WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Roztrenowanie w sportach walki – zasady i plan treningowy

MMA zmęczenie roztrenowanie

W życiu sportowca ważny jest nie tylko trening, ale również odpoczynek. Po sezonie startowym lub po walce, większość zawodników wchodzi w chwilowy okres roztrenowania, który pozwala im nie tylko na wyleczenie kontuzji, ale również na odpoczynek psychiczny od treningów.

Na czym polega roztrenowanie w sportach walki?

Wbrew pozorom okres roztrenowania jest równie potrzebny w życiu sportowca, co trening. Jest to czas, w którym pozwalamy sobie na mniejszy rygor treningowy, czyli trenujemy znacznie mniej oraz lżej. Taki okres najczęściej następuje po zawodach lub walce, do których musieliśmy się intensywnie przygotować.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Dzięki temu mamy czas na pełną regenerację organizmu oraz wyleczenie wszystkich kontuzji. Dodatkowo ważnym aspektem jest również odpoczynek psychiczny, ponieważ nasza głowa jest również obciążone ciężkimi treningami.

Jak powinno wyglądać roztrenowanie w sportach walki?

W okresie roztrenowania powinniśmy zrezygnować z intensywnych treningów takich jak np. sparingi. Wielu zawodników w tym okresie zaczyna czerpać korzyści z treningu siłowego, na który jest mniej czasu podczas przygotowań do walki. Oczywiście nie są to niesamowicie ciężkie treningi motoryczne, a raczej forma dostarczania organizmowi ruchu i poprawy naszych aspektów fizycznych.

Czasami sportowcy wchodzą w zbyt duże roztrenowania, czyli trenują bardzo rzadko. Nie powinniśmy też przesadzać w tę stronę, ponieważ powrót do ponownych przygotowań będzie znacznie trudniejszy. Jeśli podczas roztrenowania będziemy trenować 2-3 razy w tygodniu, to nasz organizm będzie miał czas na regenerację, ale będziemy w stanie szybko powrócić do przygotowań.

plany - rejestracja

Co daje fighterom roztrenowanie?

Sporty walki są sportem kontuzjogennym i rzadko kiedy zdarza się, że zawodnicy wychodzą z walki nienaruszeni. Taki okres roztrenowania pozwala na zagojenie się ran i otarć po walce, które przeszkadzałyby nam w treningach.

Dodatkowo jest to okres dla naszego organizmu w którym pozwalamy mu na na odpoczęcie po intensywnych treningach, które są nieodłącznym elementem przygotowań do walki. Jeśli nie damy naszemu organizmowi się zregenerować, to nie tylko treningi będą znacznie mniej przyjemne, ale również mniej efektywne.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Równie ważnym aspektem jest odpoczynek psychiczny, który czasami jest pomijany. Treningi o wysokiej intensywności obciążają nasz ośrodkowy układ nerwowy, który ma wpływ na psychikę. Jeśli nie pozwolimy odpocząć naszej głowie, to ryzykujemy tym, że dopadnie nas wypalenie.

Sprawdź także: Rozciąganie w sportach walki – jak się rozciągać pod sporty walki?

Okres roztrenowania – jak długo powinien trwać?

Nie ma ma określonego żadnego przedziału czasu, ile powinniśmy przebywać w okresie roztrenowania. W sportach walki jest to bardzo indywidualna kwestia, która jest zależna w dużej mierze od obrażeń jakie odnieśliśmy podczas walki. Jeśli z walki wyszliśmy bez większych kontuzji i zranień, to powrócimy do mocnych treningów znacznie szybciej niż osoba, która stoczyła ciężki i krwawy pojedynek. Tak naprawdę to nasz organizm warunkuje to, ile powinniśmy przebywać w tym okresie.

plany

Czasami zawodnicy już po dwóch tygodniach czują, że mogą ponownie podjąć treningi. Jednakże czasami zawodnik podczas walki ulega poważnej kontuzji, która pozwala powrócić do treningu np. po 2 miesiącach. Wszystko zależy od tego co podpowiada nam nasz organizm. Średni czas roztrenowania w przypadku zawodników wynosi 2-4 tygodni.

Trochę inaczej wygląda sprawa w grach zespołowych, takich jak np. piłka nożna. Tam okres roztrenowania jest dostosowywany do rozgrywek ligowych. Podczas trwania ligi zawodnicy powinni być cały czas w treningu, aby być w formie. Okres luźniejszych treningów i odpoczynku następuje dopiero po zakończeniu rozgrywek ligowych. W tym przypadku również długość roztrenowania jest warunkowana długością przerwy w rozgrywkach.

plany

Jak odpowiednio zaplanować roztrenowanie?

Jeśli chcemy osiągnąć jak najlepsze wyniki, to nasz okres roztrenowania powinien być odpowiednio zaplanowany, tak aby przyniósł nam jak największe efekty. Pierwszy tydzień po zawodach powinien być tygodniem bez treningu, aby dać naszemu organizmowi czas na wytchnienie.

W następnym tygodniu powinniśmy rozpocząć lekkie treningi techniczne lub siłowe. Ważne jest, aby zmniejszyć ich intensywność i objętość. Warto dodać do planu treningowego więcej ćwiczeń rozciągających, które również poprawią procesy regeneracyjne zachodzące w naszym organizmie.

Warto również zaplanować aktywną regenerację, którą mogą pełnić np. spacery lub wypady w góry. Warto spędzać ten czas w gronie najbliższych, co pozytywnie wpłynie na naszą psychikę oraz przyspieszy jej regenerację.

Poznaj również: 8 podstawowych błędów początkujących fighterów

Roztrenowanie w sportach walki – przykładowy plan treningowy

Przykładowy plan roztrenowania zawodnika może wyglądać następująco:
💥poniedziałek – odpoczynek
💥poniedziałek – odpoczynek
💥środa – odpoczynek
💥czwartek – trening siłowy
💥piątek – odpoczynek
💥sobota – spacer/rower/delikatne bieganie/basen
💥niedziela – odpoczynek

Tak rozplanowany tydzień pozwoli nam na zregenerowanie zarówno naszego ciała, jak i umysłu. Oczywiście dni tygodnia możemy zamieniać, jednakże pomiędzy poszczególnymi jednostkami treningowymi powinien być dzień przerwy.

GROMDA Zestaw Street Fightera

gromda zestaw street fightera

GROMDA Zestaw Street Fightera
 

Kto powinien wykonywać roztrenowanie?

Tak naprawdę każdy z nas powinien raz na jakiś czas skorzystać z okresu roztrenowania. Niezależnie od naszego poziomu zaawansowania oraz tego, jaką dyscyplinę trenujemy. Jeśli czujemy się przemęczeni lub zauważamy spadki formy, to warto rozważyć wejście w ten okres. Może nam się wydawać, że jest to coś, co zastopuje nasz progres. Jednakże, pomimo tego, że trenujemy mniej, to w dłuższej perspektywie czasu może mieć to bardzo duży wpływ na naszą formę sportową.

Roztrenowanie jest dla każdego z nas i nie powinniśmy się go bać. Cały czas powinniśmy mieć na uwadze, że regeneracja jest równie ważna, co trening.

sporty walki

Roztrenowanie – dlaczego jest potrzebne sportowcom?

Podczas okresu roztrenowania pozwalamy zarówno naszemu ciału, jak i psychice na zregenerowanie się. Jest to najlepszy sposób na zapobieganie przetrenowaniu oraz wypaleniu sportowemu. Nie powinniśmy się bać odpoczynku, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu będzie to miało pozytywny wpływ na naszą formę i wyniki sportowe.

👉Jak być dobrym w sportach walki? O tym pamiętaj!


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *