Wiosłowanie stosowane jest często i chętnie. Pojawia się głównie w planach treningowych na mięśnie pleców, a różnorodność wariantów ćwiczenia, stanowi o jego przewadze nad innymi. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, co daje? Poznaj zalety wiosłowania jedną ręką!

1. Koncentracja na mięśniu

Jak wskazuje nazwa ćwiczenie wykonywane jest jednorącz. Takie ruchu mają bardzo wiele korzyści, ponieważ:
• Pozwalają bardziej skupić się na trenowanym mięśniu
• Prowadzą do zwiększonego wykorzystania włókien w trenowanym mięśniu
• Pomagają w niwelowaniu różnic siłowych i wizualnych pomiędzy stronami

2. Szybszy przyrost masy

Spośród wszystkich ćwiczeń na plecy z wolnymi ciężarami, wiosłowanie jedną ręką daje najlepsze efekty. Wszystko to za sprawą zwiększonego zakresu ruchu, jaki uzyskujemy podczas wykonywania ćwiczenia. Pozwala to na pełne rozciągnięcie mięśnia i pracę w całym zakresie. Umożliwia to powstawanie mikrouszkodzeń, a co za tym idzie, wzmaganie procesów anabolicznych. Prowadzi to do szybszej hipertrofii mięśnia.

3. Stabilny tułów

Wiosłowanie tradycyjnie wykonujemy w pozycji, w której jedną dłoń i kolano mamy oparte o ławkę, a całość dodatkowo stabilizowana jest drugą nogą, spoczywającą na ziemi. Bez oporów można więc powiedzieć, że jest to pozycja stabilna, która nie wymaga skupiania się na balansowaniu tułowiem i utrzymywaniu równowagi.
To z kolei, pozwala nam na całkowitą koncentrację na technice ćwiczenia, napięciu mięśni i samym treningu, bez dodatkowych rozpraszających czynności, które musielibyśmy wykonywać.

4. Szerokie możliwości różnicowania

Rzeczą, która powinniśmy wręcz kochać w wiosłowaniu jedną ręką jest łatwość zmiany kąta podciągania hantli do tułowia, co umożliwia angażowanie różnych części pleców. Raz możemy skupić się bardziej na dolnych częściach pleców poprzez dociąganie ręki bardziej w stronę biodra, a innym razem na środkowych i górnych partiach poprzez przyciąganie hantli pionowo w górę (pod pachę). Dodatkowo, to ćwiczenie można wykonać nie tylko z chwytem, gdzie palce skierowane są do środka, ale również z palcami skierowanymi do tyłu, co spowoduje większy ruch łokcia na zewnątrz i mocniejsze zaangażowanie mięśni środkowych pleców.

5. Budowanie mięśnia w pełnym zakresie

Niejednokrotnie można spotkać się z praktyką, która każe wykorzystywać osobno ćwiczenia, wpływające na zwiększenie grubości pleców oraz te, które powodują wzrost ich szerokości. Wiosłowanie jest ćwiczeniem, które buduje zarówno grubość jak i szerokość mięśnia jednocześnie. Poprzez zastosowanie chwytu z palcami skierowanymi do środka wpływamy na rozrost mięśni najszerszych grzbietu (poszerzamy plecy), a ponieważ jest to ruch ciągnący, wpływa także na grubość mięśnia.

Rating: 4.0/5. Wg 19 głosów.
Proszę czekać...

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

  1. Z biomechanicznego pkt widzenia m. najszerzy grzbietu jest rotatorem wewnętrznym, zatem jego większe zaangażowanie powstaje w wyniku skierowania części dłoniowej ku tyłowi, nie w kierunku do ciała. Palce ustawione w kierunku do ciała angażują zdecydowanie bardziej mięśnie równoległoboczne oraz trapezius, ogólnie mówiąc mm. środka pleców. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Szukaj