Izolat białka serwatkowego (Whey Protein Isolate – WPI) to jedno z najdoskonalszych źródeł białka. Odżywki tego typu są szeroko stosowane wśród sportowców różnych dyscyplin. Kulturyści sięgają po białko WPI niemal codziennie, gdyż ułatwia ono budowanie czystej masy mięśniowej. Wybór odżywek białkowych tego typu dostępnych na rynku jest ogromny, a rozpiętość cenowa bardzo duża. Jak wybrać te najlepsze proteiny dla naszego organizmu? Jak wybrać najlepsze białko, który spełni nasze oczekiwania? Dowiedź się jakie jest najlepsze białko i jak wypada w porównaniu izolatów białka serwatkowego!

Izolat białka serwatkowego – wstęp.

W artykule skupimy się tylko na odżywkach typu WPI (Whey Protein Isolate), czyli izolatach białka serwatkowego. Odżywki tego typu najczęściej charakteryzują się zawartością białka na poziomie powyżej 80%, a niekiedy ponad 90%. Cechują się również niższą niż w przypadku koncentratu białka serwatkowego zawartością węglowodanów i tłuszczy. To porównanie to nie ranking, ponieważ, każdy może samodzielnie wybrać swoje najlepsze białko.

Na potrzeby porównania przyjęto, że ceną jaka obowiązuje za produkt jest cena deklarowana przez producenta danej odżywki białkowej na oficjalnej stronie, bądź też w oficjalnym sklepie. Jeżeli producent nie posiadał oficjalnego sklepu, czy strony z podaną zalecaną ceną posłużyliśmy się ceną w jakiej dany produkt jest najczęściej sprzedawany. Wyliczono również cenę dla 100 g czystego białka w produkcie, a nie dla 100 g gotowego produktu.

Olimp Sport Nutrition Pure Whey Isolate 95®.

Jest to produkt istniejący na polskim rynku od długiego czasu. Odżywka Pure Whey Isolate 95® zawiera około 86% białka. Producent deklaruje zawartość węglowodanów i cukrów poniżej 0,5%. Zawartość tłuszczu w izolacie białka serwatkowego Olimp Sport Nutrition Pure Whey Isolate 95® wyniosła również poniżej 0,5%, a zawartość tłuszczy nasyconych około 0,2%. Cena produktu to 299 zł za opakowanie o gramaturze 2200 g, a koszt 100 g białka w odżywce kształtuje się na poziomie 15,80 zł. Białko, jak deklaruje producent, pozyskane zostało w technologii CFM (technologia niskociśnieniowej i niskotemperaturowej ultra- i mikrofiltracji krzyżowej). Odżywka zawiera dodatkowo witaminy: A, D, E, B1, B2, niacynę, kwas pantotenowy, witaminę B6, B12, biotynę, kwas foliowy i witaminę C.

Formotiva Muscle Brick Isolate.

Formotiva Muscle Brick Isolate to nowość na rynku suplementów diety. Zawartość białka w opisywanej odżywce jest wyższa niż w przypadku odżywki Olimp Pure Whey Isolate 95® i wynosi 87%. Zawartość węglowodanów została ustalona na poziomie 4,3%, a ilość cukrów wyniosła 2%. Opisywana odżywka białkowa charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu – na poziomie 0,7% przy równocześnie niskiej zawartości tłuszców nasyconych – 0,2%. Cena odżywki Formotivy to 225 zł za opakowanie o masie 2000 g, a koszt 100 g białka w odżywce kształtuje się na poziomie 12,93 zł. Surowiec uzyskiwany jest w wieloetapowym procesie mikrofiltracji serwatki z przepływem krzyżowym – CFM. Preparat dodatkowo wzbogacono o L-glutaminę, czyli aminokwas, który poprawia właściwości antykataboliczne preparatu i pozwala chronić mięśnie. Zgodne z przedstawianymi przez firmę badaniami glutamina jest dodatkiem, a nie składnikiem dodanym jedynie w celu zawyżenia zawartości protein. Warto podkreślić znakomitą rozpuszczalność tego izolatu białka serwatkowego i świetny smak. Jest to doskonała propozycja dla osób szukających produktów o doskonałej jakości i składzie godnym zaufania.

Biotech USA Iso Whey Zero.

Produkt Biotech Iso Whey Zero charakteryzuje się zawartością białka na poziomie około 88%, a wartość ta może nieznacznie różnić się w poszczególnych wariantach smakowych. Zawartość węglowodanów w Iso Whey Zero to 1,9% (cukry proste 1,8%). Zawartość tłuszczu w odżywce (z pominięciem smaku czekoladowego) wynosi 1.9% (tłuszcze nasycone 0,9%). Cena produktu to 215 zł za opakowanie o masie 2270 g, a koszt 100 g białka w odżywce kształtuje się na poziomie 10,76 zł. Odżywka zawiera dodatek aminokwasów funkcjonalnych, dodanych prawdopodobnie w celu podniesienia wartości odżywczych produktu. Producent podaje, że w izolacie połączył dwa rodzaje białka. Po pierwsze jest to CFM, po drugie jest to izolat ze standardowej ultrafiltracji, który jest zdecydowanie tańszy w zakupie przez producenta.

Scitec Nutrition Zero Sugar/Zero Fat Isogreat.

Kolejna odżywka białkowa to Scitec Nutrition Zero Sugar/Zero Fat Isogreat . Charakteryzuje się ona zawartością białka na poziomie 91% bez względu na smak. Pozbawiona jest ona jakichkolwiek węglowodanów, czy tłuszczy. Cena produktu to 269 zł za opakowanie o masie 2300 g. Koszt 100 g białka w odżywce kształtuje się na poziomie 12,85 zł. Jest to również odżywka bez dodatków wzbogacających jej aminogram. Izolat pozyskano w technologii CFM. Produkt Sciteca ma najwyższą spośród przedstawionych odżywek zawartość białka. Jest to jedyna odżywka w zestawieniu, która nie występuje o smaku czekoladowym. Na uwagę zasługuje bardzo dobra rozpuszczalność tego izolatu serwatki.

Trec Nutrition Isolate 100.

Kolejny izolat w naszym zestawieniu, czyli Trec Nutrition Isolate 100 ma umiarkowaną zawartość białka (jak na izolat) i wynosi ona 84,4%. Zawartość węglowodanów w prezentowanym preparacie to 1,5%, a cukrów prostych 0%. Prezentowany preparat firmy Trec zawiera również niecały 1% tłuszczu, a w tym tylko 0,5 g tłuszczy nasyconych. Odżywka nie zawiera jakichkolwiek dodatków funkcjonalnych. Koszt największego opakowania, czyli 1800 g wynosi 219 zł, co przekłada się na koszt 100 g białka – 14,48 zł. Zgodnie w deklaracją producenta białko pozyskane zostało w technologii CFM.

Sport Definition That`s the Whey Isolate.

Izolat marki Sport Definition zawiera 90% białka. W składzie znalazło się 1,16% węglowodanów przy czym są to wyłącznie cukry. That`s the Whey Isolate charakteryzuje również zawartość tłuszczu na poziomie 0,87% i nieco niższa ilość tłuszczy nasyconych – 0,6% . Odżywka nie zawiera żadnych dodatków poza smakowymi. Koszt największego opakowania, czyli 2100 g wynosi 239 zł, co przekłada się na koszt 100 g białka – 12,54 zł.

FA Nutrition Gold Whey Protein Isolate.

Suplement diety FA Nutrition Gold Whey Protein Isolate cechuje się najmniejszą zawartością białka na 100 g w zestawieniu i wynosi ona 83,3%. Odżywka zawiera 1,5 g węglowodanów, ale nie są to cukry. Nie zawiera ona również ani grama tłuszczu, a co za tym idzie także tłuszczów nasyconych. Stosunkowo niska zawartość białka przekłada się również na niższą cenę za 100 g czystego białka – 11,68 zł. Odżywka Fitness Authority Gold Whey Protein Isolate jest preparatem, który jako jedyny w zestawieniu zawiera dodatek enzymów trawiennych.

Nazwa produktu Dostępne opakowania Zawartość węglowodanów Zawartość cukrów Zawartość tłuszczu Zawartość tłuszczów nasyconych Zawartość białka Istotne dodatki Cena największego opakowania Cena 100g czystego białka
Biotech Iso Whey Zero 500 g, 908 g, 2270 g 1,9 % 1,8% 1,9% 0,9% 88% L-arginina HCl, L-glutamina, L-leucyna, L-izoleucyna, L-walina, glicyna 215,00 zł 10,76 zł
Scitec Nutrition Zero  Sugar/Zero Fat Iso Great 900 g, 2300 g 0 % 0 % 0 % 0 % 91 % 269,00 zł 12,85 zł
Olimp Pure Whey Isolate 95 600 g, 2200 g <0,5 % <0,5 % <0,5 % 0,2 % 86 % Mieszanka witamin. 299,00 zł 15,80 zł
Formotiva Muscle Brick Isolate 1000 g, 2000 g 4,3 % 2 % 0,7 % 0,2 % 87 % L-glutamina

Wit. B6

225,00 zł 12,93 zł
Trec Isolate 100 1800 g, 750 g 1,5 % 0 % 0,9 % 0,5 % 84,4 % 219,00 zł 14,48 zł
Sport Definition That`s the Whey Isolate 2100 g, 600 g 1,16 % 1,16 % 0,87 % 0,6 % 90 % 239,00 zł 12,64 zł

Izolat białka serwatkoweogo – podsumowanie.

Jak widać zawartość białka serwatkowego w izolatach nieco się różni. Wybierając odżywkę dla siebie pamiętaj, że sama bardzo wysoka zawartość protein to nie wszystko, choć bez wątpienia jest to ważne kryterium wyboru. Istotne są także smak i rozpuszczalność, ponieważ jest to produkt, z którego korzystać będziesz na co dzień. Nie każdy izolat jest idealnie smaczny dlatego najpierw możesz poprosić o próbkę. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wybranie takiej odżywki, która będzie mieć wysoką zawartość białka, ale jednocześnie zapewni jak najlepszy smak i pełną rozpuszczalność. Twój izolat powinien zawierać przynajmniej 86-87% protein przy zachowaniu jak najlepszych właściwości organoleptycznych. Korzystna jest również niska zawartość węglowodanów i cukrów. Czasem warto dopłacić kilka złotych i kupić produkt, który nie będzie odstraszał najtańszymi aromatami i słodzikami.

Ocena: 4.1. Wg 15 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj
Yes No