WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sparingi w sportach walki – wszystko co musisz wiedzieć o walce treningowej

sparingi walka

Niezależnie od tego czy trenujemy boks, muay thai, BJJ, czy MMA, sparingi są nieodłącznym elementem treningu. Pozwalają one nie tylko wykorzystać w realnej walce techniki, których nauczyliśmy się na treningu, ale również pozwalają na zauważenie błędów, które popełniamy podczas walki.

Czym są sparingi i jak wyglądają?

Na pierwszy rzut oka patrząc na sparingi możemy stwierdzić, że jest to po prostu walka. Oczywiście, sparingi w dużej mierze polegają na walczeniu ze sobą, jednakże jest kilka różnic pomiędzy nimi, a walką na zawodach. Najważniejszą z nich, jest ilość siły jaką wkładamy w ciosy i techniki kończące. Musimy cały czas pamiętać, że sparing jest częścią treningu, a chyba nikt z nas nie chce nabawić się jakiejś kontuzji podczas treningu, dlatego podczas sparingów wkładamy znacznie mniejszą siłę w ciosy, tak aby z treningu wyjść całym i zdrowym.

Oczywiście ciosy powinny być zadawane z taką siłą, aby sparingpartner po jego otrzymaniu poczuł go, ale nie został znokautowany. Powinniśmy używać około 50% naszej siły, a gdy widzimy, że nasz kolega słabiej sobie radzi, to powinniśmy używać jeszcze mniej siły. Kolejną różnicą jest rozmiar rękawic w sportach uderzanych. Podczas sparingów powinniśmy wybrać większe rękawice (14-16 oz), mniejsze rękawice (10 oz) zostawmy na walkę. Dzięki większej ilości wypełnienia ryzyko wstrząśnienia mózgu oraz złamań znacznie spada, dzięki czemu sparingi są dla wszystkich bezpieczniejsze.

Podczas sparingów powinniśmy cały czas pamiętać, że mają one charakter treningowy, więc powinniśmy starać się większość ciosów wykonywać poprawnie technicznie, tak aby dobre nawyki utrwaliły nam się w pamięci mięśniowej.

Jeśli zaniedbamy ten aspekt, to wykształcimy sobie złe nawyki, które w walce na zawodach nasz przeciwnik może wykorzystać na naszą niekorzyść.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Sprawdź także: Stres przed zawodami – 5 wskazówek jak sobie radzić ze stresem

Co dają sparingi w sportach walki?

Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą zaletą sparingów jest obycie się z walką. Przyzwyczajamy nasz organizm do ciężkiej pracy, jaką musi wykonywać podczas sparingów, jest to inny wysiłek niż ten, do którego przyzwyczailiśmy organizm podczas części technicznej treningu. Również psychicznie obywamy się z chaosem jaki panuje podczas walki, nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem jaki ułożyliśmy sobie przed walką, wtedy właśnie pojawia się chaos.

Sporty walki uczą również pokory, a to właśnie w dużej mierze za sprawą sparingów. Wiele osób początkujących przychodzi na trening z myślą, że wcale to nie jest takie trudne i z pewnością wszystkich pokonają. Przeważnie po pierwszych kilku sesjach sparingowych takie osoby nabierają pokory.

Sparingi są również nieodłącznym elementem, który w dużej mierze wpływa na przygotowanie do zawodów. Mniej więcej na miesiąc przed zawodami, każdy zawodnik kilka razy w tygodniu chodzi na sparingi, które mają na celu przygotować go do walki i pozwolić mu się obyć z nią, dzięki czemu podczas zawodów jego pewność siebie będzie znacznie większa. Nie bez powodu profesjonalni zawodnicy sportów walki co najmniej raz w tygodniu uczęszczają na sesję sparingów.


💪Sprawdź także plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl i oddaj się pod opiekę naszych specjalistów🍎

plany - rejestracja

Ile trwa sparing bokserski?

Przeważnie sparing trwa tyle, ile trwa runda w danej dyscyplinie. W boksie na ogół są to 3 minutowe rundy, więc każda runda sparingu przeważnie tyle trwa. Jednakże nie jest to regułą, czasami trener decyduje się, aby zrobić większą ilość rund 2-minutowych, a czasami mniejszą ilość rund, które będą trwały dłużej. Wszystko zależy od intencji trenera i od tego co było tematem treningu.

Sprawdź także: Trening bokserski w domu – przykładowe ćwiczenia uzupełniające

Na co zwrócić uwagę podczas sparingów?

Sparingi w sportach walki - wszystko co musisz wiedzieć o walce treningowej

Najważniejszym aspektem na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas sparingów jest nasza technika. Jeśli pozwolimy sobie na niedociągnięcia w technice, to wejdą nam one w nawyk, którego później ciężko nam będzie się pozbyć, dlatego już od pierwszych sparingów powinniśmy zwracać uwagę na odpowiednią technikę. Oczywiście nie jest to możliwe, aby wszystkie ciosy i kopnięcia były przez nas wykonywane w 100% poprawnie, jednakże powinniśmy starać się, aby jak największa ich część była zadawana z zachowaniem odpowiedniej techniki.

Kup Trec Caffeine 200 Plus w sklepie Budujmase.pl

Kolejnym aspektem jest nasze bezpieczeństwo, każdy z nas chce wyjść z sparingu cały i zdrowy. Powinniśmy starać się wybierać sparingpartnerów o podobnych warunkach fizycznych do nas. Jeśli więc ważymy 70 kg, to wybierzmy do sparingu osobę ważącą 75 kg, a nie osobę która waży 100 kg. Dzięki temu znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo, że z sesji sparingowej wyjdziemy bez żadnych urazów. Jeśli nasz partner zbyt mocno uderza, to nie powinniśmy bać się poprosić, aby sparing był trochę lżejszy, nasze zdrowie jest najważniejsze.

Czytaj również: Rozgrzewka w sportach walki – znaczenie, przykłady, wskazówki

sporty walki

Czym są sparingi zadaniowe?

Ze sztukami walki wiążą się nie tylko standardowe sparingi, ale również sparingi zadaniowe, które trochę różnią się od zwykłej walki. Podczas tego typu sparingu zarówno my, jak i nasz sparingpartner mamy konkretne zadanie, które przeważnie jest powiązane z techniką która była wykonywa na treningu. Czyli jeśli tematem treningu był kontratak na lewy prosty, to springiem zadaniowym może być walka w której ciosy możemy zadawać tylko i wyłącznie lewą ręką, a prawej możemy użyć tylko do ich zbijania.

Zdarzają się również sparingi, w których my mamy inne zadanie, a nasz sparingpartner inne, np. w MMA my możemy skupiać się na próbach obaleń podczas sparingu i kontroli w partnerze, a zadaniem naszego partnera będzie utrzymanie walki w stójce i obrona przed naszymi obaleniami. Takie sparingi mają za zadanie utrwalenie techniki wykonywanej na treningu.

trening sportów walki walka fight

Kiedy zacząć sparingi?

Nie da się jednoznacznie określić, po jakim czasie treningów zacząć sparingi, każdy z nas przyswaja wiedzę w innym tempie, a także trenujemy z różną częstotliwością. Osoba która trenuje 4 razy w tygodniu powinna szybciej rozpocząć sparingi, niż osoba która trenuje tylko 2 razy w tygodniu. Najlepszym sposobem jest zapytać trenera o opinię, spojrzy on na nas fachowym okiem i oceni, czy jesteśmy już gotowi na sparingi, czy jeszcze powinniśmy trochę poczekać. Jednakże średnim czasem, po jakim trenujący rozpoczynają sparingi są 2-3 miesiące od rozpoczęcia regularnych treningów.

GROMDA Zestaw Street Fightera

gromda zestaw street fightera

GROMDA Zestaw Street Fightera
 

Po ilu treningach czas na sparingi?

Jak już wiemy, jest to sprawa bardzo indywidualna i zależna od kilku czynników. Nie powinniśmy rozpoczynać sparingów zbyt szybko, ponieważ bardziej doświadczeni koledzy z klubu mogą nam nawet przypadkiem zrobić krzywdę, co już na początku naszej przygody ze sportami walki zafunduje nam kontuzję.

Działa to też w drugą stronę, nie powinniśmy zbyt długo zwlekać ze sparingami, ponieważ spowolni to nasz rozwój, czego byśmy nie chcieli. Optymalna ilość treningów po których powinniśmy zacząć sparingi to 20-25 treningów. Po tym czasie będziemy mieli już pewne doświadczenie, które pozwoli nam na bezpieczne sparingi.

👉TOP5 – Najlepsze odżywki przedtreningowe do sportów walki

Jak często sparować przed walką?

Sparingi przed walką różnią się od zwykłych sparingów treningowych, tym, że są mocniejsze i częstsze. Na około miesiąc przed walką powinniśmy rozpocząć okres sparingowy podczas którego będziemy praktycznie na każdym treningu sparować.

Również dobór sparingpartnerów nie powinien być przypadkowy, gdy znamy przeciwnika, to powinni być to sparingpartnerzy o podobnym do niego stylu i warunkach fizycznych, zaś gdy go nie znamy, to powinniśmy wybierać sparingpartnerów o warunkach podobnych do nas. Dzięki temu będziemy mieli warunki zbliżone do tych, które będą panować podczas walki. Na około dwa tygodnie przed planowanymi zawodami powinniśmy zakończyć sparingi, aby nie wyjść porozbijanymi do walki.

Warto wiedzieć: Przygotowania w sportach walki – jak trenować przed walką?


Podobne artykuły:

Komentarze
  1. sparing sparingiem, ale tylko walka daje prawdziwą odpowiedź. Jest takie powiedzenie, jesteś tak dobry jak Twoja ostatnia walka 😉 coś w tym jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *