WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Betaina – czym jest, jak działa, gdzie występuje?

betaina

Na rynku istnieje wiele suplementów diety, jednak betaina stanowi ten, o którym warto wiedzieć więcej. Spowodowane jest to jej pozytywnym wpływem na działanie układu pokarmowego. Prawidłowy przebieg procesu trawienia jest niezbędny do przyswajania składników odżywczych. Jednym z najistotniejszych elementów układu trawiennego jest żołądek oraz produkowany przez niego kwas solny. Niestety czasami może dochodzić do sytuacji, w których jest go zbyt mało. Konsekwencją takiego stanu będą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oraz zaburzenia wchłaniania witamin i minerałów. Z pomocą może przyjść wtedy właśnie betaina HCl.

Betaina to w pełni naturalny składnik, który swoją nazwę zawdzięcza faktowi, iż po raz pierwszy został wyizolowany z buraków. Buraki stanowią również jedno z jej najlepszych źródeł pokarmowych. Sama betaina to natomiast pochodna glicyny, najprostszego aminokwasu białkowego. Jest produkowana przez organizm wraz choliną, czyli witaminą B4. Wpływa na prawidłowe działanie układu trawiennego. Pomimo, że wciąż nie jest powszechnie znana, zyskuje coraz większą popularność. Przyjrzyjmy się bliżej temu jakie wykazuje właściwości, czy przyspiesza proces odchudzania oraz dla kogo suplementacja będzie dobrym rozwiązaniem.

Co to jest betaina?

Betaina to organiczny związek produkowany naturalnie w organizmie ludzkim. Stanowi pochodną glicyny. Inaczej nazywana jest trimetyloglicyną TMG. Jednym z jej podstawowych zadań jest przyczynianie się do utrzymania prawidłowego metabolizmu homocysteiny. W żołądku natomiast zwiększa ilość kwasu solnego, przez co pomaga obniżyć jego pH, a tym samym zwiększyć kwasowość.

essence betaina

Betaina HCl stanowi komponent soku żołądka. Jest niezmiernie istotna dla prawidłowej absorbcji wapnia, witaminy B12 oraz żelaza.

Często można spotkać suplement diety zawierający dodatkowo pepsynę, która stanowi enzym trawienia białek. Dzięki jej udziałowi zwiększa się biodostępność protein w jelicie cienkim.

Essence Betaine+Pepsin kupisz w sklepie Budujmase.pl

Betaina – działanie

Betaina HCl wspomaga trawienie, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na problemy z nieodpowiednim pH żołądka, bądź niedoborem enzymów trawiennych. Warto odnotować, że ma ona wpływ na przyswajanie składników odżywczych przez co może przyspieszyć proces odchudzania oraz budowania masy mięśniowej. Spowodowane jest to usprawnieniem wykorzystania dostarczanych makroskładników co z jednej strony może ograniczyć podjadanie, a z drugiej zwiększyć efektywność procesów anabolicznych.

Warto wspomnieć, że omawiana substancja jest zaangażowana w tworzenie metioniny. Aminokwas ten bierze udział w wewnętrznym tworzeniu się kreatyny, która wpływa na siłę mięśniową i stanowi paliwo podczas szlaku energetycznego ATP. Wykorzystywanego w trakcie maksymalnych wysiłków, takich jak podnoszenie ciężarów.

Dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości betainy będzie mieć również pozytywny wpływ na stan wątroby. Z jednej strony redukuje odkładanie się tłuszczu w tym narządzie, z drugiej wspomaga detoksykację organizmu.

plany - rejestracja

Jakie właściwości ma betaina?

Betaina HCl jest stosowana przede wszystkim ze względu na właściwości poprawiające trawienie. Usprawnia przyswajanie składników odżywczych i zwiększa kwasowość żołądka. Jest to zalecany suplement diety dla osób, które pragną zadbać o zdrowie wątroby. Chlorowodorek betainy może wspomóc funkcjonowanie tego niezmiernie ważnego organu, a także wspomagać oczyszczanie się organizmu ze zbędnych składników przemiany materii oraz toksyn.

Niezmiernie ważną właściwością betainy jest wpływ na poziom homocysteiny. Homocysteina powstaje w efekcie trawienia białek. Jej nadmiar stanowi czynnik ryzyka chorób układu krążenia, w tym miażdżycy. TMG uznawana jest za substancję osmotyczną, oznacza to że wpływa na nawodnienie organizmu. Prawidłowe nawodnienie może przekładać się między innymi na żywotność komórek oraz zdolność mięśni do produkcji energii w trakcie ćwiczeń. Betaina może również zwiększać stężenie tlenku azotu w tkance śródbłonkowej.

Betaina – zastosowanie

Betainę HCl można znaleźć na rynku suplementów diety ze względu na jej właściwości poprawiające funkcjonowanie organizmu. Suplementacja betainą HCl może pozytywnie wpływać na procesy metaboliczne, wzmocnienie komórek wątroby i przyczynić się do utrzymania prawidłowej ilości kwasu solnego w żołądku. Substancja znalazła również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ze względu na swoje zdolności nawadniające. Jest powszechnie stosowana w preparatach oraz kremach nawilżających skórę.

W przemyśle spożywczym może być stosowana jako środek wspomagający utrzymanie wilgoci. W efekcie poprawia teksturę żywności oraz trwałość produktów. Ostatnim ciekawym zastosowaniem tej substancji jest rolnictwo, gdzie jest stosowana jako preparat poprawiający tolerancję roślin na stres wywołany zmieniającymi się warunkami środowiskowymi.

Naturalne źródła betainy

Betaina - czym jest, jak działa, gdzie występuje?

Do najlepszych, naturalnych źródeł betainy w pożywieniu należą buraki. Są one cennym produktem odżywczym, polecanym do regularnego spożywania praktycznie wszystkim.

Spowodowane jest to między innymi ich wpływem na produkcję tlenu azotu.

Activlab Beet Shot kupisz w sklepie Budujmase.pl

Do pozostałych źródeł betainy należą:

  • szpinak;
  • ryby;
  • owoce morza;
  • cukinia;
  • produkty z pełnego ziarna takie jak chleb czy płatki.

Dla kogo betaina jest wskazana?

Suplement diety zawierający betainę może być produktem zalecanym osobom, które zmagają się z:

  • problemami trawiennymi, zwłaszcza protein;
  • cierpiących na nadmierną senność;
  • zaburzeniami pracy wątroby;
  • mającymi nieodpowiednie pH żołądka.

Substancja będzie również wskazana w przypadku odczuwania nadmiernego zmęczenia, niewiadomego pochodzenia. Znajdzie także zastosowanie w przypadku sportowców zarówno w okresie redukcji, jak i budowania masy mięśniowej. Przede wszystkim jednak jest to preparat, który może poprawić jakość życia osób cierpiących na dolegliwości żołądkowe.

Betaina HCl a suplementacja

Betaina - czym jest, jak działa, gdzie występuje?

Suplementacja może polepszyć wrażliwość insulinową tkanek, a jednocześnie zwiększyć tolerancję glukozy. Przyczynia się także do ochrony serca. W badaniach zaobserwowano, że jej efektem jest poprawa składu ciała. Jest również wstanie zmniejszać zmęczenie i podnosić siłę mięśniową jako suplement diety stosowany około treningowo.

Labs212 Betaine Citrate kupisz w sklepie Budujmase.pl

Dawkowanie betainy

Dawkowanie betainy mieści się najczęściej w zalecanym przedziale 1000-2500mg na dobę. Większość tabletek zawiera w sobie 500 mg substancji. Optymalną dawkę dla siebie ustala się metodą prób i błędów, co oznacza, że rozpoczynamy suplementację od jednej tabletki w trakcie posiłku. Obserwujemy reakcje organizmu i jeśli nie odnotowujemy żadnych negatywnych efektów zwiększamy dawkowanie do dwóch tabletek. Jako preparat wspomagający wysiłek fizyczny betaina powinna być przyjmowana na 1,5 godziny przed oraz po zakończeniu ćwiczeń.

Betaina – skutki uboczne

Suplementacja betainą jest ogólnie bezpieczna. Mogą jednak wystąpić pewne skutki uboczne jej przyjmowania. Należą do nich:

  • biegunki;
  • wymioty;
  • bóle żołądka oraz jelit;
  • nudności.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania betainy?

Osoby chore na cukrzycę oraz choroby serca powinny skonsultować możliwość przyjmowania betainy HCL z lekarzem. Może ona wchodzić w reakcję z niektórymi lekami stosowanymi przy tego typu schorzeniach. Do bezwzględnych przeciwwskazań stosowania suplementów z betainą należą:

  • wrzody żołądka;
  • nadkwasowość.

Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *