WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Meldonium – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

meldonium

Meldonium jest to lek wykorzystywany w leczeniu choroby niedokrwiennej serca. Był stosowany w krajach bloku wschodniego, zwłaszcza w byłym ZSSR jako środek dopingujący w sporcie. Zapobiega on akumulacji Acylo-CoA oraz długołańcuchowych kwasów tłuszczowych w komórkach (w tkankach niedokrwiennych). Blokuje także ten proces pochłaniający duże ilości tlenu. Meldonium przywraca dystrybucję przepływu krwi w mózgu, szczególnie w obszarze gdzie może wystąpić niedokrwienie. Nawet w dzisiejszych czasach nadal jest często wykorzystywany jako środek dopingujący, co dobitnie pokazuje fakt, iż co jakiś czas któryś ze słynniejszych sportowców na nim wpada.

W 2016r Światowa Agencja Antydopingowa WADA umieściła Meldonium w grupie modulatorów metabolicznych i zakazała jego stosowania. Warto wspomnieć, że lek o podobnym działaniu z europejskiej dystrybucji został zakazany w 2015r, czyli rok wcześniej, a decyzja o zabronieniu korzystania z tej substancji nie była atakiem politycznym na zawodników bloku wschodniego. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej czym Meldonium faktycznie jest, jakie posiada działanie na ludzki organizm oraz jakie korzyści może przynieść w sporcie. Istotne są również potencjalne skutki uboczne oraz przeciwwskazania do stosowania tej substancji. Artykuł ma charakter informacyjny, a decyzja o zastosowaniu dopingu jest indywidualna, warto jednak poznać możliwe konsekwencje.

doping i sterydy

Co to jest Meldonium?

O Meldonium usłyszeliśmy szerzej po tym, jak w mediach pojawiła się informacja o wpadce dopingowej Marii Szarapowej, byłej liderski WTA, czyli kobiecej organizacji tenisa. Po tym wydarzeniu okazało się, że stosowanie Meldonium jako środka wspomagającego w sporcie było powszechnym procederem sportowców z bloku wschodniego.

Meldonium zostało opracowane za żelazną kurtyną przez łotewskiego profesora chemii Ivarsa Kalvinsa. Swoje badania prowadził w Rydze, a ich efektem było wyizolowanie opisywanej substancji w 1975r. Lek został zarejestrowany jako kardioprotekcyjny, lecz wyłącznie w krajach w Europie zachodniej oraz byłych krajach ZSSR. Środek nie jest tak dobrze znany jak swoje europejskie, czy amerykańskie odpowiedniki, co może być związane z brakiem patentu na lek, bądź znacznie słabszym działaniem u chorych na choroby sercowo-naczyniowe.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Głównym składnikiem Meldonium jest mildronian, a sam lek w pierwszej kolejności miał mieć zastosowanie w armii jako środek stymulujący wytrzymałość fizyczną oraz nerwową żołnierzy podczas misji.

Meldonium pod kątem chemicznym stanowi bardzo prostą substancję, która miała być nie antybiotykowym stymulatorem wzrostu trzody chlewnej, bydła oraz drobiu. Ze względu jednak na brak zainteresowania hodowców zaczęto wykorzystywać związek w leczeniu choroby wieńcowej, a także chorób ośrodkowego układu nerwowego o podłożu naczyniowym.

Sprawdź: Kardaryna – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne

Meldonium – właściwości

Meldonium wykazuje korzystny wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wywiera także efekt modyfikacji metabolizowania L-karnityny odgrywającej istotną rolę w metabolizmie kwasów tłuszczowych. Warto także wspomnieć, że lek eliminuje dysfunkcje motoryczne oraz zmniejsza zmęczenie, przez co umożliwia dłuższy i intensywniejszy wysiłek fizyczny.

Niekiedy stosowanie tej substancji porównuje się do EPO, na które testy opracowano przed Igrzyskami Olimpijskimi w Sydney. Należy pamiętać, że specyfik nie cieszy się zbytnią popularnością wśród sportowców spoza bloku wschodniego. Większość lekarzy w Polsce nie zna i nie stosuje specyfiku, którego klasyfikacja to doping.

Czytaj także: Ibutamoren (MK-677) – co to jest, działanie, opinie, skutki uboczne

Meldonium – efekty

  • przede wszystkim chroni mięsień sercowy i uodparnia go na wzmożony wysiłek fizyczny, co jest niewątpliwie realnym wspomaganiem w zawodowym sporcie;
  • usprawnia proces dotleniania komórek;
  • blokuje transport karnityny, która w warunkach tlenowych poprawia wydolność mięśnia sercowego – podczas wysiłków beztlenowych jednak może skutkować gromadzeniem się w sercu cytotoksycznych metabolitów pośrednich;
  • powoduje zwiększenie zdolności wysiłkowych;
  • ochrania organizm przed działaniem stresu;
  • przyśpiesza regenerację po wysiłkową;
  • zapobiega akumulacji metabolitów długołańcuchowych kwasów tłuszczowych w komórkach;
  • zwiększa zdolności tkanki nerwowej do prawidłowego funkcjonowania przez co może przyśpieszyć czas reakcji – efekt jest bardzo istotny w trakcie zawodów sportowych;
  • pomaga w lepszym zapamiętywaniu oraz zmniejsza zawroty głowy.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL
 

 

Meldonium – dawkowanie

Metabolity Meldonium utrzymują się w organizmie stosunkowo krótko, dzięki czemu przy odpowiednim stosowaniu powinno być możliwe uniknięcie wpadki dopingowej w sporcie. Przyjmuje się, że czas działania środka to pomiędzy 6 a 8 godzin od zażycia. Bezpieczna dzienna dawka to z kolei do 1500mg.

Najbardziej optymalnym stosowaniem będzie przyjęcie dawki bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym. Z kolei całościową dawkę docelową należy podzielić na dwie mniejsze porcje i stopniowo je zwiększać aż dojdziemy do docelowego stężenia. W ten sposób sprawdzimy również tolerancję naszego organizmu na środek.

Czas trwania kuracji to okres od 6 do 8 tygodni, jednak wspomniana Maria Szarapowa stosowała go przez dekadę. Istotne jest to, że sportowcy robią to najczęściej pod ścisłą kontrolą lekarską.

doping

Może zainteresuje Cię także: Clenbuterol – co to, efekty, opinie, skutki uboczne

Skutki uboczne Meldonium

Meldonium jest środkiem, którego dawki powyżej 400mg na dobę pozwoliły zaobserwować u szczurów laboratoryjnych stłuszczenie wątroby.

Warto jednak wiedzieć, że substancja Meldonium uzależnia i po jej odstawieniu sportowcy mogą nie czuć się gotowi do podjęcia wzmożonego wysiłku podczas zawodów. W indywidualnych przypadkach może wystąpić nietolerancja na ten składnik, który zaburza również normalne funkcjonowanie żołądka.

Meldonium – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania leku jest młody wiek poniżej 18 roku życia oraz okres ciąży i karmienia piersią u kobiet. Rzadko stwierdza się skutki uboczne stosowania leku i należy raczej zachować po prostu ostrożność niż faktycznie martwić się potencjalnymi skutkami ubocznymi. Nie oznacza to jednak, że środek będący na liście substancji zabronionych można stosować powszechnie bez potencjalnych konsekwencji.


Powyższa treść ma charakter wyłącznie poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania opisywanej substancji.


Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 28.02.2023 r. i zaktualizowany dn. 01.08.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *