WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy można robić cardio po każdym treningu siłowym?

trening cardio na bieżni

Trening cardio to trening typowo tlenowo – wytrzymałościowy, który ma na celu spalenie tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie wydolności. Ten typ treningu funkcjonuje jako samodzielna forma trenowania, ale może być również dopełnieniem treningu siłowego.

Czy można robić cardio po każdym treningu siłowym?

Poza treningiem siłowym w naszym planie treningowym powinien znaleźć się trening aerobowy, który pozwoli nam zbudować tzw. “bazę tlenową”. Jednakże nie powinniśmy wykonywać treningu cardio zaraz po dźwiganiu ciężarów.

Regularny trening cardio wykonywany jako oddzielny trening zapewni nam redukcję tkanki tłuszczowej oraz pobudzi nasz układ krążenia. Dodatkowo ten typ wysiłku pozytywnie wpływa na naszą kondycję.

A więc odpowiadając na pytanie postawione w temacie, nie powinniśmy wykonywać treningu cardio po aktywności z obciążeniem. Jednakże nie powinniśmy również rezygnować z treningu aerobowego, ponieważ ma on wiele korzyści dla naszego organizmu oraz przyspiesza nasz metabolizm.

trening aerobowy

Czytaj także: Najlepsze ćwiczenia aerobowe

Jak połączyć cardio z treningiem siłowym?

Oczywistym jest, ze treningu aerobowego nie wolno pomijać, ale również nie powinniśmy go wykonywać bezpośrednio po zakończeniu wysiłku związanego z treningiem siłowym .Dobrym rozwiązaniem będzie robienie treningu aerobowego rano, a siłowego popołudniu.

Jeśli nie mamy czasu, żeby wykonywać 2 treningi dziennie, to możemy jednego dnia przerzucać ciężary, a następnego dnia iść np. pobiegać lub pojeździć na rowerze.

Rano trening siłowy a wieczorem cardio?

Dla osób które mają czas jest to świetne rozwiązanie. Zapewnia ono odpowiednią przerwa między oboma typami treningów, dzięki czemu mięśnie nie reagują antagonistycznie na różne typy wysiłków. Jednak jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na treningi 2 razy dziennie, to może wykonywać poszczególne treningi co drugi dzień.

Cardio po treningu siłowym na redukcji

Jeśli jesteśmy podczas redukcji, to sprawa ma się trochę inaczej. W tym wypadku możemy dołożyć sobie trening cardio zaraz po treningu siłowym. Bieganie lub pływanie zaraz po treningu przyspieszy nasz metabolizm oraz zwiększy intensywność treningu.

Taka forma treningu będzie dobrym pomysłem tylko jeśli chcemy pozbyć się zbędnej masy. Jeśli jednak jesteśmy podczas budowania masy, to nie powinniśmy wykonywać obu tych treningów w krótkim odstępie czasu.

cardio na masie

Dowiedz się więcej: Cardio na masie – warto czy nie warto?

Ile minut cardio po treningu siłowym?

Czas trwania treningu cardio będzie zależał od formy treningu oraz czasu jaki na niego poświęciliśmy. Jeśli przez godzinę przerzucaliśmy ciężary z maksymalnym obciążeniem, to cardio będzie krótsze i mniej intensywne niż w przypadku, gdy ćwiczyliśmy przez pół godziny z połową naszego maksymalnego obciążenia.

Jednakże od jakiegoś czasu uznaje się, że optymalny czas cardio to 20-30 minut. Musimy jednak pamiętać, żeby dostosować wysiłek do naszych możliwości.

Interwały czy cardio

Główną różnicą pomiędzy cardio a treningiem interwałowym jest czas trwania oraz intensywność. Interwały charakteryzują się większą intensywnością oraz krótszym czasem trwania niż cardio. Podczas interwałów organizm musi dostarczyć więcej energii do mięśni, przez co trening jest trudniejszy ale również bardziej efektywny niż cardio.

Jeśli dysponujemy małą ilością czasu, to lepiej będzie jeśli dodamy do treningu interwały. Jednakże jeśli mamy trochę więcej czasu, to lepiej narzucić wolniejsze tempo i wykonać cardio.

Na czym polega trening cardio?

trening na bieżni

Głównym założeniem treningu cardio jest zwiększenie naszej wydolności oraz przemiany materii. Jest to trening o wysokiej intensywności, podczas którego tętno znacząco przyspiesza. Taki trening znacząco poprawia krążenie krwi oraz wydolność organizmu, dodatkowo zmusza on organizm, aby ten czerpał energię z zapasów tkanki tłuszczowej.

Najczęstszymi formami tego treningu są:

  • sprint
  • bieganie na bieżni
  • jazda na rowerze

To tylko przykładowe formy treningu cardio które cieszą się największą popularnością wśród osób chodzących na siłownię.

Zalety treningu aerobowego

trening aerobowy

Trening aerobowy niesie ze sobą wiele korzyści m.in:

  • pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej
  • zwiększenie wydolności organizmu
  • wydzielanie endorfin (tzw. hormonów szczęścia)
  • zapobieganie zakrzepom oraz zawałom

Są to tylko najważniejsze zalety treningu cardio. Na uwagę zasługuje również fakt, że taki trening mogą wykonywać przede wszystkim osoby całkowicie zdrowe.

Wady treningu cardio

bieżnia

Niestety jak większość rzeczy trening aerobowy nie jest wolny od wad:

  • zbyt duża ilość tego typu treningów, powoduje, że wydziela się kortyzol (charakteryzuje się on działaniem katabolicznym, przez co utrudnia budowanie masy mięśniowej)
  • Intensywny trening na czczo spowoduje zdecydowany spadek siły i energii w ciągu dnia
  • Duża ilość treningów tego rodzaju może przyczynić się do degradacji mięśni

Jak widać jest kilka wad treningów aerobowych, jednak jeśli będzie wykonywać je z umiarem, to z powodzeniem możemy wykonywać takie treningi, bo mają również wiele korzyści oraz skorzysta na tym nasze zdrowie.

Kiedy najlepiej robić cardio?

Cardio jest na tyle rozpowszechnionym treningiem, że jest wykonywany praktycznie o każdej porze dnia. Jednakże najczęściej jest on wykonywany rano na czczo lub popołudniu.

Podczas trenowania na czczo organizm nie ma węglowodanów, z których może czerpać energię, więc zaczyna zużywać tkankę tłuszczową. Jednakże trening na czczo nie będzie dla każdego, niektórzy po treningu na czczo będą bardzo osłabieni i nie będą czerpać przyjemności z treningu. Zdecydowanie osoby początkujące nie powinny wykonywać cardio na czczo.

Drugą najbardziej rozpowszechnioną porą jest popołudnie. Wtedy ludzie na ogół są po pracy lub szkole i mają na spokojnie czas żeby iść potrenować. Trening o tej porze jest zdecydowanie bezpieczniejszy, ponieważ dostarczyliśmy organizmowi energii w postaci śniadania lub obiadu, dzięki czemu ma on z czego czerpać energię do ćwiczeń.

Pora dnia którą wybierzemy na trening zależy tylko od nas. To my musimy znać możliwości naszego organizmu oraz wiedzieć jak i kiedy trenować. Powinniśmy również pamiętać, aby przed każdym treningiem zrobić solidną rozgrzewkę oraz mieć zaplanowane dni wolne od treningów, co uchroni nas przed kontuzjami i przetrenowaniem.

🛒 Sprawdź plany treningowe Budujmase.pl i w razie wątpliwości skorzystaj z nielimitowanego kontaktu z trenerem i/lub dietetykiem📓

Trening aerobowy przed czy po treningu?

Jeśli już musimy wykonywać trening tlenowy w dniu w którym wykonujemy trening siłowy, to najlepiej będzie go wykonywać przed treningiem siłowym. W takim wypadku cardio będzie przy okazji rozgrzewką przed treningiem.

Jeśli byśmy wykonywali trening aerobowy po treningu, to uszczuplimy zapasy glikogenu i białek w mięśniach, co utrudni budowanie masy mięśniowej.

trening aerobowy

Sprawdź: Aeroby czy cardio? Sprawdź, który trening będzie dla Ciebie lepszy

Ile razy robić cardio w tygodniu?

Wszystko zależy od naszych celów i stażu treningowego. Jeśli jesteśmy na redukcji to najlepiej będzie zacząć od 3×20 minut i stopniowo zwiększać ilość dni oraz czas trwania treningu.

Jeśli zaś naszym celem jest budowanie masy mięśniowej, to 2-3 razy w tygodniu po 20 minut w tygodniu powinno w zupełności wystarczyć.

💪Poznaj także nasz Atlas Ćwiczeń Budujmase.pl


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *