub wątroby.

mężczyzna pije białko z laktazą

Czytaj więcej: Czy mając nietolerancję laktozy można stosować odżywki białkowe?

Dodatek laktazy zapewni poprawę biodostępności białka serwatkowego i zmniejszenie wrażliwości na laktozę [3]. Dlatego, jeśli podczas spożywania białka serwatkowego masz obecnie do czynienia z łagodną niestrawnością, w tym wzdęciami, skurczami, bólami w okolicy jelit oraz gazami, przyjmowanie laktazy może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Formotiva Białko z dodatkiem laktazy

muscle brick whey
  • Formotiva Muscle Brick Whey to wysokobiałkowa odżywka — wyłącznie pełnowartościowe proteiny pochodzenia zwierzęcego (WPC) i wysoki aminogram,
  • stworzona na bazie koncentratu białek serwatki,
  • formuła wzbogacona o czystą L-glutaminę,
  • duże stężenie BCAA — działanie antykataboliczne,
  • bardzo dobra przyswajalność i wartość biologiczna (BV = 104),
  • obecność laktazy (enzymu trawiennego) pomaga pozbyć się problemu z trawieniem laktozy,
  • mocne wsparcie budowy tkanki mięśniowej i dobrej regeneracji,
  • dobry wybór, jeśli masz problem ze zbilansowaniem diety i dostarczeniem właściwej ilości białka.

Czytaj więcej: Muscle Brick Whey – dawkowanie, skład, opinie

Enzymy trawienne a łagodzenie dolegliwości pokarmowych

Kiedy organizm nie podejmuje wysiłku rozbicia białka serwatkowego w jelicie cienkim, powstałe niestrawione białka mogą powodować niepożądane objawy, gdy przemieszczają się przez przewód pokarmowy:

  • ból brzucha
  • wzdęcia
  • gazy
  • biegunkę 
  • zaparcia
shake białkowy

Myśląc o typowych skutkach ubocznych spożywania produktów mlecznych, większość problemów jelitowych przypisujemy enzymowi laktazy. Kiedy dana osoba cierpi na niedobór laktazy lub ta ilość, którą ma, utraciła swoją funkcjonalność, bezproblemowy rozpad laktozy staje się właściwie niemożliwy.

Konsumenci, którzy mają trudności z wytworzeniem odpowiednich stężeń enzymu laktazy, mogą lepiej trawić izolaty białek serwatkowych (WPI) od koncentratów białek serwatkowych (WPC). WPI charakteryzuje się dużą redukcją laktozy w produkcie końcowym w porównaniu z WPC. 

Czytaj więcej: Odżywki białkowe WPC, WPI, WPH – poznaj różnice

Jeśli nie chcesz rezygnować z białek serwatkowych, możesz wybrać produkty i suplementy diety wzbogacone o enzymy trawienne. Wspomogą one proces trawienia białka, a tym samym pozwolą Ci cieszyć się pełnym spektrum działania odżywki. Nie będziesz musiał się obawiać nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Do odżywek takich należy:

Scitec odżywka z dodatkiem enzymów

Enzymy trawienne w odżywce białkowej — czy mają sens?
  • Scitec Whey Protein Professional – pełnowartościowe białko (22 g białka w 1 porcji odżywki),
  • połączenie koncentratu i izolatu białka serwatki (WPC i WPI),
  • wyłącznie wysokojakościowe frakcje białkowe,
  • wspiera rozwój i utrzymanie muskulatury,
  • wspiera regenerację — ma działanie antykataboliczne,
  • pomaga w utrzymaniu dodatniego bilansu azotowego,
  • enzymy trawienne w odżywce to bromelaina i papaina, które poprawiają przyswajalność produktu i pozwalają w pełni wchłonąć składniki odżywcze,
  • bardzo dobry profil aminokwasowy.

Bibliografia:

[1] Julius Oben et al: An open label study to determine the effects of an oral proteolytic enzyme system on whey protein concentrate metabolism in healthy males. J Int Soc Sports Nutr. 2008; 5: 10.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2500001/ [2] Richard A Forsgård: Lactose digestion in humans: intestinal lactase appears to be constitutive whereas the colonic microbiome is adaptable. Am J Clin Nutr. 2019 Aug; 110(2): 273–279.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6669050/ [3] Rajiv Baijal, Rakesh K Tandon: Effect of lactase on symptoms and hydrogen breath levels in lactose intolerance: A crossover placebo-controlled study.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/jgh3.12463

Podobne artykuły:

Leszek Buczak

Leszek Buczak - trener odżywiania i odchudzania. Pasjonat zdrowego
odżywiania, suplementacji i aktywnego trybu życia. Maratończyk i
rowerzysta. Wegetarianin i odkrywca nowych smaków.

Komentarze
  1. Serwatka nie zawiera laktozy, nie jest więc to w skrócie nietolerancja laktozy. Białka serwatkowe, to białka, a laktoza, to cukier. Coś się pomerdało autorowi tego sponsorowanego artykułu.

    1. Nikita, nic nikomu się nie pomieszało 🙂 Białko serwatkowe nie zawiera w swoim składzie 100% protein (pomimo, iż nazwa na to wskazuje), ale także posiada inne makroskładniki jak tłuszcze oraz węglowodany (w tym laktozę) wynikające z naturalnej ich obecności w serwatce mlecznej. Od rodzaju odżywki białkowej, w tym wykorzystanych surowców oraz zastosowanych procesów technologicznych zależy jak wyglądają dokładnie te proporcje, jednak nawet w hydrolizatach (WPH) znajdują się śladowe ilości węglowodanów, w tym cukru mlecznego – laktozy. Stąd taka tematyka artykułu – dla osób z nietolerancją laktozy nie wszystkie grupy białek serwatkowych będą odpowiednie. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *