WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Pory treningu – czy istnieje najlepsza pora w ciągu dnia na trening?

Pory treningu - czy istnieje najlepsza pora w ciągu dnia na trening?

Czy pora treningu może mieć wpływ na efekty treningowe? To pytanie często zadają sobie osoby, które chcą zmienić swoją sylwetkę. Najbardziej popularnymi porami na trening są godziny poranne lub ćwiczenia w godzinach popołudniowych. Czy pora dnia ma wpływ na efekty i która z nich jest najlepsza?

Jaka jest najlepsza pora na trening?

Pora treningu jest często podyktowana przez nasze codzienne obowiązki. Z tego powodu siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie w godzinach popołudniowych. Tak naprawdę tylko nieliczni mają komfort trenowania o dowolnej porze dnia. Najlepsza pora na trening jest uzależniona od charakteru wysiłku jaki chcemy podjąć. Być może intensywny trening nie będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ możesz mieć problem z zasypianiem. W takich przypadkach lepszy będzie poranny trening.

Większość z nas ma więcej energii w godzinach porannych. Zapasy energii w postaci glikogenu mogą być efektywnie wykorzystane pod warunkiem, że zadbamy o zapas paliwa dnia poprzedniego. Poranne ćwiczenia mogą nastroić nas na cały dzień pracy.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Ciężko jednoznacznie wskazać najlepszą porę dnia na ćwiczenia siłowe lub trening wydolnościowy, ponieważ są to dwa różne rodzaje wysiłku, na które nasz organizm reaguje w inny sposób. Dużo osób biega w godzinach porannych z nadzieją na spalenie większej ilości kalorii, natomiast nie ma to aż tak dużego przełożenia na tempo osiąganych efektów.

Czy pora treningu ma znaczenie?

Z pewnością pora treningu ma znaczenie dla naszego komfortu i przyzwyczajeń. Każdy z nas ma nieco inny rytm dobowy i godziny największej produktywności. Z tego powodu najlepiej ćwiczyć w godzinach, gdy jesteśmy najbardziej zmotywowani na trening, a nasz organizm pobudzony do działania.

W kontekście kształtowania sylwetki, czyli budowania masy mięśniowej lub utraty tkanki tłuszczowej, pora treningu ma marginalne znaczenie. Możemy równie szybkie i zadowalające efekty osiągać ćwicząc rano czy wieczorem. Dużo większą rolę odgrywa regularność i jakość wykonanego treningu.

Czytaj także: Poranny trening siłowy – na czczo czy może po posiłku?

Najlepsza pora na trening – lepiej ćwiczyć rano, czy wieczorem?

Istnieje wiele rodzajów badań naukowych, które mają odpowiedzieć na pytanie, która pora dnia jest najlepsza na wykonywanie ćwiczeń. Duże znaczenie, aby odpowiedzieć na to pytanie ma rodzaj podejmowanej aktywności oraz własne przyzwyczajenia. Niektóre rodzaje wysiłku mogą powodować problemy ze snem. Ma to związek z wyrzutami hormonów, takimi jak: adrenalina, noradrenalina czy dopamina. Mowa tutaj przede wszystkim o wysoce intensywnych treningach, podnoszą one poziom kortyzolu. Z tego powodu intensywny trening wieczorem może nie być najlepszym pomysłem.

Możemy spotkać badania naukowe, które jasno wskazują, że w godzinach porannych nie powinny ćwiczyć osoby starsze. W ich przypadku, trening rano znacznie zwiększa ryzyko zawału. Większy opór powietrza w przewodach oddechowych z rana jest czynnikiem utrudniającym trening rano osobom z astmą lub innymi chorobami dróg oddechowych.

Nie da się jednoznacznie wskazać odpowiedniej pory na trening. Ćwiczenia rano, we wczesnych godzinach popołudniowych lub wieczorem mogą przynieść zamierzony cel pod warunkiem, że weźmiemy pod uwagę szereg czynników.

plany - rejestracja

Plusy i minusy porannego treningu ☀️

trec kofeina

Istnieje wiele teorii, które wskazują, że najlepiej ćwiczyć w godzinach porannych. Rano mamy sporo energii po nocnej regeneracji, a aktywność fizyczna napędza nas na resztę dnia. Z pewnością mogą to być zalety porannego treningu. Dla kształtowania sylwetki duże znaczenie ma rodzaj pozyskiwania energii. W trakcie nocy organizm zużył rezerwy energetyczne w postaci glikogenu.

Z tego względu dużo bardziej efektywnie korzystamy z zapasów tłuszczu. Nie bez powodu cardio na czczo jest w dalszym ciągu polecane.

Kup Trec Caffeine 200 Plus w sklepie Budujmase.pl

Trening poranny ma również sporo minusów. Jak zostało wcześniej wspomniane, trening rano nie będzie najlepszą porą dla osób starszych. Niektórzy mogą narzekać na mniejszą ilość energii zaraz po przebudzeniu.

Trening rano może być gorszy dla osób, którym zależy na rozbudowie masy mięśniowej. W tym rodzaju treningu liczy się siła i odporność na zmęczenie. Według badań szczyt wytrzymałości przypada na około godzinę 18.

Plusy i minusy wieczornego treningu 🌒

valerin sen

Jak zostało wspomniane w poprzednim akapicie, nasz peak wytrzymałości przypada na godziny popołudniowe. Wieczorem temperatura ciała wzrasta, a jej szczyt przypada mniej więcej na godzinę 18:00.

Dzięki temu maleje ryzyko kontuzji i przyspiesza się przewodzenie impulsów nerwowych. Z tego powodu wieczorny trening może przynieść lepsze rezultaty w dyscyplinach siłowych.

Kup Valerin Sen w sklepie Budujmase.pl

Badanie Milana Sedliaka wkazało, że niektóre sygnały anaboliczne są silniejsze w godzinach wieczornych. Pamiętaj jednak, że zbyt intensywne ćwiczenia mogą utrudniać sen. Wieczorny trening może być idealną porą na rozładowanie negatywnych emocji i całodziennego stresu.

Wieczorem nie możemy przesadzać z intensywnością treningu. Pobudzenie w trakcie ćwiczeń może przełożyć się na problemy z zaśnięciem. Narzeka na ten fakt wiele osób, które są zmuszone do wieczornej aktywności. Dużym minusem trenowania wieczorem są pełne sale siłowni. Zdecydowana większość z nas trenuje po pracy, co powoduje tłok na salach fitness od godzin popołudniowych, aż do samego wieczora.

Kiedy najlepiej ćwiczyć, żeby rozbudować masę mięśniową?

Liczne badania, o których zostało wspomniane we wcześniejszej treści artykułu jasno wskazują, że optymalną porą na trening są okolice godziny 18:00.

Mniej więcej o tej porze organizm jest najbardziej efektywny pod kątem siły i wytrzymałości. Temperatura ciała osiąga optymalny poziom, przyspiesza się tempo przewodzenia impulsów nerwowych. W godzinach popołudniowych mamy spore zapasy glikogenu. W takich warunkach dużo łatwiej o większą moc w trakcie treningu.

Trenując około godziny 18, skończymy trening o takiej porze, która nie powinna mieć negatywnego wpływu na sen. Tym samym ograniczamy wady treningu w godzinach wieczornych.

Trening popołudniu może być lepszy, ale nie oznacza to, że wykonywanie ćwiczeń siłowych rano nie wpłynie na rozbudowanie masy mięśniowej. Pamiętaj, że pora treningu ma dużo mniejsze znaczenie niż sam trening, dieta czy regeneracja.

Zestaw Boogie na trening

zestaw na masę

Zestaw Boogie na trening
 

Trening przed snem – czy to dobry pomysł?

Każdy z nas inaczej reaguje na wysiłek fizyczny. Niektórzy po zakończeniu ćwiczeń są nakręceni i naładowani energią, a jeszcze inni po treningu marzą o odpoczynku. Z tego względu porę treningu możemy dobrać do reakcji organizmu na wysiłek.

Duże znaczenie ma także rodzaj wysiłku. Lekki trening w postaci jogi, czy nordic walking to rodzaje aktywności, które mogą wręcz pozytywnie wpłynąć na jakość snu. Z kolei wykonanie interwału lub treningu MMA może pobudzić nas na długie godziny.

Trening wieczorem jest dobrym pomysłem jeśli jesteś świadomy jego wpływu na sen i potrafisz zapobiec negatywnym skutkom na sen. Jeśli po treningu jesteś pobudzony przez dłuższy czas, spróbuj wykonać trening nieco wcześniej.

Czytaj również: Ćwiczenia przed snem – czy trening wieczorem ma sens?

plan treningowy

W której porze dnia najlepiej trenować?

Najlepsza pora dnia na trening jest ciekawym tematem i zgłębiając temat można wyciągnąć szereg ważnych wniosków. Mimo to, pora wykonania ćwiczeń nie ma dużego znaczenia dla osoby trenującej rekreacyjnie. Dużo większą uwagę do planowania treningów muszą przykładać zawodowcy, którzy niejednokrotnie mają do wykonania dwie jednostki treningowe dziennie.

Przy wyborze pory na trening najlepiej kierować się własnymi preferencjami. Nie musisz zmuszać się do treningu wieczornego zamiast dalej ćwiczyć rano tylko dlatego, że przeczytałeś o zaletach ćwiczeń wieczornych pod kątem budowania mięśni. Analogicznie możesz trenować rano jeśli nie możesz zasnąć po wieczornej aktywności. Pamiętaj, że trening ma sprawiać Ci radość, a nie generować pewnego rodzaju dyskomfort. Trenuj w godzinach, w których jesteś najbardziej zmotywowany do ćwiczeń.

Warto wiedzieć: Jak często ćwiczyć? Ile trenować żeby było widać efekty?


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *