WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Kardaryna (cardarine) – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne

kardaryna cardarine - stosowanie kardaryny

Sportowcy szukają coraz skuteczniejszych sposobów na redukcję tkanki tłuszczowej. W tym celu sięgają niejednokrotnie po substancje, które nie są do końca legalne w normalnej suplementacji. Jedną z nich jest kardaryna, czyli GW 501516, zwana także endurobol. Jest to środek powszechnie zaliczany do grupy SARMów, czyli tak zwanych selektywnych modulatorów receptorów androgenowych.

doping i sterydy

Kardaryna – GW501516

Kardaryna – co to daje? GW 501516 wpływa na aktywność receptorów PPAR, dzięki czemu poprawia wrażliwość insulinową oraz łagodzi przebieg procesów zapalnych. Jest to środek, na który zwrócą uwagę przede wszystkim osoby pragnące osiągnąć szybsze i bardziej spektakularne rezultaty podczas spalania tkanki tłuszczowej. Nim jednak sięgniesz po środek z rodziny SARM dobrze jest poznać opinie na jego temat, potencjalne skutki uboczne, działania niepożądane oraz możliwe efekty.

Kardaryna – co daje?

Stosowanie środków tego typu w celu zwiększenia wytrzymałości, spalania tkanki tłuszczowej, czy też poprawy wydolności zawsze wiążę się z pewnym ryzykiem. Z tego względu należy zaznaczyć, że SARMy w Polsce nie są legalnie dostępne do korzystania przez zwykłych ludzi, ponadto są zakazane jako substancje dopingujące w sporcie. Oznacza to, że przyjmowanie ich wiąże się z ryzykiem, ponieważ dostępne na rynku produkty nie są przebadane przez odpowiednie organizacje sprawujące pieczę nad bezpieczeństwem dopuszczonych do sprzedaży produktów.

Pomimo tego decydując się na zastosowanie kardaryny warto wiedzieć, że najlepsze efekty uzyskamy w dyscyplinach wytrzymałościowych, poprawiając zdolności organizmu do wysiłku fizycznego. Przyjrzyjmy się bliżej czym dokładnie jest GW 501516 oraz jakie ma właściwości.

Kardaryna (GW501516) – co to jest?

Kardaryna (cardaryna) jest agonistą receptorów pparδ, czyli aktywowanych przez profileferatory peroksysomów delta. Mówiąc zdecydowanie prościej wpływa na aktywność receptorów odpowiedzialnych za produkcję energii, spalania tkanki tłuszczowej oraz metabolizm glukozy. Została stworzona w latach 90-tych jako środek wspomagający leczenie chorób układu krążenia oraz zaburzeń metabolicznych.

Testy medyczne wykazały silny potencjał w poprawie wyników sportowców trenujących dyscypliny wytrzymałościowe. Środek został nazwany mianem treningu w pigułce ze względu na fakt, iż jego stosowanie przynosiło efekt podobny do tego jaki uzyskuje się na skutek wysiłku fizycznego o sporej intensywności. WADA szybko wychwyciła proceder wykorzystywania tych efektów w sporcie i w 2009 wpisała kardarynę na listę substancji zakazanych.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

Należy zaznaczyć, że kardaryna nie jest SARMem, pomimo powszechnego nazywania jej tym mianem. Badania nad tym preparatem zostały przerwane przez pierwotnego producenta, lecz dzięki dokumentacji technicznej oraz wynikom badań udało się go odtworzyć w laboratoriach i obecnie sprzedawany jest jako narzędzie do dalszych badań, bądź suplement pozwalający spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Sprawdź więcej: SARMy – co to jest, działanie i opinie

Działanie kardaryny

GW 501516 ingeruje w procesy metaboliczne organizmu (w tym metabolizm kwasów tłuszczowych), przez co umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie glukozy oraz lipidów. Lepsze wykorzystanie energii zgromadzonej w obrębie tkanki tłuszczowej pozwala na szybsze pozbycie się jej nadmiaru. Środek umożliwia zmianę preferowanego dla tkanki mięśniowej źródła energii jakim jest glukoza i szybsze wykorzystanie kwasów tłuszczowych, a tym samym pozytywne działanie m.in. w obrębie tkanki mięśniowej.

Kardaryna efekty

Kardaryna będąca agonistą receptorów pparδ pozwala na regulację homeostazy energetycznej organizmu. Wpływa również na termogenezę. Istotnym aspektem działania tej substancji jest fakt, że zmniejsza stany zapalne, a po jej zażyciu następuje gwałtowna poprawa wytrzymałości. W efekcie umożliwia wykonywanie większej objętościowo pracy treningowej bez odczuwalnych przeciążeń i tak zwanych zakwasów. Sprawia to, że GW 501516 jest substancją cenioną przez sportowców dyscyplin wytrzymałościowych takich jak biegi długodystansowe, kolarstwo, a nawet sporty walki.

Preparat wpływa również na wrażliwość insulinową, umożliwia znaczącą poprawę składu ciała oraz obniża poziom glukozy we krwi. Można zatem uznać, że sprzyja prewencji chorób układu sercowo naczyniowego oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Nie należy brać jednak tego jako pewnik, a jedynie przypuszczenie wynikające z właściwości substancji.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron

zestaw na testosteron

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testostosteron
 

 

Cardarine opinie

Ze względu na fakt, iż kardaryna posiada zdolność do niszczenia zdegenerowanych i uszkodzonych komórek nie powinna być stosowana przez osoby mające problemy z wątrobą. Efekt ten jest zazwyczaj pozytywny jednak w przypadkach chorób wątroby potrzebuje ona dodatkowych środków do prawidłowej pracy. Niszcząc uszkodzone komórki cardarine może pogłębiać istniejące już problemy. Przez zwiększenie ekspansji niektórych komórek może również nastąpić zwiększenie ryzyka zachorowania na raka. Właśnie przez to lek został wycofany z produkcji.

Cardarine skutki uboczne

Należy jednak zaznaczyć, że te negatywne skutki cardarine zaobserwowano w badaniach na myszach, a nie na ludziach. Większość osób stosujących preparat posiada bardzo pozytywne zdanie na jego temat. W ciągu 10-tygodniowych cyklów notują oni znaczny wzrost wydolności, zadowalający spadek poziomu tkanki tłuszczowej oraz brak efektów ubocznych.

Ze względu na swoje właściwości środek jest nadal powszechnie używany w sporcie, pomimo że jest on uznawany za doping.

doping

Czytaj także: Clenbuterol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

Kardaryna – efekty cardarine i GW0742 skutki uboczne

Do efektów stosowania cardarine, które zadowolą nie tylko sportowców należy zaliczyć:

  • pomoc w walce z otyłością poprzez przyspieszenie redukcji;
  • powiększenie beta-oksydacji kwasów tłuszczowych oraz wykorzystanie zmagazynowanych zapasów na energię;
  • poprawę wrażliwości komórek na działanie insuliny, zmniejszając ryzyko wystąpienia takich chorób jak insulinooporność;
  • wpływ na wytrzymałość oraz możliwość częstszego wykonywania treningu;
  • ograniczenie odkładania tkanki tłuszczowej w trakcie procesu budowania masy mięśniowej, kiedy to spożywamy więcej kalorii niż wynosi nasz bilans energetyczny.

Zestaw na spalanie tłuszczu

zestaw na masę

Zestaw na spalanie tłuszczu
 

Należy jednak pamiętać, że każdy medal ma dwie strony i pomimo, że cardarine jest uznawana za dosyć bezpieczną substancję, o ile stosuje się ją w okresie do 12 tygodni w dawkach rzędu 10mg na dobę, to mimo wszystko może powodować pewne skutki uboczne.

  • badania na szczurach wykazały kancerogenność substancji przy wysokich dawkach;
  • zwiększona wrażliwość komórek na działanie insuliny w połączeniu z obniżoną podażą węglowodanów może powodować hipoglikemię;
  • u niektórych osób po odstawieniu preparatu mogą występować przejściowe problemy skórne;
  • część ludzi skarży się na problemy ze snem przy przyjmowaniu substancji w godzinach wieczornych. W takich wypadkach należy przyjmować środek w godzinach porannych.

Sprawdź również: Skutki uboczne stosowania sterydów – zestawienie

Dawkowanie kardaryny – jak brać cardarine?

Zwyczajowe i bezpieczne dawkowanie to 10mg preparatu dziennie. Jest to jednak porcja, którą stosuje się głównie w okresie masowym. Podczas redukcji zwiększa się ją do 20-30mg. Przy zaznaczeniu, że dawkowanie 20mg wykazuje bardzo pozytywne efekty. W zależności od celu oraz dyscypliny można także łączyć kardarynę z ostaryną, johimbiną, czy Mk-677.

Ze względu na bezpieczeństwo zdecydowanie odradza się przyjmowanie dawek powyżej 30mg na dobę.

plany treningowe budujmase

Stosowanie kardaryny (cardarine)

Cardarine kiedy brać? Stosowanie kardaryny w małych dawkach nie przynosiło w badaniach wyników ujawniających kancerogenność substancji. Również w próbach z udziałem ludzi nie zanotowano takich przypadków. Tych badań było oczywiście zbyt mało, aby mieć co do tego pewność. Entuzjaści przyjmowania kardaryny w dopingu zwracają jednak szczególną uwagę na fakt, iż wyniki ujawniające zwiększone ryzyko wystąpienia raka w badaniach na szczurach zakładały przyjmowanie bardzo wysokich dawek substancji, których nie stosuje się w sporcie.

Należy jednak mieć na uwadze, że ryzyko istnieje. Z tego względu każdy musi samodzielnie podjąć decyzję o potencjalnym stosowaniu. Bilans zysków i strat wydaje się dodatni, jednak efekty sportowe można osiągnąć na inne sposoby, a zdrowia nie sposób przecenić.


Powyższa treść ma charakter wyłącznie poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania opisywanej substancji.


Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 30.01.2023 r. i zaktualizowany dn. 15.11.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *