Kiedy celem treningu i zastosowanej diety jest utrata wagi, nie możemy pozwolić sobie na podążanie za mitami. Świadomość, czego nie powinniśmy robić jest równie ważna, jak wiedza, co powinniśmy robić, by zredukować poziom tłuszczu w organizmie. Obalamy krążące w życiu i sieci mity na temat odchudzania u kobiet.

Odchudzanie u kobiet

Zdecydowana większość kobiet próbowała w swoim życiu którejś z bardzo restrykcyjnych diet bądź morderczych treningów, by uzyskać wymarzoną sylwetkę. Niektóre z nich uciekały się do stosowania spalaczy tłuszczu jak L-karnitynaW każdym z przypadków kończyło się to chwilową poprawą wyglądu, która po krótkim czasie zamieniła się w kilka dodatkowych kilogramów przybranych krótko po zastosowaniu metody. Nie opiszemy tu cudownego sposobu na zrzucenie tkanki tłuszczowej, a rzetelne wskazówki, pozwalające na rozsądne, a przede wszystkim skuteczne odchudzanie.

Mit 1: Długie cardio najlepsze na spalanie tkanki tłuszczowej

Z jakiegoś powodu, w obiegowej opinii krąży przekonanie, że utrzymanie stałego tempa na bieżni przez np. 2 godziny jest najlepszym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej. Kobiety mają nadzieję, że dzięki takim ćwiczeniom będą w końcu świetnie wyglądać w bikini. W końcu im więcej minut ćwiczę, tym więcej kalorii spalę prawda? Nie jest to do końca prawdą. Długie cardio stacjonarne ma wiele plusów, ale z pewnością nie jest najskuteczniejsze w temacie odchudzania.

Rozwiązanie: Trening interwałowy

Trening interwałowy określany w planach treningowych jako HIIT (High Intensity Interval Training). Polega na wykonywaniu krótkotrwałego, intensywnego wysiłku, po którym następuje chwila przerwy i wznowienie aktywności. Posiada takie same zalety co trening cardio, a może nawet prowadzić do lepszych zmian w kompozycji ciała, metabolizmu glukozy, ciśnienia krwi, czy poziomu cholesterolu.

Trening interwałowy:
– przyczyni się do przyspieszenia spalania przez wydzielanie hormonów takich jak adrenalina
– nie pozwoli na „przyzwyczajenie” się do treningu, co mogłoby zniweczyć postępy
– pozwoli na jednoczesne budowanie tkanki mięśniowej
– jeszcze długo po treningu będziesz spalać kalorie
– korzystnie wpłynie na ciśnienie krwi i poziom cholesterolu we krwi
– warto wykorzystywać ćwiczenia angażujące jak najwięcej partii mięśniowych, by maksymalizować spalanie (maszyna do wiosłowania, bieganie, jazda na rowerze)
– trening interwałowy jest krótszy i skuteczniejszy – wykonywany z ciężarem własnego ciała ( 3 – 5 dni w tygodniu przez 20-30 minut); wykonywany z dodatkowym obciążeniem (2 – 3 dni w tygodniu przez 15-20 minut).

Mit 2: Duże obciążenia nie są dobre przy redukcji wagi

Od lat mówi się, że kobiety nie powinny pracować z ciężarem, gdy chcą tracić kilogramy. Tymczasem badania wykazują, że zwiększone obciążenie w treningu dla kobiet ma szereg pozytywnych skutków. Od poprawy samopoczucia, przez zdrowie, do przyśpieszenia spalania tkanki tłuszczowej.

Rozwiązanie:

Nie bój się wziąć cięższe hantle. Pomogą nie tylko w budowaniu wytrzymałości, ale przede wszystkim pozwolą na nabranie masy mięśniowej, a także zwiększenie spalania kalorii na dwóch etapach. Najpierw – przez 24h po ciężkim treningu, później – gdy rozbudowane mięśnie będą potrzebowały więcej „paliwa”. Nie bój się więc dodać do treningu 8 – 10 cięższych powtórzeń w serii.

Mit 3: Trening na czczo zwiększy spalanie

To jeden z groźniejszych mitów, zwłaszcza gdy na myśli masz pełnowymiarową wizytę na siłowni. Ćwiczenie na czczo może doprowadzić do utraty masy mięśniowej, a nie tłuszczowej. Choć zdawać by się mogło, że brak energii zmusi organizm do spalania tłuszczu, zazwyczaj skutkuje on katabolizmem białek budujących mięśnie, czego drogie Pani nie chcecie. Co więcej – trening z pustym żołądkiem będzie zwyczajnie mniej skuteczny.

Rozwiązanie:

Przed treningiem sięgnij po lekkostrawnego szejka białkowego, w którym znajdzie się około 20 g odżywki białkowej. Rekomendowane jest w postaci białka serwatkowego z uwagi na łatwą przyswajalność. Spożycie dobrej jakości białka pozwoli na wspomaganie spalania tłuszczu i budowanie mięśni. Dodatkowo brak skoków insuliny zapewni spalanie tkanki tłuszczowej w trakcie treningu.

Mit 4: Duży deficyt kaloryczny jest niezbędny do utraty wagi

Czyli drastyczne diety, o których wspominaliśmy na początku. Jeśli ujmując 400 kcal dziennie możesz spalić x kalorii w tydzień, to ujmując ich 800 na dzień, nie spalisz dwa razy tyle. Zbyt duży deficyt kaloryczny prowadzi do problemów z metabolizmem, które mogą ciągnąć się za nami przez długie miesiące. Co więcej, niedożywiony organizm jest osłabiony, co odbija się na gęstości kości, skórze, włosach, paznokciach, a także skłania do pozyskiwania energii z mięśni, a nie tłuszczu.

Rozwiązanie:

Rozsądnym i skutecznym rozwiązaniem jest odjęcie 300 – 500 kcal z dziennego zapotrzebowania kalorycznego, które powinnyśmy wcześniej obliczyć. Później pozostaje już tylko zadbać o to, by spożyć odpowiednią ilość pożywienia w ciągu dnia. W tym przypadku długotrwałe działanie będzie skuteczne i da efekt, który nie zniknie po tygodniu.

Mit 5: Dieta detoksykacyjna

Diety oczyszczające są bardzo popularne, bowiem można po nich schudnąć nawet kilka kilogramów. Spadek wagi jest spowodowany drastycznym obcięciem kalorii przez kilka dni, a nie prawidłowym zmniejszeniem ilości tłuszczu. Pamiętajmy, że organizm samodzielnie usuwa toksyny, a służy mu do tego np. wątroba i nerki.

Rozwiązanie:

Zamiast kierować uwagę w stronę wymuszonej detoksykacji, wprowadź zdrowe nawyki. Spożywaj owoce i warzywa, zadbaj o sen i wypoczynek, pij dużo wody i unikaj produktów wysoko przetworzonych.

Rating: 5.0/5. Wg 3 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Świetnie na odchudzanie działaja xxxx. Podkręca metabolizm tak, że niewielki deficyt kaloryczny pozwala pozbyć się zbędnego tłuszczu:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj