WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Kwas hialuronowy – właściwości i zastosowanie

kwas hialuronowy

Czy wiesz, że używając kwasu hialuronowego, możesz odmłodzić swoje ciało? Ta niezwykła substancja ma zdolność do nawilżania skóry i wygładzania zmarszczek a uzyskane rezultaty często są określane jako rewolucyjne. Co ciekawe, kwas hialuronowy znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w ortopedii. Stosuje się go w leczeniu bólu stawów, takich jak kolano czy bark, poprawiając ich funkcjonowanie i zapewniając ulgę. Sprawdź, jak w domowych warunkach stosować kwas hialuronowy i dlaczego warto go uwzględnić w codziennej pielęgnacji i suplementacji.

Kwas hialuronowy – czym jest?

Kwas hialuronowy (ang. hyaluronic acid, w skrócie HA), inaczej zwany hialuronem, to polisacharyd, który naturalnie występuje w organizmie człowieka [1]. W największej ilości można go znaleźć w skórze (w postaci soli sodowej jako hialuronian sodu), choć występuje też w ciele szklistym oka i jest ważnym składnikiem mazi stawowej. Oprócz tego jest składnikiem płynów ustrojowych, a także buduje ściany naczyń krwionośnych i tkankę łączną. Kwas hialuronowy ze względu na swoje właściwości ma szerokie zastosowanie w medycynie oraz nowoczesnej kosmetologii.

Właściwości kwasu hialuronowego – jakie role odgrywa w organizmie?

essence kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy wiąże się z wodą, co pomaga nawilżyć skórę oraz nawodnić chrząstkę i oko. Choć ludzki organizm naturalnie produkuje kwas hialuronowy, jednak wraz z wiekiem jego zasoby wyraźnie się zmniejszają. Stopniowa utrata kwasu hialuronowego utrudnia zatrzymywanie wilgoci w skórze, stawach i oczach. Codziennej syntezie kwasu hialuronowego towarzyszy ciągła degradacja, która przebiega w różnym tempie w różnych częściach ciała.

Essence Kwas hialuronowy kupisz w sklepie Budujmase.pl

Jak działa kwas hialuronowy?

yango kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej higroskopijnych cząsteczek w naturze. Cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi wiązać wodę w ilości przekraczającej 1000-krotnie jej masę. Oznacza to, że 1 g hialuronianu jest w stanie związać nawet 6 litrów wody. Tę fenomenalną właściwość wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce, czyli wszędzie tam, gdzie jest silna potrzeba nawilżenia tkanek.

Kwas hialuronowy nadaje sprężystości i elastyczności substancji międzykomórkowej. Oprócz tego bierze udział w koagulacji, wpływa na nawilżenie skóry, prawidłową pracę strun głosowych i utrzymuje prawidłowe nawilżenie powierzchni oka.

Yango Kwas hialuronowy w płynie kupisz w sklepie Budujmase.pl

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie

  1. Kwas hialuronowy pomaga w szybszym gojeniu się ran, redukując stan zapalny i mobilizując organizm do tworzenia większej liczby naczyń krwionośnych w uszkodzonym obszarze. Bezpośrednie stosowanie kwasu hialuronowego na ranę zmniejsza jej rozmiar i łagodzi ból.
  2. Kwas hialuronowy ma właściwości antybakteryjne, dlatego może być stosowany bezpośrednio na otwartą ranę w celu zmniejszenia ryzyka infekcji. Ponadto jest skuteczny w walce z chorobami dziąseł, owrzodzeniami jamy ustnej i problemami po zabiegach stomatologicznych [2].
  3. Niektóre nowsze badania pokazują, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc zmniejszyć objawy refluksu żołądkowo-przełykowego [3].
  4. Ponieważ kwas hialuronowy ma doskonałe właściwości nawilżające, jest stosowany w leczeniu zespołu suchego oka. Krople do oczu zawierające 0,2–0,4% kwasu hialuronowego łagodzą nieprzyjemne objawy i poprawiają zdrowie oczu [4].
  5. Coraz częściej kwas hialuronowy stosuje się w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia częstotliwości oddawania moczu, które to objawy magą być związane ze śródmiąższowym zapaleniem pęcherza lub zespołem bolesnego pęcherza. W takich sytuacjach jest podawany bezpośrednio do pęcherza przez cewnik.
plany - rejestracja

Zastosowanie kwasu hialuronowego w ortopedii

Kwas hialuronowy łagodzi ból stawów i zapewnia lepsze smarowanie chrząstek [5]. Kiedy stawy są odpowiednio nawilżone, kości doświadczają mniejszego tarcia o siebie, co zapobiega dyskomfortowi i bólowi.

Kwas hialuronowy na stawy

Suplementy kwasu hialuronowego są przydatne dla osób z problemami ze stawami, w tym z chorobą zwyrodnieniową stawów spowodowaną ich zużyciem. Jak wskazują badania, już przyjmowanie 80-200 mg hialuronianu dziennie przez co najmniej 2 miesiące znacznie zmniejsza objawy [6].

Bardziej inwazyjną metodą, choć uchodzącą za skuteczną jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego bezpośrednio do stawu. Badania jednak nie dają jednoznacznej odpowiedzi, w jakim stopniu terapia taka łagodzi ból. Poza tym badania wskazały, że istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego specjaliści sugerują, że opcją do rozważenia może być łączenie doustnych suplementów kwasu hialuronowego z zastrzykami. Wydaje się, że taka terapia może pomóc w łagodzeniu bólu stawów i wydłużeniu czasu między kolejnymi wstrzyknięciami.

collagen max

Wysokie dawki kwasu hialuronowego mogą zwiększać aktywność komórek odpowiedzialnych za budowę nowej tkanki kostnej. Dlatego pokłada się duże nadzieje w możliwości spowolnienia utraty kości dotkniętych osteoporozą przy pomocy suplementacji kwasem hialuronowym [7].

Kwas hialuronowy jest dostępny zarówno pod postacią iniekcji, jak i preparatów doustnych.

Trec Collagen Max z kwasem hialuronowym kupisz w sklepie Budujmase.pl

Zobacz także: Najlepsze suplementy na stawy – ranking 2023

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i dermatologii

kolagen anti age

Naturalny proces starzenia, promieniowanie UV, dym papierosowy i zanieczyszczenia są czynnikami, które wpływają na zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego w skórze [8]. Suplementacja kwasem hialuronowym (roztwór kwasu hialuronowego stosowany na skórę) może zapobiec temu spadkowi, sprawiając, że skóra będzie nawilżona i miękka. Miejscowe zabiegi mogą złagodzić zaczerwienienia i stany zapalne, a zastrzyki z kwasu hialuronowego mogą ujędrnić skórę i zredukować zmarszczki [6].

Essensey Kolagen Anti Age z kwasem hialuronowym kupisz w sklepie Budujmase.pl

Sprawdź: Najlepsze suplementy na zdrową skórę

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania i efekty uboczne

Kwas hialuronowy jako substancja naturalna dla człowieka, na ogół jest bezpieczny w użyciu. Z tego samego powodu rzadko stwierdza się reakcje alergiczne. Ewentualne skutki uboczne obserwuje się czasowo po zabiegach medycyny estetycznej – może pojawić się obrzęk i świąd, które mijają w ciągu najbliższych 3 dni.

Można zneutralizować działanie wstrzykniętego kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy neutralizuje hialuronizada, która jest enzymem katalizującym degradację tej substancji. Przy podaniu hialuronianu do stawu, może pojawić się czasowy obrzęk, ból, a nawet sztywność stawu.

Przeciwskazaniem do zastosowania kwasu hialuronowego są zaburzenia krzepliwości krwi, infekcje w miejscu wkłuwania, alergia na składniki preparatu i przyjmowanie antykoagulantów.

Czy kwas hialuronowy jest szkodliwy dla zdrowia?

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie ludzkim pod postacią hialuronianu sodu, dlatego jest powszechnie uważany za bezpieczny, zarówno w zastosowaniach medycyny estetycznej, jak i ortopedii. Podczas stosowania kwasu hialuronowego rzadko zdarzają się efekty uboczne, a większość z nich jest czasową i występującą miejscowo reakcją na wstrzykiwanie substancji (jak w przypadku każdego rodzaju zabiegu medycznego). Przy odpowiednim aplikowaniu przez wykwalifikowanego specjalistę, kwas hialuronowy jest zwykle dobrze tolerowany przez większość pacjentów.

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Kwas hialuronowy jest przeznaczony dla osób, które chcą poprawić wygląd skóry, zmniejszyć widoczność zmarszczek lub uzyskać ulgę w bólu stawów. Najczęściej rekomenduje się go osobom mającym problemy:

  1. ze starzeniem skóry, utratą jej elastyczności i nawilżenia,
  2. z bólem i ograniczeniami ze strony stawów, ponieważ może przynieść ulgę, poprawiając funkcjonalność stawów i redukując dyskomfort.

Bibliografia:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482440/
  2. Manuele Casale et al: Hyaluronic acid: Perspectives in dentistry. A systematic review. Int J Immunopathol Pharmacol. 2016 Dec;29(4):572-582.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27280412/
  3. B Palmieri et al: Fixed combination of hyaluronic acid and chondroitin-sulphate oral formulation in a randomized double blind, placebo controlled study for the treatment of symptoms in patients with non-erosive gastroesophageal reflux. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2013 Dec;17(24):3272-8.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24379055/
  4. José Pinto-Fraga et al: Efficacy and Safety of 0.2% Hyaluronic Acid in the Management of Dry Eye Disease. Eye Contact Lens. 2017 Jan;43(1):57-63.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26783978/
  5. Ramesh C. Gupta et al: Hyaluronic Acid: Molecular Mechanisms and Therapeutic Trajectory. Front Vet Sci. 2019; 6: 192.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6603175/
  6. Mariko Oe et al: Oral hyaluronan relieves knee pain: a review. Nutr J. 2016; 15: 11.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4729158/
  7. Daniel Lajeunesse et al: Hyaluronic acid reverses the abnormal synthetic activity of human osteoarthritic subchondral bone osteoblasts. Bone. 2003 Oct;33(4):703-10.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14555276/
  8. Russell M L Simpson et al: Age-related changes in pericellular hyaluronan organization leads to impaired dermal fibroblast to myofibroblast differentiation. Am J Pathol. 2009 Nov;175(5):1915-28.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19808648/

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *