WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jaki sport walki dla kobiet jest najlepszy?

kobieta w sportach walki

Sztuki walki wpływają na wszystkie aspekty życia. Zaczynając od możliwości poprawy wydolności, poprzez wysmuklenie sylwetki, a na podniesieniu pewności siebie i wzmocnieniu psychiki kończąc. Sprawia to, że panie zdecydowanie powinny pomyśleć o rozpoczęciu treningów sportów walki. Pytanie, które zadaje sobie większość kobiet przed udaniem się na salę brzmi czy to jest dla mnie i czy sobie poradzę. W celu ułatwienia tej decyzji oraz wyboru konkretnej dyscypliny w poniższym artykule przybliżymy tą kwestię.

Sztuki walki to treningi w trakcie, których uczymy się nie tylko samoobrony lecz również zadawania ciosów. W zależności od tego jaką dyscyplinę wybierzemy będziemy używać w tym celu pięści, łokci, nóg oraz kolan. W niektórych sportach nauczymy się także walki w parterze. Myśląc o tym, czy treningi sportów walki dla kobiet są czymś odpowiednim należy przypomnieć sobie wizerunki wielu silnych i jednocześnie pięknych kobiet, które osiągają w tych ciężkich sporach sukcesy. Polska posiada co najmniej dwie zawodniczki, które na długi okres zagościły w czołówce najlepszych zawodniczek UFC. W boksie posiadaliśmy w ostatnich latach dwie mistrzynie świata.

Trening sztuk walki może być bardzo korzystny dla kobiet, wystarczy znaleźć odpowiedni sport dla siebie. Sprawdźmy jak tego dokonać.

Jak wybrać sztukę walki dla kobiety?

W pierwszej kolejności należy rozeznać się nieco w rynku i sprawdzić jakie zajęcia są oferowane w naszej okolicy. Następnie można udać się na trening próbny, w trakcie którego zobaczymy jak wyglądają sesje, klub, kadra trenerska oraz inni uczestnicy zajęć. Takich pierwszych lekcji można odbyć kilka w różnych miejscach. Następnie możliwy będzie powrót w to, które najbardziej przypadnie nam do gustu.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

W większości klubów znajdziemy treningi dedykowane specjalnie dla kobiet. Możliwe jest także uczestniczenie w zwykłych sesjach, mieszanych, wraz z resztą członków klubu. Warto poszukać informacji na temat dostępnych obiektów w naszej okolicy w Internecie, następnie zrobić listę tych, które chcemy odwiedzić i sprawdzić ich ofertę.

💥Najtrudniejszy jest pierwszy krok, dlatego warto wykonać go jak najszybciej.


Uzupełnij treningi sportów walki specjalnie dobranymi treningami siłowymi. Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i zmaksymalizuj swoje efekty!

plany - rejestracja
  • 🎯Wybierz pakiet, z którego chcesz skorzystać.
  • 🔓Dokonaj płatności i uzyskaj dostęp do swojego konta.
  • 📝Wypełnij wywiad treningowy, a nasi specjaliści przygotują Twój plan.
  • 🏆Rozpocznij pracę swoim ciałem i zrealizuj swój cel!
ZACZYNAM JUŻ DZIŚ!💪

Sztuki walki dla kobiet

plan treningowy dieta

Na wstępie warto poznać różnicę pomiędzy sztukami, a sportami walki. Te drugie stanowią usportowione systemy, służące głównie do startów w zawodach. Pierwsze z kolei wywodzą się z tradycji i opierają o filozofie rozwoju ducha i ciała. Najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne sztuki walki powstały w Azji. Sporty walki z kolei były tworzone w różnych miejscach świata, a ich głównym celem jest pokonanie przeciwnika.

Kobiety nastawione na rywalizację mogą wybierać spośród takich sportów jak: kick boxing, boks, BJJ, MMA, zapasy czy też muay thai. Te, które są zainteresowane w większym stopniu rozwojem osobistym oraz możliwością obrony w sytuacji zagrożenia mogą zdecydować się na uczestnictwo w zajęciach sztuk walki, jakimi są przykładowo aikido.

Rodzaje sztuk walki

  • Kickboxing – stanowi połączenie boksu z możliwością wyprowadzania kopnięć nogami. Pozwala na walkę w bliskim, oraz dalekim kontakcie. Treningi mogą być wymagające, lecz również bardzo satysfakcjonujące ze względu na ich sportowy charakter;
  • boks – umożliwia stosowanie odpowiednich technik wyprowadzania ciosów wyłącznie pięściami. Bardzo istotna jest w nim jednak praca za pomocą nóg, dzięki której zawodnik może przemieszczać się po ringu i skuteczniej unikać ciosów przeciwnika;
  • brazylijskie jiu jitsu – pozwala na obalenia, walkę w parterze, efektowne chwyty oraz duszenia. Walka na chwyty pozwala nauczyć się umiejętności wyjścia z opresji w trakcie zwarcia z silniejszym napastnikiem;
  • judo – zostało opracowane pod koniec XIX wieku przez Jigoro Kano. Opiera się o techniki rzutów oraz dźwigni;
  • aikido – technika walki bez walki, jak również jest nazywane umożliwia nauczenie się wykorzystywania siły przeciwnika przeciwko niemu. Zyskało sporą popularność poprzez filmy ze Steven’em Seagalem;
  • tai chi – polega na tym aby poruszać się w określony sposób zgodny ze sztuką, ruchy ciała są w nim płynne, a ćwiczenia techniczne łączą się z medytacją. Jest to idealna sztuka walki dla osób, które szukają rozwoju zarówno fizycznego jak i psychiczno-duchowego;
  • muay thai – tajski boks to dyscyplina bardzo wymagająca i twarda. Jest sportem narodowym w Tajlandii, gdzie uprawiają ją już małe dzieci. Uczy wykorzystywać do walki zarówno łokcie, jak i kolana. Jest bardziej brutalnym i pozwalającym na więcej sportem niż kick boxing;
  • krav maga – system walki stworzony na użytek jednostek specjalnych. Obecnie można się go nauczyć jako techniki skutecznej w samoobronie.

Czytaj więcej: Sztuki walki – jakie są rodzaje sztuk walki?

Dlaczego warto trenować sztuki walki?

Treningi sztuk walki są doskonałym narzędziem, które można wykorzystać do skutecznej obrony. Przekładają się również na funkcjonowanie w życiu codziennym. Ponadto uczestniczenie na zajęcia pozwala na nawiązanie nowych znajomości.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Osoby, które rozpoczęły treningi są wstanie wymienić liczne korzyści z nich wynikające. Prawda jest taka, że po tym kiedy człowiek raz wejdzie na salę zmienia się jego postrzeganie ćwiczeń oraz sportu. Atmosfera panująca w klubie przyciąga, a efekty płynące z ciężkiej pracy są bardzo satysfakcjonujące.

Zalety sztuk walki

Sporty walki poprawiają koordynację ruchową oraz umożliwiają pozbycie się negatywnych emocji. Osoby trenujące regularnie zyskują świadomość własnego ciała oraz kondycję fizyczną. Wyrzucenie z siebie gniewu oraz frustracji jest bardzo istotne z punktu widzenia zdrowia psychicznego.

Kobiety często tłumią w sobie wszystkie negatywne emocje, co może odbijać się na ich relacjach. Przyjrzyjmy się zatem jakie są jeszcze zalety treningu sztuki walki.

  • Poprawa kondycji – intensywne ćwiczenia pozwalają na powiększenie się pojemności płuc i zyskanie wyższej wydolności. W efekcie będzie można zapomnieć o zadyszce po wejściu na 3 piętro.
  • Siła fizyczna – sztuki walki dla kobiet umożliwiają im rozwój siły w sposób naturalny, bez ryzyka nadmiernego rozrostu masy mięśniowej;
  • Pewność siebie – osoby trenujące zyskują olbrzymią pewność ze względu na umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami i w ciężkich chwilach na treningach. Nie bez znaczenia jest świadomość możliwości obrony przed napastnikiem.
  • Rozwój skupienia oraz cierpliwości – efekty przychodzą w momencie kiedy ciężko na nie pracujemy, a proces ten wymaga czasu oraz zaangażowania. W trakcie ćwiczeń należy również utrzymywać koncentrację na tym co się robi.

Jak sztuki walki wpływają na kobiece ciało?

Intensywne ćwiczenia pozwalają wyrzeźbić i wysmuklić ciało. Staje się ono twardsze dzięki zyskanym mięśniom. Wzrost masy mięśniowej nie jest jednak na tyle duży aby powodował skok wagi. Przeciwnie często dochodzi do jej obniżenia.

W miejsce niechcianej oponki zacznie pojawiać się smukła talia i lekko zarysowane mięśnie. Niezbędna będzie jednak również prawidłowa dieta.

Dowiedz się: Kobiety w sportach walki – czy kobiety powinny uprawiać sporty walki?

Sporty walki dla kobiet – pierwszy krok

Pierwszym krokiem po wybraniu klubu jest spakowanie torby sportowej i wyjście na trening. Spakuj wygodne ubranie, ręcznik, buty na płaskiej podeszwie. Nie zapomnij o wodzie. Następnie po prostu spróbuj!

GROMDA Zestaw Street Fightera

gromda zestaw street fightera

GROMDA Zestaw Street Fightera
 

Znane kobiety, które trenują sztuki walki

Wśród znanych kobiet trenujących sporty walki należy wymienić byłą mistrzynie UFC Joannę Jędrzejczyk, która cieszy się olbrzymim szacunkiem i rozpoznawalnością również za oceanem. Kolejną Polką z MMA na światowym poziomie jest piękna Karolina Kowalkiewicz-Zaborowska.

Do niedawna w boksie tytuły mistrzyń świata dzierżyły dwie Ewy. Piątkowska, cechująca się dobrym wykształceniem i walecznym charakterem oraz Ewa Brodnicka popularna w social mediach ze względu na swoją zgrabną figurę.

Obecnie obiecującą pięściarską jest również Laura Grzyb, która z powodzeniem może występować także na pokazach mody lub w konkursach piękności.

Warto wiedzieć: Korzyści i zagrożenia związane z uprawianiem sportów walki


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *