WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Domowa siłownia – jak ją zrobić?

Domowa siłowniaWiększość osób aktywnych fizycznie wykonuje treningi w klubach fitness lub najróżniejszych ośrodkach sportu. Są jednak trenujący, którzy z powodu  braku czasu, preferencji treningów w spokojnym miejscu lub wielu innych przyczyn woleliby trenować w domowym zaciszu. Siłownia w domu w ich przypadku jest najlepszym rozwiązaniem problemu. Jak stworzyć niedrogie i bogate w niezbędne przybory pomieszczenie treningowe?

Zalety posiadania swojej własnej siłowni w domu

Największą i najbardziej przekonującą zaletą posiadania siłowni w domu jest zaoszczędzenie czasu. Sam trening to nie wszystko. Decydując się na ćwiczenie w klubie fitness, do czasu przeznaczonego na wykonanie planu treningowego trzeba doliczyć dojazd do siłowni i powrót. Dodatkowo, podczas treningu nie zawsze wszystkie maszyny treningowe są wolne, zmusza to trenującego do dzielenia się sprzętem lub odczekania do momentu, aż będzie on już wolny. Taka sytuacja wpływa negatywnie na poziom motywacji, który w efekcie zmniejszy jakość treningu.

Biorąc pod uwagę, iż średni koszt karnetu na siłownię oscyluje w granicy 100-150zł, można zauważyć, iż jest to kwota 1200-1800zł w skali roku. Są to pieniądze, które oprócz efektów własnych ciężkich treningów nic po sobie nie zostawią.  Decydując się na stopniowe dokupywanie sprzętów do własnej domowej siłowni, treningi wykonywane są cały czas, a sprzętu treningowego przybywa. W skali kilku lat można doczekać się naprawdę bogato wyposażonej siłowni we własnym domu.

Odnosząc się do higieny, warto wspomnieć, iż na siłowniach nie każdy jej przestrzega. Pomimo wielu próśb, regulaminu i karteczek informacyjnych, wiele osób nie używa ręczników treningowych, a także  po zakończeniu ćwiczenia nie dezynfekuje po sobie stanowiska. Posiadając sprzęt treningowy w domu, właściciel sam o niego dba i może mieć pewność o stanie jego czystości.

Trenując w domu, osoby nie posiadające jeszcze wymarzonej sylwetki, mogą uniknąć stresu związanego z obserwacją i zbędnymi komentarzami osób trzecich, jak to czasami bywa na siłowni.

Posiadanie własnej siłowni umożliwia trenowanie o każdej porze dnia i nocy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób pracujących w systemie zmiennym, które nie zawsze moją możliwości i czas na wykonanie treningu przed lub po pracy.

Wady posiadania domowej siłowni

Do głównych wad wykonywania treningów w domu można zaliczyć:

  • Brak dostępu do trenera, który pomoże w wykonywaniu bardziej skomplikowanych ćwiczeń,
  • Urządzenie wymarzonej domowej siłowni może być czasochłonne lub kosztowne,
  • Trenując samemu w domu nie zawsze motywacja jest na wysokim poziomie,
  • Trening bardzo często jest wykonywany bez odpowiedniej asekuracji

Jaki jest niezbędny sprzęt do ćwiczeń w domu?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać podczas konstruowania siłowni w domu jest wybór pomieszczenia posiadającego  odpowiednią przestrzeń. Najczęściej takim miejscem jest strych lub piwnica. Następnie należy zadbać o jego wystrój, który ma przyciągać trenującego z pozytywnym nastawieniem i motywacją. Ostatnim krokiem jest zakup sprzętu treningowego, rozmieszczenie go we właściwym miejscu i czerpanie radości z treningów wykonywanych w domu.

Wiele osób uważa, iż własna siłownia wykonana w domu jest gorsza od tradycyjnego klubu fitness. Jest to teza nie do końca prawidłowa. Odnosząc się do „starej szkoły” treningów można zauważyć, iż opiera się ona o wolne ciężary, a nie nowoczesne drogie maszyny. Domowy sprzęt treningowy zawsze zawiera hantle, gryfy i obciążenia. Tak więc, najważniejszych przyborów treningowych nie brakuje. Kolejną sprawą są maszyny treningowe (np. regulowana ławka do treningu klatki piersiowej czy też wyciągi – górny i dolny), które w domu nie muszą być tak solidne, a zarazem drogie, jak w klubie fitness. Wiąże się to z ich mniejszą eksploatacją. Posiadając wolne ciężary oraz podstawowe maszyny treningowe osoba trenująca w domu jest w stanie wykonywać treningi na naprawdę wysokim poziomie.

Poniżej przedstawiona została tabela z przyborami i przyrządami treningowymi, które warto umieścić we własnej siłowni wraz z ich przybliżoną ceną.

Domowa siłownia
Sprzęt niezbędnySprzęt dodatkowy
Rodzaj sprzętuPrzewidywana cenaRodzaj sprzętuPrzewidywana cena
Gryf prosty 180cm150 złWyciąg górny i dolny350 zł
100 kg obciążenia700 złModlitewnik150 zł
2 x hantel 15 kg, z możliwością zmiany ciężaru100 złŁaweczka do brzuszków150 zł
Ławeczka z regulacją skosu150złMaszyna eliptyczna200zł
Stojaki z regulacją wysokości150 złGryf łamany 120cm60zł
Drążek do podciągania100 złStojak na ciężary100zł
Mata do ćwiczeń30 złAkcesoria takie jak skakanka, gumy treningowe, piłka lekarska150 zł
Poręcze do dipów120ZŁ

Oprócz powyższych sprzętów i przyborów treningowych warto zainwestować w elementy wystroju, które pozytywnie wpłyną na komfort wykonywanych treningów. Podłoga w pomieszczeniu treningowym powinna być antypoślizgowa – zapobiegnie to przypadkowym urazom i kontuzjom. Zainwestowanie w zakup lustra pozytywnie wpłynie na poprawność wykonywania ćwiczeń, gdyż osoba trenująca może świadomie korygować błędy podczas wykonywania ćwiczeń. Warto również zadbać o prawidłowe oświetlenie, nie męczące oczu oraz właściwą wentylację. Ostatnim ważnym dodatkiem do wzbogacenia pomieszczenia treningowego, jest wyciszenie go za pomocą maty z włókna poliestrowego.

Podobne artykuły:

Michał Smuszkiewicz

Michał Smuszkiewicz - student AWF Poznań posiadający duży wachlarz wiedzy jak i doświadczenia w zakresie aktywności fizycznej oraz żywienia. Jest osobą ambitną czującą ciągły niedosyt wiedzy. Przekłada się to na to, że każdy trening oraz dieta są przemyślane oraz dostosowane do potrzeb.

Komentarze
  1. Super artykuł. Nie zapominajmy też o odważnikach kettlebel. Moim zdaniem na start potrzebny drążek i kettlebel. Później warto dokupić sztangę i w dalszej przyszłości kolejny sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *