WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czy można pić napoje zero na diecie odchudzającej?

napoje zero - light na diecie odchudzającej

Czy napoje typu Coca Cola Zero są przyjazne dla diety odchudzającej? To jedno z często zadawanych pytań przez osoby, które starają się kontrolować swoją wagę i unikać nadmiaru cukru w diecie. Napoje niskokaloryczne, zamiast tradycyjnego cukru zawierają słodziki syntetyczne, dlatego cieszą się popularnością jako zdrowsza alternatywa dla popularnych napojów gazowanych. Jednak istnieje wiele kontrowersji i opinii na temat wpływu napojów zero na proces odchudzania, a nawet zdrowie. Sprawdź, czy na diecie odchudzającej naprawdę można bezpiecznie pić napój pozbawiony cukru.

Czy na diecie można pić napoje zero?

Wielu ludzi lubi słodki smak Coca Coli, dlatego decyduje się na napoje zero, aby ograniczyć spożycie cukru i kontrolować ilość kalorii w diecie odchudzającej. Warto jednak zwrócić uwagę na skład tych napojów, ponieważ o ile spożywanie słodzików w rozsądnych ilościach nie zaszkodzi zdrowiu, to szkodliwe składniki takie jak barwniki i konserwanty już mogą. Warto być świadomym, że nie są to pożądane elementy zbilansowanej diety, szczególnie redukcyjnej.

Część osób na diecie korzysta z alternatywy, jaką daje im cola zero, twierdząc, że picie jej nie wpływa negatywnie na odchudzanie. Jednakże według badań przeprowadzonych w 2014 roku, opublikowanych przez American Journal of Public Health, dorośli z nadwagą, którzy pili dietetyczne napoje gazowane, spożywali więcej kalorii w pożywieniu niż dorośli z nadwagą, którzy pili zwykłe napoje gazowane.

Sprawdź: Czy na diecie trzeba wybierać produkty light?

Czy od coli zero rośnie brzuch?

Ponieważ napoje typu Cola Zero rzeczywiście mają „zero kalorii”, teoretycznie nie sprawią, że będziesz tyć. Jeśli są oznaczone jako produkty „dietetyczne” lub „zero kalorii” praktycznie nie dostarczają kalorii, więc same w sobie nie powodują otyłości.

Problemem dla redukcji tkanki tłuszczowej są słodziki – im więcej ich spożywasz, tym bardziej chcesz słodyczy. Może to zwiększać prawdopodobieństwo poddawania się pokusie i jedzenia dodatkowych kalorii, których nie będziesz kontrolować.

Zdrowa redukcja powinna jednak opierać się o mądry plan posiłków. Dietetyk ułoży je dla Ciebie opierając się o Twoje indywidualne cele i przyzwyczajenia.

plany - rejestracja

Napoje zero – co znajdziemy w ich składzie?

Napoje zero nie mają w swoim składzie sacharozy ani syropu kukurydzianego. Zamiast tego słodzone są aspartamem lub substancją zwaną Acesulfam K. Aspartam jest wyjątkowo słodką substancją, 200 razy słodszą od sacharozy. Dlatego wystarczy jej odrobina do uzyskania słodkiego smaku.

W składzie wielu napojów można też znaleźć kwas fosforowy, który działa degradacyjnie dla szkliwa i kości.

Zobacz: Produkty light – czy są zdrowe?

Czy napoje zero są zdrowsze niż te słodzone cukrem?

Jeśli od czasu do czasu pijesz napój typu Cola Zero, Twój organizm będzie zdrowszy niż po wypiciu zwykłej coli. To dlatego, że problemem wszystkich napojów gazowanych jest duża zawartość cukru, który wpływa negatywnie zarówno na wagę, jak i poziom cukru. W dodatku napoje słodzone sacharozą mogą przyczyniać się do wielu chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca typu 2. Pijąc Coca Colę Zero, nie dostarczasz do organizmu cukru i kalorii, ale wprowadzasz inne substancje, które mogę nie być obojętne dla zdrowia [1].

Czy napoje zero podnoszą poziom cukru we krwi?

Napoje typu Cola Zero nie zawierają węglowodanów, tłuszczów ani białek. Aby uzyskać słodki smak, są słodzone substytutami cukru, takimi jak aspartam. Aspartam nie podnosi poziomu glukozy we krwi, tak jak robi to sacharoza (inne słodziki robią to w bardzo niewielkim stopniu).

Według specjalistów słodziki mogą natomiast wpływać na poziom insuliny wytwarzanej przez organizm, aby przygotować się na przyjęcie porcji glukozy. Wpływ słodzików zarówno na insulinę, jak i proces odchudzania zwykle nie ma większego znaczenia.

Istnieją badania sugerujące, że napoje słodzone aspartamem mogą wpływać na florę bakteryjną jelit, a to z kolei może prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi [2]. Jednak na tym etapie brakuje badań przeprowadzonych na ludziach.

Zestaw na odchudzanie

zestaw na odchudzanie

Zestaw na odchudzanie
 

Czy cola zero zawiera kofeinę?

Cola Zero zawiera kofeinę, która pobudza i poprawia wydajność. Wbrew opiniom nie są to duże ilości, ponieważ z reguły w 100g gotowego napoju jest nie więcej niż 10g kofeiny. Oznacza to, że należałoby pić Colę Zero w dużych ilościach (litr lub więcej), aby dostarczyć równowartość kofeiny mieszczącej się w 1 filiżance kawy. Warto wspomnieć, że sama kofeina może podnosić poziom cukru we krwi o kilka procent.

Czy sztuczne słodziki zwiększają apetyt na słodkie?

Kilka badań wykazało, że dietetyczne napoje gazowane mogą zwiększać poziom hormonów stymulujących apetyt, takich jak grelina, a tym samym zwiększać głód. Efekt może być taki, że o ile zawarte w napojach zero słodziki nie powodują tycia, to skłaniają nas do zjadania większych ilości kalorii [3].

Sekret tkwi w tym, że mózg błędnie interpretuje obecność słodzików w jedzeniu – uważa, że zjadamy cukier, a więc domaga się dodatkowej jego porcji, by wyrównać jego poziom [4].

Sprawdź: Aspartam, sukraloza, sacharoza – cukier czy słodzik?

Czy cola bez cukru ma kalorie?

Aspartam (i inne słodziki) dodawany do słodkich napojów zero nie jest substancją niskokaloryczną, jednak jest bardzo słodki i wystarczy jego niewielka ilość, aby uzyskać słodki smak. W rezultacie liczba kalorii w takim napoju jest znikoma i można go uznać za napój „zero kalorii”.

Zestaw na spalanie tłuszczu

zestaw na masę

Zestaw na spalanie tłuszczu
 

Czy napoje typu zero są zdrowe?

Cola zero, mimo zawartości barwników i konserwantów, uważana jest za zdrowszą alternatywę wersji słodzonej cukrem. Zwykła Coca Cola i podobne napoje zawierające cukier lub syrop fruktozowy dostarczają dużej ilości pustych kalorii i negatywnie wpływają na układ trawienny. Dlatego pod tym względem można uznać, że rzeczywiście cola zero jest zdrowsza.

Nie daje to zielonego światła dla picia nieograniczonych ilości tego napoju. Cola zero nie powinna być podstawą diety, lecz ewentualnie jej niewielkim uzupełnieniem. Spożywanie jej od czasu do czasu nie powinno stanowić problemu.

Warto mieć na uwadze, że napoje dietetyczne mogą mieć właściwości uzależniające. Co więcej, obecność dwutlenku węgla może zaostrzyć działanie sztucznych słodzików, zwiększając apetyt, który skłania do sięgnięcia po kolejną puszkę.

Ile coli zero można wypić dziennie?

plan dietetyczny

Wiele osób zastanawia się, czy można pić napoje zero takie jak Coca Cola Zero codziennie. Chociaż nie zawierają kalorii, zaleca się umiarkowane ich spożycie. Coca Cola Zero i podobne napoje zawierają składniki, takie jak kofeina czy sztuczne słodziki, które działają stymulująco i powodują, że mamy większą ochotę na słodkie przekąski.

Wypicie jednej lub dwóch puszek coli zero w ciągu dnia nie powinno być problemem, o ile prowadzisz zrównoważoną dietę i aktywny tryb życia. Ilość kofeiny zawartej w niskokalorycznych napojach nie jest duża, aby zaszkodzić zdrowiu. Jednak jeśli będziesz pić Coca Colę Zero codziennie, możesz uzależnić się od stymulującego działania kofeiny i reagować bólem głowy, jeśli ją odstawisz.

Bibliografia:

  1. Arun Sharma, S. Amarnath, M. Thulasimani and S. Ramaswamy: Artificial sweeteners as a sugar substitute: Are they really safe? Indian J Pharmacol. 2016 May-Jun; 48(3): 237–240.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4899993/
  2. Marie S. A. Palmnäs et al: Low-Dose Aspartame Consumption Differentially Affects Gut Microbiota-Host Metabolic Interactions in the Diet-Induced Obese Rat. PLoS One. 2014; 9(10): e109841.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4197030/
  3. Annhild Mosdøl et al: Hypotheses and evidence related to intense sweeteners and effects on appetite and body weight changes: A scoping review of reviews. PLoS One. 2018; 13(7): e0199558.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6051566/
  4. Erin Green, Claire Murphy: Altered processing of sweet taste in the brain of diet soda drinkers. Physiology & Behavior. Volume 107, Issue 4, 5 November 2012, Pages 560-567
    https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S003193841200193X?via%3Dihub

Podobne artykuły:

Aneta Buczak

Aneta Buczak - pomaga ludziom dbać o ciało i hartować ducha. Pisze i opowiada inspirując do pozytywnych zmian. Dzięki jej tekstom dowiesz się co robić, by poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *